sobota 28. apríla 2018

MBD #13: odličovací olej a čistiace mlieko značky Payot

Pleť si čistím ráno aj večer. Veľký objav a pozitívny prínos mala pre mňa značka Avéne, ktorú neskôr vystriedala Bioderma. Aktuálne sú to už viac ako dva roky, čo Biodermu používam a v jednom momente som už mala dojem, že by nezaškodila nejaká zmena... nemusela byť komplexná, ale aspoň niektoré výrobky. A tak som sa rozhodla vyskúšať dva výrobky značky Payot. Je to už pár mesiacov, čo používam tieto produkty, takže môžem s istotou povedať, či mojej pleti sedia alebo nie.

Vrátim sa však trošku k histórii značky. Ja som ju totižto doteraz veľmi nevnímala... pamätám si, že raz som videla reklamu Payot vo výklade kozmetického salóna, keď som išla na návštevu ku kamarátke, ale inak žiadne povedomie. Potom mi však došiel odličovací olej na tvár, a keďže som chcela skúsiť inú značku než som dovtedy používala, začala som hľadať po rôznych e-sphopoch, čo je v ponuke a čítať recenzie. No a natrafila som na značku Payot, ktorá má tradíciu prosím pekne ešte v začiatku 20. storočia.
Značku Payot založila Nadia Payot, vyštudovaná lekárka spolu s manželom, inžinierom chémie Edmondom Payot. Vlastne... začalo to laboratóriom Payot, v ktorom vznikali prvé výrobky, a potom, v 20. rokoch 20. storočia prišiel aj prvý salón krásy. 
Hovorí sa, že na Nadiu malo veľký vplyv stretnutie s baletkou Annou Pavlovou v New Yorku. Baletka mala že vraj krásne mladé telo, no v tvári sa jej nepekne odrážal vek (38 r.). Nadia sa zamýšľala nad tým, ako cvičenie pomáha zachovať mladosť a pružnosť tela... a tak v r. 1920 prišla so 42 pohybmi na precvičenie svalov tváre... dnes tomu hovoríme - tvárová gymnastika. 
V r. 1937 patrí k prvým kozmetickým značkám, ktoré vo Francúzsku otvárajú vlastné kúpele. Ďalším míľnikom bol r. 1947, kedy otvára (že vraj) úplne prvú kozmetickú školu.
O tom, že Nadia svoj život zasvätila ženskej kráse svedčí aj milý detail - balenia výrobkov majú tvar presýpacích hodín... jednoducho tvar ženského tela.=)

No a teraz prejdime k výrobkom.
Huile Fondante Démaquillante - mliečny odličovací olej, 200 ml
Na odličovanie make-upu už dlhšiu dobu používam olejové odličovače a tento úplne prvý krok mi pri večernej starostlivosti maximálne vyhovuje. Ako alternatívu v predchádzajúcemu olej. odličovaču som teda zvolila tento. Je priesvitný a má olejovitú konzistenciu a jemnú sladkú vôňu. Nanášam ho na suchú pleť, krúživými pohybmi si vyčistím tvár, potom ruky trocha navlhčím pod prúdom vody a znova čistím-masírujem pleť. Po kontakte s vodou zmení olej konzistenciu a jemne obelieva. Žiaľ, nikdy sa mi nezmenil na mliečnu bielu, takže úplne nechápem ten názov "mliečny". Potom tvár poriadne opláchnem vodou. Ďalej pokračujem tak ako vždy - čistiaci gél - pleťová voda na dočistenie - krém.
Olej je určený na všetky typy pleti, takže aj na mastnú, ktorú mám ja. A naozaj, nemôžem povedať nič zlé - sadol mi, neupcháva mi póry, nevyhadzujem sa. 
Pleť odmaľuje asi ako každý olej - toho najhoršieho sa zbavíte, ale zbytok i tak musíte dočistiť ak už nie gélom, tak minimálne pleťovou vodou či micelárkou. Na týchto olejových odličovačoch sa mi však páči, že nemusím používať vatové tampóny, čo je skvelé nielen v tom, že ich šetrím, ale hlavne si tak nedráždim citlivé okolie očí. Zároveň si pri odličovaní premasírujem pleť, takže ju mám pekne prekrvenú.
Ak by som mala zhodnotiť tento výrobok, tak vo všeobecnosti ho hodnotím pozitívne. Dlho vydrží - jedno balenie viem mať 3/4 až 1 rok pri pravidelnom večernom používaní; pleť odmaľuje a postará sa aj o červený rúž. Ak ste teda zvyknuté na olejové odličovače a chcete nejakú alternatívu, určite skúste aj tento. Podľa oficiálneho popisu obsahuje avokádový, mrkvový či borákový olej. Posledný menovaný patrí že vraj k najdrahším olejom vôbec a má množstvo pozitívnych účinkov na pleť. 
Čiže výrobok je podľa mňa dobrý - nemá nejakú úžasnú vlastnosť, prečo ho uprednostniť pred inými... skrátka len si spraví prácu, ktorú od neho očakávate a pritom zanechá pleť jemnú. Tiež kvitujem veľmi praktické balenie s pumpičkou, ktoré pôsobí veľmi jednoducho, no elegantne.

Druhý výrobok, ktorý používam je PAYOT Pate Grise Perfecting Bi-Phase Lotion - Dvojfázové čistiace mlieko pre ženy, 200 ml.
Mlieko je určené pre zmiešanú/mastnú pleť. Podľa popisu má zbaviť pleť nadbytočného mazu, zväčšených pórov, má zlepšiť textúru pleti a malo by mať zmatňujúci účinok. 
Mlieko je tekuté ako pleťová voda, a je teda dvojfázové - vrchná časť je priehľadná, spodná je púdrová, biela... a myslím, že práve tá spodná zložka je tá zmatňujúca. Zložky sa potom pretrepaním zmiešajú do homogénnej mliečne bielej farby a mlieko sa aplikuje pomocou vatového tampóna.
Po použití mám naozaj pocit, ako keby moju pleť zahalila jemná púdrová vrstva a na pohľad je matnejšia. Či mi naozaj nejak pomáha s pórmi povedať neviem, v každom prípade aj toto mlieko mi ako výrobok sadlo - nevyhadzujem sa z neho, pleť mi dočistí. 
Má však dva mínusy. Tým prvým je obsah alkoholu. Alkoholový opar je cítiť už pri nanášaní na tampón. Navyše mám pocit, že ak by som nepoužívala olejový odličovač, tvár by som mala ako sušienku ... čiže mám pocit, že jemne vysušuje. Druhá vec je trošku o zvyku. Micelárna voda, ktorú som používala predtým, bola jemná, bez výraznej vône resp. žiadnej vône a vedela som si ňou pretrieť aj okolie očí, čo pri tomto výrobku robiť nemôžem... a to mi nejakým zvláštnym spôsobom chýba. 
Na druhej strane musím povedať, že toto mlieko mi výrazne pomohlo s akné, ktoré sa mi od leta robilo na krku a pod čeľusťou. Výrazne mi ho eliminovalo.
Pred pretrepaním a po. Jednotlivé fázy sa postupom času horsie oddelujú a dochádza k postupnej fúzii.
Čo sa týka môjho hodnotenia, mám rozporuplné pocity... nie je to vyslovene zlý výrobok - stará sa o prebytočný maz, páči sa mi ten jemne púdrový pocit, ktorý zanecháva, no vadí mi spomínaný pach alkoholu a chýba mu jemnosť micelárnej vody. Ak sa k nemu v budúcnosti vrátim, tak len v kombinácii s micelárnou vodou.

Zhrnutie. Značka ma zaujala a výrobky mi sadli na pleť. K čistiacemu mlieku mám síce výhrady, no výrobok ako taký nie je úplne zlý. Podobným spôsobom som sa snažila vyskúšať ešte minulé leto napr. výrobky Clinique, ale tie mi spôsobovali akurát bolestivé podkožné akné. 
Určite vyskúšam aj ďalšie prípravky značky Payot - najmä nejaký čistiaci gél a pleťový krém, pretože aj to sú výrobky, ktoré dlhodobo používam od Biodermy a už sa mi to zunuje... a  mám dojem, že mojej pleti tiež. 

A čo vy? Máte skúsenosti s touto značkou? Počuli ste už o nej?
BB

2 komentáre:

  1. Neznala! Ale jak čtu alkoholovou vůni, nic pro mě :-/ Mám plný nos dezinfekce a představa ji cítit ještě doma, nope nope.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Veru, tiež to nemám rada. Skôr mi vyhovujú jemné micelárne vody. Tie sú úplne super.

      Odstrániť