pondelok 4. februára 2019

Saunovanie - moje jediné novoročné predsavzatie

Ešte koncom minulého roka som sa rozhodla urobiť niečo pre svoje telo a myseľ. Nikdy som nebola na vysedávanie u kozmetičky či nechtárky. Ani jedno či druhé by mi neuškodilo, ale mňa to skrátka nebaví ani nemám pocit, že by som pri tejto činnosti nejak zvlášť relaxovala. No, a tak som sa rozhodla pre pravidelnú návštevu sauny. Saunu nám odporučila aj lektorka na balete. Že vraj v saune sa najlepšie robí strečing, lebo svaly sú zahriate, teda v ideálnom stave na sériu "naťahovacích" cvikov.


Zatiaľ sa "sauním" pravidelne raz do týždňa, posledné dva mesiace. Či mi to zlepšilo imunitu, čo je jeden z najzdôrazňovanejších benefitov saunovania, povedať neviem. Nebývam chorá takým klasickým spôsobom - napr. chrípka, zápal hrdla... len keď sedím v prievane alebo vo veľmi vyklimatizovanom priestore, nalepí sa na mňa nádcha a zimnica. Ale k lekárovi s tým, že "som chorá, mám teplotu a bolí ma hrdlo" nechodím. Stačí mi oddych, spánok, čaj a za dva dni som fit.
Čo som si však všimla, tak sauna má veľmi pozitívny účinok na moju pleť a pokožku. Pokožka je hebkejšia na dotyk a vizuálne krajšia (mám pocit, že stratila mdlý nádych). Pleť na tvári je podľa mňa tiež ďaleko krajšia a čistejšia... a hádam aj pružnejšia. Napokon mdlá pleť bola ďalším z dôvodov, prečo som sa pre saunu rozhodla. Koncom roka som sa totižto na seba ani nemohla pozrieť do zrkadla. Mala som pocit, že moja pleť zostarla o 10 rokov. Bola drsná, pórovitá, mdlá, šedivá... doslova ako hovoria v reklame na krémy: bez života. Pripadala som si naozaj otrasne, ale do istej miery som si za to mohla sama, keďže som ju prestala čistiť a dôkladnejšie sa o ňu starať. No  a zima bola už len čerešničkou na torte toho všetkého.

Tak som si jeden deň sadla za počítač a začala študovať pozitívne účinky sauny na telo, rôzne druhy sáun, ich použitie a účinky, ako sa správne saunovať ... a napokon bolo treba nájsť nejakú cenovo dostupnú saunu. Ja som si jednu našla hneď oproti práci. 3 hodiny ma stoja 12 eur a sú tam 3 sauny - parná, suchá a infra, sprchy, ochladzovací bazén a odpočiváreň. Zapožičanie plachiet a uterákov je v cene.
Možno to nie je úplne najlacnejšia zábavka, ale poviem vám: pre mňa je to obrovský relax. Po návšteve sa cítim ako plastelína (v tom najpozitívnejšom zmysle =D) ... len ľahnúť do postele a spať. Mám krásne zrelaxované svaly (po balete je to balzam!) a myseľ vlastne tiež. Odpočiváreň je totižto len jemne osvetlená a hrá tam tichá, relaxačná hudba. Reálne na vás príde také uvoľnenie, že ani neviete ako a ste tam už vyše dvoch hodín. 
Takéto uvoľnenie však podľa mňa, nemusí prísť hneď na prvej návšteve. Pre mňa bolo toto prostredie úplne nové, musela som si nájsť svoj systém. Pri prvej návšteve mi trvalo len prezliekanie 15 minút.=D Dnes je to už ale úplná rutina a miestami si aj zdriemnem.

Ako to teda v saune vyzerá a chodí?
Do sauny sa chodí zásadne naho - žiadne plavky, žiadne spodné prádlo. Dostanete dlhú a širokú plachtu, do ktorej sa zaviniete pokojne aj dva razy. Nemusíte sa báť, že by bolo vidno niečo, čo nechcete. 
Na druhú stranu musím zdôrazniť, že určitá dávka nahoty je v saune prípustná, je dokonca aj prítomná a možno to bude znieť neuveriteľne - ale nikto to nerieši. Samozrejme, podľa mňa by sa vo verejnej saune nikto nemal odhaľovať alebo chodiť odhalený zámerne. Už nie sme v starovekom Ríme. Ale keď si meníte plachty či idete do ochladzovacieho bazénu a idete tam nahý .... lebo skrátka inak sa tam nemáte ako dostať ... nikto, ale naozaj nikto to nerieši. 
Napr. ja som vo svojej podstate veľmi hanblivý človek a takýmto "intímnostiam" s inými ľuďmi, hoc aj veľmi blízkymi, sa nejak extra nevystavujem. Aj v šatniach na tanečnej sa vždy prezliekam za závesom. Nie preto, že by mi pohľad na iné ľudské telo spôsoboval infarktové stavy, zasa taký puritán nie som, len proste nemám potrebu prezliekať sa pred inými či s inými ľuďmi. 
Ale v saune je to akési iné... nahota mi príde prirodzená a vlastne úplne logická. Len teda zdôrazňujem... mala by mať isté hranice a nemala by sa zamieňať či hraničiť s exhibicionizmom! 
V tomto bode ešte pre zaujímavosť podotknem, že ako sa vraví: iný kraj, iný mrav. V iných krajinách (napr. Fínsko) je že vraj úplne bežné saunovať sa nahý. Rodina, priatelia, všetci dokopy v saune a ... skrátka na naháčov. S týmto skúsenosť nemám, vo Fínsku som ešte nebola... ale aspoň tak som čítala.

Takže, keď prídete do sauny resp. šatne, vyzlečiete sa a prvé čo spravíte je, že si dáte sprchu a odlíčite sa ak máte make-up. Zmyjete dezodorant, rôzne krémy. Utriete sa do sucha, lebo mokrá pokožka sa pomalšie potí, a zahalíte sa do plachty. Ktorú saunu si vyberiete, je na vás. Ja mám rada parnú, lebo vo vlhkom prostredí sa mi lepšie dýcha. Nepohrdnem však ani suchou, na tú som si už po čase privykla, pretože vyhriaté drevo vo vnútri sauny krásne vonia. Infra saunu si nechávam na koniec a mám ju rada preto, lebo teplota je v nej nižšia a nie je pre mňa tak zaťažujúca. Tam človek naozaj len sedí a potí sa. 

V saune sa snažím vydržať čo najdlhšie, no vždy len do momentu, kým mi je to príjemné. Niekedy vydržím sedieť 10-15 minút, niekedy len 7. V infra saune sa dá sedieť dlhšie, pokojne aj tých 20-25 minút. Na masáž tela som si kúpila hubku (napr. z lufy), s ktorou si počas saunovania masírujem telo. Takáto masáž pokožku krásne prekrví - vizuálne aj pocitovo. Hubka stojí orientačne 6 eur a je to detail, ktorý by som neignorovala.=) 
Po saunovaní sa hodím pod studenú sprchu. Ale len veľmi opatrne a postupne, voda je naozaj ľadová. Začnem si najprv sprchovať nohy, potom ruky a postupne prejdem na celé telo. Potom sa osuším, zabalím do županu a idem do odpočivárne, kde si ľahnem a relaxujem minimálne toľko, čo som bola v saune. Tento cyklus zopakujem 3 razy. V priebehu celého procesu pijem veľa vody (ja dávam cca 1-1,5 litra), prípadne sa odporúča jesť aj nejaké ovocie (telo sa potením zbavuje minerálov, ktoré vie ovocie nahradiť).
Čo sa týka jedla a pitia, pred saunovaním nikdy nepijeme alkohol a nejeme nič ťažké!

Inak teraz ma tak napadá, že niektorí ľudia si spájajú potenie s chudnutím. Nie som odborník, ale z praxe môžem povedať, že potením neschudnete. Nie "pasívnym potením"... jedine, že by ste sa potili pri cvičení.=D Jediné, čo človek pasívnym potením stráca je veľké množstvo vody, ktorú ale treba dopĺňať, tak ako som spomínala vyššie. V tomto prípade pite vodu, aj keď vás nesmädí...  v saune sa nepije od smädu. Aspoň toľko moja teória. 

No a na záver ešte uvediem, čo si beriem do sauny. V saune, ako som načrtla, dostanete jednu veľkú plachtu (do tej si halím telo), jednu menšiu plachtu (do tej sa halia skôr chlapi, keďže im stačí zakryť len spodnú polovicu tela; ja si ju rozprestieram na lehátko v odpočivárni) a jeden malý uterák, na ktorý si v saune ľahnete/sadnete. Ja si ďalej beriem svoj vlastný veľký uterák. Ním sa utieram po sprche. Osvedčil sa mi aj župan, do ktorého sa halím po sprche, a v ktorom odpočívam. Nemusím tak ležať v mokrom uteráku alebo plachte. Ďalej si nosím vlastnú fľašu s vodou, masážnu hubku a šľapky. V saune nebehám zbytočne na boso, kvôli možným plesniam. Aj v letáčiku o saunovaní, ktorý je dostupný v odpočivárni uvádzajú, že po saunovaní by ste si mali nohy ošetriť nejakým prípravkom proti plesniam na nohy.
Po saunovaní (ani počas neho) nepoužívam mydlo, krémy ani dezodorant. Oblečiem si voľné tričko a tepláky a idem domov (po saune už nikam nechodím, idem rovno domov). Doma sa potom osprchujem s mydlom a nakrémujem sa, keďže po tejto sprche už pokožka "pne" a cítim, že potrebuje hydratáciu. Dám si niečo na večeru a väčšinou sa snažím už len oddychovať alebo idem spať. Nie vždy mi to vyjde, ale snažím sa naplánovať si to vždy ako poslednú činnosť v daný deň.

A aby som nezabudla - do sauny by ste mali chodiť len úplne zdraví. Nie ak máte problémy so srdcom, krvným tlakom, ak ste chorí (hoc aj boľavé hrdlo) alebo máte akékoľvek zápaly atď. Ak si nie ste istí či je pre vás saunovanie vhodné, vždy sa najprv poraďte s lekárom.
Čo sa týka benefitov, na internete nájdete veľa článkov k tejto téme. Schválne som ich tu nevypisovala, pretože každý očakáva od sauny niečo iné, niečo iné hľadá. Pre mňa je najdôležitejším benefitom zlepšenie stavu pleti a fyzická aj psychická relaxácia.
Ak vás téma "saunovanie" zaujala, tak si ju určite budete vedieť naštudovať a tie podstatné informácie pre vás si dohľadáte. Môj článok berte skôr ako inšpiráciu.=)

V komentároch sa môžte pochváliť s vašimi saunovacími skúsenosťami - chodíte resp. chodili ste? Máte nejaké tipy ako zvýšiť účinky saunovania? Máte saunu doma? V čom vám pomohla? Atď....

BB

4 komentáre:

 1. Ja som saunu nikdy v živote nenavštívila...stále v tom vidím iba potenie, ktoré z duše neznášam :D. Ale nikdy nehovor nikdy - možno sa mi jedného dňa zapáči.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No... ono v tom ani nič viacej nie je - len sa potíš.=D Ale toto je také príjemné potenie, lebo máš na sebe len plachtu, nepotíš sa "cez oblečenie", trvá to cca 10 minút a potom ideš do sprchy.A potom oddychuješ.=D Inak Maťo tiež neznáša teplo a potenie, prvých 15 minút dosť pindal, ale potom si to začal užívať - minimálne parnú a suchú. Infra sa mu nepáči práve preto, že tam nie je tak teplo a len sa potíš.=D

   Odstrániť
 2. Sauny a taký ten welness mám veľmi rada, minulý rok som to v zime prakitzovala dosť často. Tento rok som zatiaľ akosi nebola ani neviem prečo. Blízko domu síce niečo mám avšak po práci tam býva veľa ľudí a to nemám až tak v láske. Páčil sa mi welness v hoteli Nivy, tam majú totiž top saunu, ktorá vonia, je parná ale tá para je mini jemná, nie je taká morká fakt to je sauna pre mňa.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ja mám našťastie pri práci jeden "športový dom" (sú tam rôzne sály na cvičenie, posilovňa, vnútorné ihrisko pre menšie deti) a tam býva dosť málo ľudí. Už sa mi stalo, že som bola v saune sama skoro celú dobu (potom došiel až jeden človek). Cez víkend je plnšie, aj som sa bála, že to bude hrozná tlačenka, ale zatiaľ sa to dalo... nebolo to až tak rušivé či nepohodlné. Ale verím, že bližšie k centru sú tie sauny plnšie... toto je v zásade na okraji BA.
  Inak hotel Nivy sa aj mne páčil. Ja zasa s láskou spomínam na ich infra saunu. Tá bola naozaj super.=)

  OdpovedaťOdstrániť