štvrtok 8. februára 2018

Niečo o móde, ješitnosti a ženskej povinnosti

Neviem ako vy, ale ja sa často stretávam s názorom, že kto má rád módu resp. rád sa pekne oblečie, je veľmi márnotratný a povrchný, že móda je len pre obmedzené ženy, ktoré toho nemajú veľa na práci a väčšinu peňazí minú na šaty, ktoré vlastne ani nenosia... no skrátka samé takéto klišé názory. No a neviem ako vy, ale ja napr. myslím, že móda vôbec nemusí byť zbytočná a márnotratná, že móda je vlastne druh umenia, nie izolovaný jav pre určitú skupinu ľudí, ale naopak, určená je všetkým a pre všetkých a hlavne - je odrazom nás, individuí ako aj spoločnosti. Študujte históriu odevu a dostanete sa cez ňu k celej histórií nejakej doby:k politike, k názoru ľudí, ku kultúre, ku zvykom a tradíciám... je toho skrátka veľa. No a raz som si povedala, keď som natrafila na jeden rozkošný článok v časopise Modní Revue z r. 1921, že by nemuselo byť zlé celý ho prepísať a niektoré klišé názory uviesť na pravú mieru. Originál článok je v češtine... ja som si dovolila resp. posnažila som sa o slovenský prepis. Tak sa teda pozrime na to, prečo je o móde vhodné písať kedykoľvek a že móda je odrazom nás samých a vôbec nie márnivosť. ;)

Úvodný list časopisu Modní Revue, 14. srpen 1921
"Zo začiatku našej módnej revue zosypalo sa na nás niekoľko kazateľov - písomne, verejne aj ústne, čo že to vraj, v tejto vážnej dobe robíme, prečo vraj my len akože o šatách a o sveta hriešnych malichernostiach, a prečo my vraj ženy zvádzame a ku zlému presviedčame, Už dávno sa pripravujem k odpovedi. Ale neostalo dosiaľ času. A hlavne, ja bývam veľmi zriedka v bojovnej nálade. Ešte na svete nebolo veci, ktorá by sa zapáčila všetkým, myslím si. A v hane býva niekedy zaujímavejší poznatok ako vo chvále.

Takže: prihodí sa niekedy na svete, že sa stane strašná, hrozná katastrofa, zneužíva sa jej, myslím, veľmi obratne touto vetou: dnes, v tejto vážnej dobe. Myslím, že život je vždy vážna vec a každá doba, že je hlboko vážna. Vždy boli ľudia, ktorí umierali hladom, a pokiaľ tomu tak bude, bude vždy doba vážna. Odmietam výčitku, že mám dnes menej práva písať o ženských sukniach, než pred 10-timi rokmi alebo za 10 rokov. Ak mi vyčíta niekto ľahkovážnosť účelu mojej práce, nech tak robí konzekventnejšie. Nech povie: videl som ženu s dieťaťom na rukách, ktoré bolo hladné a vy si tu píšete o parížskych klobúkoch. A ja mu odpoviem: tú istú ženu, pane, som videla tiež a veľmi som sa nad tým pozastavila a bola som dlho smutná nad ňou i nad svojou prácou. Ale predsa je rozdiel medzi nami: vy vyčítate svetu, že sa rád oblieka, zatiaľ čo ľudia hladujú. Vy chcete zámožnej žene vziať pekný kabát, ale ja by som chudej žene chcela dať pekný kabát. Hádam nie je luxus sveta takým hriechom ako bieda sveta. Aspoň si myslím, že by bolo úplne jedno, koľko palácov by mala paní X. a koľko blúz pani J., ak by posledný medzi nami bol uchránený od hladu, Idea bratstva bola vždy ušľachtilá a krásna. Idea rovnosti nie je celkom čistá od škaredých ľudských pocitov.


A napokon, naozaj nepíšem len pre zámožné. Naopak, mám vždy na mysli, ak píšem o šatách, ľudí, ktorí by sa radi obliekali pekne, no nemajú na to peniaze (ja to znamenite poznám, pane). (...)

Ostáva teda ženám vytknúť ješitnosť a ich chuť byť pekne oblečenou. Ale predovšetkým by bolo nutné vytknúť mužom želanie, aby mali pekné ženy, aby ich dcéry a ženy vyzerali pekne a "robili im česť". A po druhé, je žena isto od Boha stvorená, aby bola družkou, priateľom a útechou mužovi. Hádam je to skazenosť sveta, že si nedokáže predstaviť útechu v barchetových spodničkách. Že žena, ktorá zaujíma skutočne krásne, tiché, výrazné miesto v domove, je jasná, krásna, zahalená v krajkách? Isté je jedno - že vkusné šaty sú krajšie než nevkusné - ale nie drahšie! Oh, do pekla, prestaňte už konečne s tou falošnou šetrnosťou a hlúpym účtovaním! Ak si zaobstaráte jedny šaty na dve letá, nemám nič proti tomu, naopak, pochválim vás! Ale ak budú tie jediné šaty škaredé, nechoďte mi na oči. Už raz a navždy, nepochopím morálku nevkusnosti. Žena má povinnosť byť krásnou, pretože je ženou a matkou. Má povinnosť byť krásnou, pretože má vychovať človeka ku kráse. A v krásnych šatách spočíva hlboká morálka, ako v každej krásnej veci.


Nie, pane, ak sa mi podarí čo i len trošku, aby som vštiepila našim dievčatám vkus, prirodzenú, prostú, distingvovanú eleganciu, urobila som potom naozaj, naozaj veľa. 
Otázka: podarí sa mi to?"
Autorka: Milena J.

Čo hovoríte na článok? Podľa mňa, je v ňom kus pravdy, hoci treba ho brať samozrejme s nadhľadom... predsa len bol písaný v inej dobe. Ale pointa? Výstižná a presná.=)

Na fotkách šaty z Collectiff Vintage. 
Kabát je kupovaný z druhej ruky.
Inak dnes som chcela konečne nafotiť fotky na blog novým foťákom, ale padal tak mokrý sneh, že som si netrúfla. Takže zasa kvapka nekvality... ale čo narobím.=D
BB

7 komentárov:

 1. úplne súhlasím! Hneď na začiatku v práci istá kolegyňa podotkla, že som každý deň "vyparádená" (asi vieš, ktorá :) a hneď na to podotkla, že ona má "iné hodnoty". V tom okamihu mi napadlo, že to, ako vyzerám, neznamená, že mám iné hodnoty ako iní ľudia, že to vlastne vôbec celé ani NIE JE otázka hodnôt, v mojom prípade je to napríklad ako hobby - vybrať si oblečenie, ktoré je trošku iné a korešponduje s mojou povahu, pre niekoho je to čistá zábava, hra farieb atd.... Ja sa nestarám o svoje dieťa horšie ako matka v teplákoch, nemám menšie materské hodnoty, nemilujem ho menej, tejto sféry sa to vôbec nedotýka, nie som o nič horšia, menej citovo angažovaná manželka ako žena, čo si nikdy neostrihala vlasy...Niekedy mi to skôr príde, že ľudia, čo vravia, že majú "iné hodnoty" skôr zakrývajú fakt, že nevedia, čo so sebou.
  A rozhodla som sa, že na vetu "mám iné hodnoty ako ty" vydedukovanú iba z toho, že mám čistú blúzu, či novú sukňu, budem odteraz odpovedať presne takto xD

  OdpovedaťOdstrániť
 2. inak veľmi pekné, dramatické fotky...som chcela ešte :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne preto som chcela prepísať ten článok - lebo je veľmi výstižný a myslím, že veľa z nás sa v ňom nájde.=) Samozrejme, sú ženy, ktoré móda nezaujíma, majú iné hobby... a to je okej - nie sú preto horšie či lepšie... ale tak ako ja neškatuľkujem iných na základe toho či ich baví sa pekne obliecť alebo nie, nech nikto nevyčíta mne, že v tom záľubu mám a nech ma neškatulkuje!=D
   Áno, často krát si povzdychnem nad nevkusom alebo nezáujmom iných žien byť pekne oblečená, ale tiež len z toho hladiska, že by som im to dopriala - aby boli krajšie, aby sa cítili výnimočne... vieš, také tie pocity, ktoré zažívame, keď si na seba dáme kúsok, ktorý považujeme za oazj krásny, alebo keď samé seba posúdime štýlom: dnes vyzerám ozaj dobre... ten pocit spokojnosti so samou sebou.
   A presne ako píšeš - vôbec to nie je o hodnotách, ale o prístupu ženy k samej sebe!

   Odstrániť
 3. Vlastně z toho vyplývá, že nejvíc povznesený a moudrý je člověk, který se obléká jako bezdomovec. (Alespoň dle optiky lidí, kteří mají tento způsob uvažování.)

  A ano, móda opravdu krásně ukazuje společenské a politické změny. Četla jsem před pár lety knihu o módě 20. století a doporučila bych toto studium všem lidem, kteří se zabývají těmi ''serióznějšími'' obory, jako je třeba politika, historie a právo. (Protože s Coco Chanel přišlo i ženské hnutí a brzy po něm zásadní věci, jako třeba volební právo žen. Nebo tyrolská móda před nástupem A.H., která se snažila povznést morálku v období deprese v Německu. Případně náš Svéráz, jako odpověď na potlačování národní identity během okupace.)

  Myslím, že móda je částečně o tom, být umělec a vidět sám sebe částečně jako umělecké plátno. Rozhodně to neznamená znehodnocení morálních hodnot a intelektu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ako píšeš - (pokrivená) optika niektorých ľudí... a teda nie vždy správna. Ja osobne som síce nyvštudovala jadrovú fyziku, nie som ani ten najvtipnejší a najžoviálnejší spoločník na tejto planéte, no stále sa považujem za inteligentnú ženu so záujmami a silnými hodnotami, ktorú nesmierne baví odievanie resp. dejiny odievania.=D

   A tie ostatné dva odstavce škoda vôbec komentovať - vystihla si to presne do bodky! Najmä tými dvoma krásnymi vetami na konci!

   Čo mi inak trocha pripomína môj zážitok z práce. Boli sme na zamestnaneckej exkurzii v skladoch našej knižnice. A pán, ktorý nás sprevádzal sa posťažoval, že jeden ročník denníka Nový čas zaberie na polici dva a pol metra. A viacerí si povzdychli, že prečo vôbec niečo také bulvárne ako je Nový čas skladujeme, veď to nemá žiadnu výpovednú hodnotu. A ten pán tak hovorí, že možno práve tento bulvár má o našej dobe väčšiu výpovednú hodnotu ako akékoľvek iné serióznejšie denníky. Čiže z hladiska bádania a prameňov... by som naozaj nezavrhovala žiaden prístupný zdroj a módu už vôbec nie.

   Odstrániť
 4. Ten kabát je úplne úžasný :O vyzeráš ako princezná z rozprávky, kde si našla ten článok? Zaujímajú ma historické pramene - taká moja malá vášeň :) inak kabát som si musela kúpiť podobný na https://bolf.sk/slo_m_Damska-moda_Damske-kabaty-11416.html

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veľmi pekne ďakujem. Zdroj článku je uvedený v článku. Inak čerpám z dobových časopisov - tie sú dostupné napr. na oddelení periodík v Univerzitnej knižnici v Bratislave.

   Odstrániť