sobota 28. júla 2018

Ako sme riešili ubytovanie na našej ceste + tipy ako šetriť

Naše ubytovanie v Batumi... to vľavo... našťastie
Ak idete na dva a pol mesačnú cestu, na ktorej poriadne neviete kam vás vietor zaveje... alebo to ani nechcete vedieť =D... tak je ťažké, ba až nemožné plánovať ubytovanie dopredu. Takéto dlhé cestovanie a hľadanie ubytovania si môžte do istej miery zjednodušiť napr. tým, že nebudete cestovať počas hlavnej sezóny. Ak samozrejme máte takúto možnosť. Hotely budú viac-menej prázdne, takže vždy niečo nájdete a ceny nebudú tak šialené.
Ak sa teda chystáte na dlhšiu cestu a ubytovanie budete riešiť prakticky zo dňa na deň, stále vás nemusí chytať hystéria. Máte totižto dosť možností. Ja som popravde bola z toho trošku v strese - to budeme behať s ťažkými ruksakmi z miesta na miesto a hľadať ubytovanie, a keď žiadne nenájdeme, budeme spať na ulici? Nie, nie. Verte mi. Znie to hororovo, ale realita je celkom fajn, pretože...

... môžte využiť množstvo stránok, cez ktoré je možné ubytovanie zarezervovať. My sme na cestách používali Booking.com, Hotels.com, Airbnb a skúsili sme aj couchsurfing.Všetky uvedené stránky sú dosť známe, sú overené a využíva ich množstvo ľudí. My s priateľom sme napr. cez Airbnb riešili veľkú časť našich dovoleniek. Nováčikmi sme, ale naopak, v oblasti couchsurfingu. Odtiaľto si odnášame dobré aj zlé skúsenosti. Ale pekne poporiadku.

Aj takéto zákutia sa môžu nachádzať len kúsok od vášho ubytovania.
Booking.com a Hotels.com
Cez tieto portály si môžte rezervovať ubytovanie. Sú riešené veľmi intuitívne - na stránke zadáte, čo hľadáte, a keď to nájdete, už len vyplníte/odklikáte formulár, ktorý stlačením tlačidla odošlete a hotovo. Za výhodu považujem to, že netreba platiť ubytovanie vopred a netreba platiť zálohu - aspoň u tých lacnejších ubytovaní to tak je. 

Ako objednávať cez Booking a Hotels, aby ste ušetrili
Za prvé, Booking aj Hotels spolupracujú s cashback portálom Tipli. O ňom som písala TU. Takýto portál sa vám oplatí ak cestujete dlhšie alebo je vás viacej. My sme mali cca 9 až 16 eurové ubytovania, ale spolu s priateľom sme našetrili na odmenách cca 20 eur. Navyše som ho odporučila, takže som vďaka jeho registrácii a nákupu získala 5 eur.
Možno si poviete, že čo tam po 20tich eurách, ale napr. ja za 20 eur natankujem benzín na týždeň a pol až dva (áno, jazdím veľmi ekonomicky ;)). My sme teda každú rezerváciu robili cez portál. 
Peniaze - teda získanú odmenu nám pripísali na Tipli konto do mesiaca od vykonania rezervácie, čo je podľa mňa v porovnaní s inými obchodníkmi a e-shopmi rýchle. 
Ak chcete aj vy šetriť, zaregistrovať sa na Tipli môžte TU.

Navyše! Booking osobne na svojich stránkach ponúka odmenu za odporučenie známym. Vy dostanete 13 eur (15 dolárov) na ďalšie ubytovanie a váš známy 10 percent späť z rezervovaného ubytovania. Samozrejme, ak niekoho odporúčate, nesmie byť už na stránke registrovaný. Podmienkou tiež je, že musíte vykonať rezerváciu... odmenu nezískate len za registráciu na stránke. Odporučiť môže viacero ľudí, takže celkovo môže získať vyše 130 euro. 
Ja som na Bookingu ešte prihlásená nebola, a tak sme si mohli s priateľom, ktorý ma odporučil, uplatniť túto odmenu. Booking nám ihneď po rezervovaní ubytovania potvrdil, že nám vznikol nárok na odmenu... lenže spracovanie nároku trvá 30 až 60 dní. A my ešte stále čakáme na spracovanie a potvrdenie... =D 
Ak ale plánujete rezervovať v najbližšej dobe nejaké ubytovanie a chcete získať odmenu, registrovať sa môžte TU

Vaše ubytovanie môže mať aj takéhoto strážmajstra, ktorý pózuje ako "pro"
Tip: Ak vám to situácia umožňuje, bookujte ubytovanie čo najbližšie k termínu, ktorý chcete. Napr. deň vopred. Vtedy sa vám objavia tzv. last minute ponuky, ktoré sú v priemere o 30 percent lacnejšie ako keby ste ich rezervovali napr. týždeň dopredu. My sme takto bookovali na poslednú chvíľu ubytovanie v Kappadokii, v Turecku. Ušetrili sme cca 10 eur a mali sme krásne a priestranné ubytovanie.

V tureckej oblasti Kappadokia nájdete takét skalnaté útvary a v nich hotely, reštaurácie, obchody, kaviarne a dnes už pomenej - aj súkromné domy

Naše ubytovanie v Kappadokii malo rustikálny charakter a toaletný stolík (!!!)
Čo sa týka Hotels a nejakých odmien, tak tu vám ponúkajú, že ak si rezervujete 10 nocí, 11tu vám dajú zadarmo. Túto hranicu sme však nepokorili.

P.s: Stránky Hotels a Booking v Iráne nefungujú. Booking dokonca nefungoval ani v Turecku resp. len do určitej miery. Mohli ste si cez neho rezervovať ubytovanie kdekoľvek na svete, ale ak ste boli v Turecku a chceli ste ubytovanie v Turecku... tak nám to skrátka nefungovalo. Nenašlo nám to žiadne možnosti. Neskôr som to skúšala v Arménsku a to už odrazu Booking vedel, kde je Izmir či Mersin.=D Ale netreba byť prekvapený... v Turecku nefunguje ani Wikipedia.

Airbnb
Ak chcete niečo, čo pôsobí viacej domáckejšie a útulnejšie, odporúčam Airbnb. Byty spravujú bežní ľudia, žiadny hoteliéri a dajú sa tu nájsť naozajstné skvosty. Keď ste šikovní, tak aj za dobré ceny. Doteraz veľmi rada spomínam na naše ubytovanie v Porte, v Portugalsku. Nemalo žiadne hodnotenie, bola to vtedy na stránke ešte novinka... a trošku sme sa báli ako to vypáli, ale nakoniec to bolo presne to, čo majiteľ sľuboval v popise. 
Čo sa týka tohto cestovania, Airbnb sme využívali najmä v Turecku, v Gruzínsku a Arménsku už pomenej a v Iráne nefunguje Airbnb vôbec.
Nakoľko sme sa snažili vtesnať do stanoveného rozpočtu, hľadali sme si cez Airbnb nie celé byty, ale len súkromné izby. Raz sa nám stalo, že izba bola mimo majiteľovho domu (v budove cez dvorček) a priliehala k nej súkromná kúpeľňa... malo to takmer hotelový charakter. To sa mi páčilo, lebo sme mali súkromie. Druhý raz nám majitelia (= študenti) miesto celej izby prenechali celý byt aj s mačacím obyvateľom.
Inokedy sme bývali v byte s domácimi, čo je zasa fajn zmena, lebo vedia odporučiť kam ísť, ako ísť, porozprávajú vám o krajine, ľuďoch, poradia, navaria =D... 

Skrátka na Airbnb sa dá nájsť naozaj čokoľvek. A zatiaľ sme s ním mali naozaj len dobré skúsenosti.

Tieto megalomanské raňajky nám poradil náš "airbnb domáci" z Izmiru. Bol to skvelý tip s výhľadom na more
Couchsurfing
Pointa couchsurfingu je zhruba takáto: zdieľať kultúru a oboznamovať sa s inou kultúrou. Má to byť zadarmo, nemožno z toho robiť biznis. Inými slovami, niekto ti ponúkne alebo ty niekomu ponúkneš nocľah - matrac, gauč, izbu... čo máš k dispozícii. Zadarmo... na oplátku ťa tvoj hosť pozve von, alebo ti navarí, ale najmä spolu vyzdieľate nejaké zážitky. Chápete, trošku sa socializovať, spoznávať iných ľudí, iné národy, iné kultúry... Takýto ľudia často organizujú rôzne "tour" po meste, ukazujú to najlepšie z mesta, ale aj miesta, ktoré by turista nenašiel, o ktorých vie len domáci... ako teória fajn, ale prax mi bola veľmi nepríjemná.=/

Stále mi totižto bolo blbé u niekoho spať a využívať jeho domov zadarmo. My sme sa aj socializovali, aj sme nakúpili a navarili večeru pre domácich či domáce... ale stále som sa necítila dobre, len ako votrelec, čo narúša chod domácnosti. Tak sme sa s priateľom dohodli, že toto teda nie je pre nás a riešili sme to platenou cestou.

Na druhej strane však kvitujem, že to dokáže ušetriť naozaj obrovské peniaze. Napr. v Turecku nám takéto dve noci ušetrili cca 60 eur. Boli sme totižto v takej dosť neturistickej oblasti, kde bola všeobecne malá ponuka ubytovania, a kde najlacnejšie ubytovanie stálo 30 euro a aj to nebola žiadna kvalita na tú cenu (pozn. pekné čisté ubytovanie v Turecku pre 2 osoby stálo cca 19 eur). A tak sme išli cez couchsurfing. 
Tiež musím podotknúť, že vďaka couchsurfingu sme v Iráne spoznali Masooda - naozaj milého a veselého chalana v našom veku, ktorý miluje všetko ohľadom cestovania a turizmu. 

V Gruzínsku to radi gýčové.=D Som sa smiala, že tie dvere od skrine vedú do Narnie.
Napriek tomu som sa však stále cítila nepríjemne, keď som využívala tento spôsob ubytovania. No a poslednú kvapku tomu dala negatívna skúsenosť s couchsurfingom. Totižto oslovili sme jedného chalana či by neposkytol ubytovanie na jednu noc v Iráne... kým sa rozkukáme a niečo si nenájdeme. 
Long story short - najprv súhlasil, potom podmienil náš pobyt uňho platenou tour... za 100 euro. Za 100 euro, prosím pekne, majú dvaja ľudia v Iráne ubytovanie v luxusnom hoteli!!! Nie v malej neupratanej kutici. Tak sme mu slušne dali najavo, že nie ďakujeme. Na to začal vypisovať hysterické a vulgárne správy... Tak sme ho nahlásili a CS mu po mesiaci zmazal účet. Čo s takým človekom?!

No a to len v skratke spomeniem ako sme stretli Tayu, ktorá cestuje cez couchsurfing bežne... a tej sa raz stalo, v Španielsku, že ráno nad ňou jej "domáci", s pyžamom na pol žrde, onanoval... Ale baba bola celkom otrlá, oklepala sa, a cestuje si ďalej aj napriek tejto skúsenosti.=D Ako ono to zasa niekomu vyhovuje a naozaj to šetrí peniaze. Ale pre mňa to nie je...

Ubytovanie v tradičnom iránskom dome... ale to už je iný príbeh =)
Toľko teda k ubytovaniu, ktoré sme na cestách využívali. Mali sme pekné, ale aj veľmi škaredé až desivé ubytovania. Našťastie sa to ale pekne striedalo.=D Ubytovanie v Iráne je potom samostatná kapitola, ak tie informácie vydajú na celý článok, tak sa tu určite objaví aj táto téma. 
Čo sa ešte ubytovania týka, viete ako sa dá ušetriť, no ja by som dodala jednu vec, na ktorú si treba dávať pozor nech bývate kdekoľvek - a to sú ploštice. Malý hmyz, ktorý vás vie pekne doštípať, ale horšie je to, že si ho môžte zobrať nielen na cesty, ale aj k sebe domov. 
Musím si zaklopať, my sme mali, zo všetkých tých ubytovaní, podozrenie len raz - že by tam mohli byť ploštice, ale našťastie sa to nepotvrdilo a domov sme si nič nepriniesli. Odporúčam však, predtým, než začnete vybaľovať veci, skontrolovať si izbu - matrace, prikrývky, škáry, záhyby... Aj vtedy, ak je to luxusné, čisto vyzerajúce ubytovanie. Ploštice totižto vôbec nesúvisia s hygienou... 

V komentároch mi môžte potom napísať, ktoré z uvedených spôsobov ubytovania používate, prípadne ktorý spôsob je váš najobľúbenejší; vaše pozitívne či negatívne skúsenosti.
BB


P.s. Tento článok nie je sponzorovaný, sú v ňom však použité odkazy (affiliate link). To znamená, že dostanem malú odmenu v prípade, že sa cez daný link prekliknete a daný produkt/službu využijete(!), čo však vás nestojí nič navyše. Linky resp. produkty/služby, ktoré sú v článku uvedené (Tipli a Booking) sama využívam a som s nimi spokojná. Berte to tak, ako keby ste ma pozvali na kávičku ako poďakovanie za čas a prácu, ktorú som vložila do tohto článku. =)
BB

2 komentáre:

 1. Páni, ten rustikální nábytek je nádherný :)

  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ano, izba bola zariadena naozaj pekne.🙂 A hlavne, po ubytovani, ktore sme mali predtym - nas vyber vobec nevysiel, to bola prijemna a hlavne vitana zmena.

   Odstrániť