nedeľa 18. februára 2018

Podväzky a podväzkový pás - historické a praktické okienko

Článok o podväzkoch mám pripravený už nejakú dobu. Podväzkový pás milujem a dva články o testovani "podväzkových pančúch" som už uverejnila (TU a TU), tak si hovorím, že asi by nebolo zlé napísať aj čo to k podväzkom či podväzkovému pásu vo všeobecnosti. Ono je to tak trocha malá veda, vedieť vlastne rozlíšiť čo je čo. Preto som si pre vás pripravila malé historické okienko a na záver aj praktické okienko. Napokon február je pomaly za nami, jar už takmer klope na dvere, možno tento rok bude tým rokom, kedy sa rozhodnete pre podväzkový pás.=D

Podväzky vs. podväzkový pás a kúsok histórie...
Podväzok je prúžok látky, ktorý sa navlieka na nohu a jeho úlohou je držať pančuchu na svojom mieste. Dnes poznáme elastické podväzky – najmä tie svadobné, avšak v 18. storočí sa zvykli zapínať na sponu alebo uväzovať, pretože neexistovala guma, látka bola pevná, neelastická. Tieto podväzky mohli byť bohato vyšívané a zdobené, pričom na nich mohli byť vyšité rôzne dátumy, mená, motá alebo vtipné frázy. 
Chudobné vrstvy podväzky nepoužívali, miesto toho len zrolovali vrch pančuchy, čo môžeme považovať za akúsi dávnu verziu dnešných samodržiek. Nahliadnuť pod sukne dám z tohto storočia a spatriť pančušky a podväzky nám umožňujú viacerí maliari – napr. Francois Boucher, Louis-Leopold Boilly či Michel Garnier. Zbierku dobových podväzkov (po anglicky - garters) si môžete pozrieť aj prostredníctvom stránky Museum of Fine Arts Boston.
Detail obrazu.
Francois Boucher: La toilette, 1742
Zdroj: http://www.museothyssen.org/en/thyssen/zoom_obra/836
Garnier: Elegant Lady at her Toilette
Podväzky z 18.-19.storočia, MFAB
Moderná reprodukcia
Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/439101032392591631/

Podobný trend alebo akúsi kombináciu rolovania pančúch a podväzkov sa objavuje v 20. rokoch 20. storočia kedy sa objavujú tzv. roll garters. V podstate sú to „gumičky“, resp tenšie, menej zdobnejšie a viac funkčné podväzky, ktoré sa opäť navliekli na nohu a spolu s vrchnou časťou pančušky sa zrolovali. Módne bolo nosiť ich ako nad kolená, tak aj pod kolená - vid obrázky nižšie... V každom prípade, pomocou podväzkov sa upevňovali pančuchy aj v 19. storočí. Prelomovou udalosťou sa stala vulkanizácia kaučuku. Za týmto procesom sa neskrýva nič viac ako výroba gumy resp vývoj takého procesu, aby sa docielila elasticita materiálu, ktorý bol následne použitý na komerčné účely – mimo iného teda aj v odievaní. Tento vynález sa pripisuje Charlesovi Goodyear a datuje sa do r. 1844, hoci čo zdroj to iný údaj. 
Čo má teda vulkanizácia kaučuku spoločné s podväzkvým pásom? V tomto období sa prvý raz objavuje aj gumička, čo sa okamžite využilo pri podväzkoch. Inak povedané - rady úponov sú vďaka gume elastické, čo má funkčný význam - pančuchy držia na nohách, nerolujú sa, nezliezajú, nevyvliekajú sa z úponov, čo ide zasa ruka v ruke s pohodlým. Takéto podväzkové pásy sa však objavujú až okolo roku 1880 a spočiatku sa nosia na korzete (ale nie tak ako vidno na niektorých obrázkoch, ale vyslovene na korzete a pod vrstvou spodničiek). O málo neskôr sa podväzky stali pevnou súčasťou korzetu.
Podväzkový pás 1900-1903
Reklama z r. 1905 Venus hose supporter
Reklama na podväzkové pásy
1901 Foster hose supporter

Dnes podväzkový pás poznáme ako pás, ktorý sa môže zapínať alebo navliekať a má minimálne 4 „úpony“ so sponami, do ktorých sa zapína lem pančúch. Tento model podväzkového pásu sa začal formovať v 20. rokoch 20. storočia. V tomto prípade bola veľkým medzníkom prvá svetová vojna – ženy doslova odhodili korzety a výrazne sa zmenil štýl obliekania. Rovno strihané šaty, ktoré nezdôrazňovali ani boky ani prsia, už korzet nepotrebovali, no pančuchy boli módne stále....avšak z farebných, čiernych alebo zdobených sa prešlo na telové, vyrobené z hodvábu. Hodváb bol nepružný a z nohy sa „zošuchával“, takže potreboval niečo, čo ho udrží na mieste, teda podväzky alebo podväzkový pás. Vzniká aj vlákno pružnejšie - nylon, ale stále... podobne ako hodváb, potrebuje niečo, čo ho udrží na mieste. Objavuje sa v Amerike v r. 1938 a od roku 1940 sa stáva synonymom pre kvalitné a praktické pančuchové výrobky. V Európe  sa objavuje okolo r. 1943, v Čechách napr. v r. 1947 atď. Najväčšiu obľúbenosť dosiahol podväzkový pás v 40. rokoch. Potom ho postupne nahrádzali viac „funkčné“ pančuchové nohavice, ktoré si držia obľúbenosť dodnes.

20. roky 20. storočia
40. roky 20. storočia
Inak malá zaujímavosť. Vedeli ste, že Baťa ponúkal v dobe svojej najväčšej slávy (cca 30. roky 20. storočia) aj opravu pančúch v tzv. Baťovom punčochovém sanatoriuO pančušky sa vám v r. 1939 staralo 590 dievčat - opravili vám očka, päty, tiež vám ich vyprali a vyžehlili, aby v konečnom dôsledku vyzerali ako nové. Jeho súčasťou bolo aj ošetrenie nôh, ktoré trvalo pár minút a zahŕňalo aj osviežujúcu masáž. Pedikúra sa odporúčala raz za týždeň. Pointou bolo, že dobre ošetrené nohy a nechty neničia pančuchy.

Praktické okienko
Prečo dnes nosiť podväzky alebo podväzkový pás
ü  Hygienickejšie, spodná časť môže „dýchať“
ü  Je to ženskejšie, estetickejšie, krajšie... a akosi luxusnejšie
ü Menej náročné na údržbu – ak sa jedna z pančúch roztrhne, viete ju nahradiť druhou ... nemusíte vyhadzovať hneď celé pančušky

Ako vybrať správne podväzky
ü  Hrubé úpony
ü  Kovové zapínania
ü  4,6,8 úponov
ü  Správna veľkosť – pás má sedieť v páse, nie na bokoch


Aké pančuchy do podväzkového pásu
ü  Bez silikónových pásikov na vnútornej strane – takže samodržky nie
ü  Čím vyšší DEN pri pančuchách, tým sú pevnejšie, menej náchylné na roztrhnutie ale aj hrubšie, teda teplejšie

Ako správne nosiť podväzkový pás
ü  Nosíme ho vždy na páse
ü  Treba mať dostatočne dlhé pančuchy alebo dostatočne dlhé úpony – priveľké pnutie alebo naopak voľné úpony môžu spôsobiť, že sa pančuška vyvlečie zo zapínania
ü  Pás nosíme vždy pod nohavičkami, nikdy nie opačne
ü  Výnimkou sú „tap pants“ alebo „french knickers“, ktoré sa nosia na podväzkovom páse
ü  Vždy dbáme na dostatočnú dĺžku sukne, nie je úlohou pod. pásu aby bol vidieť

BB

2 komentáre:

 1. hm hm verím, že raz sa dopracujem aj k tomuto, ale ešte stále nemám ani jednu verziu podväzkov :D, ale vŕta mi to v hlave, to je základ.
  Skvelý článok... tá široká verzia od korzetu cez spodnú dlhú sukňu mi príde trochu bizarná.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj mne.=D Neviem si predstaviť ako sa v tom muselo chodiť.=D

   Odstrániť