sobota 7. apríla 2018

Moja "zbierkotvorná činnosť"

Veľmi rada spomínam na hodiny "starožitníctva", ktoré som mala v poslednom ročníku na výške. Viedol ich veľmi milý profesor, ktorý sa zberateľstvu starožitností venoval dlhé roky, a podľa toho, čo hovoril, doma musel mať v starých veciach uložený nemalý majetok. Pamätám si, že semester začínal diskusiou o tom, či niečo zbierame... čokoľvek. Z plnej, doslova narvatej triedy sa prihlásil až jeden nadšený zberateľ starožitností. Profesor vtedy zdvihol neveriacky obočie a spýtal sa... nikto ďalší? A nemáte pocit, že aj vaša skriňa plná oblečenia je vlastne taká zbierka?
To sme hneď všetky baby, čo sme tam boli začali prikyvovať, že jasné! Každá z nás si buduje vlastnú zbierku... aj ja... vyslovene mám kúsky, ktoré nemienim vyhodiť, kupujem si ich do "osobnej zbierky". Sú to veci síce retro/vintage, ale svojim spôsobom sú práve preto nadčasové. Na týchto prednáškach zaznela aj moja obľúbená veta, ktorú sem-tam spomeniem aj ja, že "jeden kus je jeden kus; dva kusy sú pár a tri veci! ... tri veci sú už zbierka".=) No a čo teda zbieram ja? Poďme sa na to pozrieť.

Ešte podotknem, že ja mám "škrečkovanie" vecí doslova v povahe. Odmalička som hromadila veci... nie tak chorobne našťastie, ako to dávajú v telke, ale stále hromadila, z čoho bola moja mama nešťastná a vždy, keď niečo nemohla nájsť, išla za mnou či som to náhodou "nesprivatizovala". Tak to som zbierala gombíky, ktoré som potom lepila na lepiacu pásku.... áno, bol to nekonečný pás lepiacej pásky, na ktorej boli nalepené gombíky, ale mne sa to zdalo ako skvelý nápad a prišlo mi to prehľadnejšie. No, a takto som teda zbierala a hromadila, raz to a raz ono. Aktuálne už túto mániu nemám, ... lepšie povedané, nie v takej miere, hoci je pár vecí, ktoré si odkladám na hromady zvané "zbierka". Tu sú ...

Oblečenie na balet. Mojou najnovšou zbierkou je oblečenie na balet - dresy, sukne, ale aj rôzne doplnky. Aktuálne mám 3 dresy - 1 značky Capezio a dva Grishko; dvoje baletné pančušky - jedny lososové Grishko, klasické, a potom biele Sansha, konvertibilné; ďalej piškóty So Danca a super vynález - sieťku na vlasy. Samozrejme, na Pintereste mám hromadu ďalších dresov, ktoré by som vo svojej zbierke chcela mať, a tak hľadám príležitosti, kedy ich kúpiť alebo dostať.
Už som hovorila aj v iných článkoch aj na Instagrame - viem, že v balete ide v prvom rade o tanec, ale človek sa lepšie vžije do hodiny baletu, keď je v krásnom drese... navyše, načo by šili tak krásne dresy, ak by bolo hriechom ich kupovať a nosiť? Inými slovami, kariéru baletky nezažijem, ale mať krásny dres je tiež dobrý pocit.=)
Čo sa týka aktuálnej zbierky, zatiaľ sú to tie lacnejšie dresy, najmä Grishko dresy sú vlastne z basic kolekcie. Tiež vyhľadávam zľavy, akcie ... baletné oblečenie naozaj nemusí byť drahé.
Zatiaľ je teda moja zbierka komornejšia, ale dúfam, že sa tento rok ešte rozrastie. A pokiaľ by mala narásť? Nuž, myslím si, že tu platí staré známe: baletných dresov nie je nikdy dosť... resp. priveľa ich bude, keď ich bude toľko, toľko ich má americká baletka Kathryn Morgan. Tá natočila o svojich dresoch 30 minútové video s tým, že to stále nie je všetko, čo má doma. V jej prípade to však tiež nepovažujem za márnivosť, keďže je resp. ešte nedávno bola profesionálna baletka.=)


Dobová tlač o móde. Dobovú tlač som začala zbierať v r. 2015. Pamätám si, ako som si po prvé čísla išla priamo domov k majiteľom antikvariátu. Bolo pravé poludnie, leto, slnko pieklo, bolo mi teplo a ja som sa trepala na druhý koniec Bratislavy v neklimatizovanej električke. Ale úlovok stál za to - pribudli prvé časopisy z 30. rokov 20 storočia. Neskôr grafiky z 19. storočia z iného antikvariátu ako darček od priateľa, zviazaný ročník časopisu Přehled z r. 1947, katalóg maďarského obuvníka zo zač. 20. storočia od Polly alebo posledný úlovok - módny časopis písaný v češtine z r. 1897. Aktuálne sa rozširovaniu zbierky až tak nevenujem, keďže na to nemám financie ... a navyše - som rovno pri zdroji dobovej tlače. V knižnici, v starých periodikách som toho našla množstvo a množstvo. Čiže čítam si ďalej, akurát teraz nekupujem.


Kabinetky a dámy v čiernom. Dejiny odievania sledujem aj cez fotografie z 19. storočia, tzv. kabinetky. Sú to fotky, na ktorých sú ľudia "naaranžovaní", za nimi je pozadie, ktoré vytvára na fotke hĺbku a okolo ľudí je naaranžovaný kus či kusy nábytku atď. Takéto fotky vznikali vo fotografických ateliéroch v 19. storočí. Týchto fotiek nemám zatiaľ veľa, keďže nie všetky ma zaujmú. Niekedy sa ale stane aj to, že ma fotky aj zaujmú, ale nekúpim si ich... a behám okolo nich dovtedy, dokedy ich nepredajú.=/ Napr. tak, ako tú čiernobielu fotografiu mladej ženy v kroji... krásna fotografia, ktorú som nekúpila.
V každom prípade, prvá fotka pribudla koncom roka 2016 a kúpila som ju v Poľsku u nie veľmi prívetivého starožitníka. Vyobrazená dáma nie je veľmi pohľadná, ale fascinujú ma jej čierne šaty. Totižto vo svojej zbierke by som sa chcela venovať najmä dámam v čiernych šatách... skrátka, je to pre mňa fascinujúce, no brániť sa nebudem ničomu. Ani drobunkým obrázkom, ktoré mi priateľ priniesol z Južnej Ameriky.... veľa som o nich nezistila, ale očividne išlo o zberateľské kartičky, ktoré boli súčasťou balenia cigariet. Môj odhad...


Knihy o odievaní a dejinách umenia. No a pri dejinách odievania resp. móde ešte ostaneme a to v podobe kníh. Kto ma pozná, vie, že som nadšenec do dobového oblečenia. Tety v knižnici na periodikách ma už poznajú a vedia, že objednávam všetky tie staré módne časopisy a kolegyne z môjho oddelenia mi zasa nechávajú na kôpke všetky knihy o móde, ktoré čitatelia vrátia. Skrátka je to téma, ktorá ma zaujíma od detstva. Prvú knihu o dejinách odievania som dostala k Vianociam na strednej škole - je to tá obrovská bichla od Taschenu. No a časom pribudlo pár ďalších. Táto zbierka je však aktuálne tiež pozastavená, keďže odkedy robím v knižnici, knihy kupujem len sporadicky. Inak podobne som takto počas výšky hromažidla knihy o dejinách umenia. Mám teda malú zbierku aj takýchto kníh.=)


Korzety. Toto je v poslednej dobe trocha zanedbávaná zbierka. Nie len, čo sa týka jej dopĺňania, ale aj jej používania. Tak či onak, obsahuje presne tri kusy a to už zbierka podľa vyššie uvedenej definície je. O týchto korzetoch som písala dva samostatné články, prečítať si ich môžte TU a TU. Mojim snom je túto zbierku doplniť nielen o skutočne starožitný korzet, ale aj ju doplniť replikou dobového korzetu a korzetom od Riwaa Nerona.

Rúže. Na záver zaraďujem, aspoň podľa môjho názoru, zbierku-nezbierku. Rúže nemajú trvalú hodnotu - buď ich miniete alebo skôr či neskôr budú po záruke a budete ich musieť vyhodiť. Na druhej strane, istý čas zbierku tvoria. Prvý výrazne pigmentový rúž som si kúpila až niekedy v prvom ročníku na strednej. Z DMky, priveľmi lacný a priveľmi oničom. K tým lepšejším ma priviedol až priateľ, keď mi jeden kúpil v Pupe - podľa môjho názoru, za málo peňazí veľa muziky. Pre mňa je to, čo sa rúžov týka, naozaj obľúbená značka. Od Pupy mám dva - jeden klasicky červený, druhý fuksiovo-ružový.
Ďalej mám jeden slivkovo-fialový od NYX. Nie je zlý, ale podľa mňa priveľmi preceňovaná značka. Obal je lacný, plastový, výdrž nič moc... za tú istú cenu viem kúpiť lepší rúž v Pupe.
Ďalej tehlovo-červený rúž od Elizabeth Arden. Pigmentácia super, trvácnosť celkom o.k., vo všeobecnosti nie je zlý, dokonca jednu dobu som ho vyhlasovala za môj "naj". Aktuálne na ňom najviac oceňujem art-deco kovový a luxusne vyzerajúci obal.
Matný rúž Kiko Milano mi priniesol brat z Talianska. Výdrž je bombová, akurát farbou sa trafil presne do tej istej ako má Pupa.=D
Najnovšie dva prírastky sú M.A.C. v odtieni "russian red". Kúpila som si ho preto, lebo na fotkách mal krááásnu farbu a skrátka je to ikona. Inak nemám ďalšie ambície M.A.C.-rodinu rozširovať. No a napokon môj skorý narodeninový darček od Polly - sýto koralový rúž Bourjois. Od tejto značky môj prvý produkt a zatiaľ som veľmi spokojná. Zo začiatku je veľmi krémový, ale po chvíľke akoby zaschol, čo osobne preferujem, aspoň nemám pocit, že sa mi rozpíja. Podobne koralový a krémový rúž mám aj od Yves Saint Laurant. Obal krásny a luxusný, krásna koralová farba, akurát priveľmi krémový na môj vkus. Nosím ho skôr len príležitostne.
Poslednou špecialitkou je "water tint" od Etude House vo farbe "fig red" - perfektná farba; a rúž Kailijumei, ktorý som oäť dostala od Polly. Oba používam, keď chcem svojim perám dodať farbu, ale nechcem sa trápiť s nanášaním rúžu alebo, keď viem, že ma čaká napríklad večera a budem si chcieť pre väčšie pohodlie, rúž zotrieť.


Takže toto sú moje zbierky - aktuálne, aj tie staršie, funkčné aj pozastavené.... verím však, že každá sa časom ešte rozrastie. Sú to totižto všetko veci, ktoré ma zaujímajú a bavia. Chcem o nich vedieť viac, chcem ich zbierať, čítať z nich, učiť sa z nich, spoznávať ich alebo ich prostredníctvom... A tak ma napadlo, ak si myslíte, že máte niečo, čím by ste moju zbierku mohli rozšíriť alebo nejaký tip, ktorým by som mala zbierku obohatiť, nehanbite sa a napíšte mi.=)
Samozrejme, nezabudnite sa pochváliť, čo zbierate alebo ste zbierali vy.=)
BB

4 komentáre:

 1. Ako vidíš, tvoje..zbierky nosím v hlave aj ja, keď chodím kniznu burzu vždy tak trochu hľadám aj módu������, preto som doniesla ten topankovy katalóg, len škoda že ten druhý som si musela hamizne nechat������... no ja sa pridavam k tej zbierke ruzov,to ma neskutočne baví a zbierke nezbierke korzetov. A ešte mám a rozsirujem krásnu zbierku vintage šálok a zbieram knihy o grafologii - mám zatiaľ päť, no keďže to aj podrobne študujem, vyberám si starostlivo, nekúpim hocijakú.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ano, zbierka by mala mat nejaku hlavu a patu. Lebo ak clovek zbiera uplne vsetko z danej oblasti, je to podla mna len bohapuste zgrnanie resp. hromadenie bordelu. Zbierka ma mat myslienku a clovek si musi vyberat predmety doslova srdcom resp. podla mna, kazdy predmet musim do zbierky zaradit s nejakym dovodm - bude je to pribeh tej veci, alebo sa mi skratka len paci, alebo to je dar od blizkej osoby, alebo je to nejaka rarita atd. Vtedy je to naozaj zbierka, ktora ma istu hodnotu... mozno nie pre kazdeho, ale minimalne pre toho daneho cloveka.😊
   Ja som rada aj za ten katalog. Neviem ci sisi v nom podrobne listovala, ale su tam vyobrazene aj sandale.😃 Ale take... dost sucasne vyzerajuce. Je to fascinujuce, co vsetko povazujeme za moderne a pritom to vzniklo davno davno.😃

   Odstrániť
 2. Ja zbieram alebo rada nakpujem spodné prádlo. Tiež mám rada knihy a čo zbieram to sú hlavne kozmetické letáky rôznych firiem. Ak má nejaká značka či predajňa vlastný beauty časopis či noviny, rozhodne ho musím mať. A rúže nuž v poslednej dobe do značnej miery tiež, možno skúsim aj nejaký od Pupa hoci mne tá značka zatiaľ nesadla. Mala som linky aj laky na nechty a veru, nedržalo to.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Wow! Kozmeticke letaky su dost zaujimava tema 😮 Dakujem za inspiraciu! Mna inak napada este, ze ja si niekedy v zahranici kupim modny casopis. Samozrejme text neprecitam, ale kvoli obrazkom... kazda krajina ma specificke spracovanie, aj ked v mnohych veciach sa snazia o akusi uniformitu.😊
   A suhlasim, co sa tyka nazoru na Pupu - ja som mala primer, aj lak na nechty, aj puder... ani s jednym som nebola spokojna. Sadnu mi akurat tie ruze.😊

   Odstrániť