nedeľa 21. januára 2018

Malý rozbor módnych časopisov prvej polovice 20. storočia

V decembri minulého roka som si vytvorila malinký "projekt" - otvorila som si nový IG profil s názvom "modna.revue" a venujem sa v ňom dejinám odievania. Odkedy som totižto začala pracovať v knižnici, priebežne prehľadávam lístkový katalóg periodík a hľadám staré módne časopisy (20. až 50. roky). A to vám je, prosím pekne, neuveriteľný zdroj inšpirácie a informácií, s ktorými by bola škoda nepodeliť sa =). Samozrejme katalóg je plný časopisov a menších či väčších kuriozít ako napr. časopis s názvom "Krematorium, věstník "krematoria", spolku pro pohřbívaní žehem v Praze" (ročník napr. 1932), ale je aj plný módnych časopisov. Už dávnejšie, v začiatkoch tohto blogu som písala o dvoch časopisoch - Hvězda a List paní a dívek (link TU). Sú to však len dva kúsky z pomerne veľkého množstva časopisov, ktoré vychádzali v prvej polovici 20. storočia. No a keďže sa v tých časopisoch hrabkám už nejaký čas, napadlo ma, že by nebolo zlé niečo o tom napísať a možno aj potešiť oko krásnymi ilustráciami. Tak poďme na to.=)

Na úvod treba povedať, že periodiká prinášali naozaj aktuálnu módu. Majitelia a návrhári módnych závodov či ateliérov jazdievali aspoň dva krát ročne do Paríža na módne prehliadky, z ktorých potom čerpali doma pri tvorbe vlastných kolekcií. Totižto Francúzko, "francúzsky" či "Paríž" sa brali ako synonymá pre eleganciu a kvalitu. Pravidelne tak časopisy referovali o všetkých nových módnych premenách. Na druhej strane vyslovene neodporúčali čitateľkám podľahnúť akýmkoľvek módnym výkrikom, ale viedli ich skôr praktickejšou cestou. V knihe Česká móda 1918-39 to vystihli slovami:" (...) Česká móda (...) byla také demokratická a skromná. Mladá generace módnich žurnalistek více než s mondénami sympatizovala s moderními dívkami a ženami z nepříliš zámožných středních vrstev, výdelečne činnými nebo matkami rodin." 

Okrem rád, ktoré dávali autorky textov svojim čitateľkám, veľkú časť obsahu tvorili resp. stali sa jej bežnou súčasťou, aj módne kresby, ktoré tvorili "kreslířky". Bežne zamestnané v módnych ateliéroch, bolo ich prácou tvoriť modely v kresbách, ktoré sa potom ušili a predvádzali na manekýnkach. Tieto ilustrácie zväčša vytvárali celý album, ktorý pomáhal v orientácii v aktuálnej móde a zároveň slúžil aj ako katalóg, z ktorého si mohla zákazníčka objednať model. V Čechách pracovalo niekoľko návrhárok - napr. pre mňa najznámejšia Hedvika Vlková, Zděnka Fuchsová či Ada Roubičková. Krásne ilustrácie Hedy Vlkovej môžte nájsť v číslach časopisu Eva, časopis vzdelané ženy. Tento časopis vychádzal medzi rokmi 1928-1943 dva krát mesačne. Cit."O vznik Evy se zasloužil ředitel koncernu Melantrich Jaroslav Šalda, který počítal s tím, že nový časopis bude přinášet spíš prestiž než zisky.

Ke kvalitě přispěl hlubotisk a spolupráce s významnými osobnostmi tehdejší doby. V porovnání s jinými tehdejšími časopisy pro ženy patřila Eva k nejmodernějším po stránce obsahové i výtvarné. Zaměřovala se na vzdělanější ženy. Pevnou součástí byla módní rubrika s kresbami nebo fotografiemi modelů a román na pokračování. Pravidelná pozornost byla věnována současné nábytkové tvorbě a celkovému vzdělávání moderní ženy."

Ilustrácia časopisu Módní revue
V období medzi dvoma svetovými vojnami módna žurnalistika doslova kvitla. Od 20. rokov 20. storočia vychádzajú aj ďalšie časopisy: Módní revue či Moderní prádlo a detské šatstvo. Presné roky od kedy do kedy som nevypátrala. Prvý menovaný prinášal opäť aktuálnu módu - napr. v jednom článku opisovala autorka japonské vplyvy na módu či aký kožuch zvoliť na aktuálnu sezónu. Veľmi sa mi páčilo zhodnotenie autorky, že veľmi módny je túto sezónu persián, ale ktorú majiteľku by nosenie takéhoto kožuchu tešilo?! Totižto persián sa vyrába z jahniat karakulskej ovce - tá je typická pre Strednú Áziu. A aby to nebola už dosť hrozná predstava, ten najkvalitnejší kožuch sa vyrába ešte z nenarodených jahniat.... 
Druhý menovaný časopis bol skôr akýsi katalóg s troškou textu. Strany sú zaplnené rôznymi kresbami dámskeho prádla, šnurovačiek, podprseniek, županov, ale aj šiat, záster, blúzok, golierov, kabeliek, nočných košieľ atď. Pre deti ste našli detské oblečenie - zásterky, šatôčky, námornícke oblečky, spodné prádlo, pyžamká ale aj šaty pre bábiky či drevené bábky! Niektoré čísla obsahovali strihovú prílohu, podľa ktorej ste tú-ktorú vec ušili; ostatné strihy ste si mohli kúpiť/objednať. 

Moderní prádlo a detské šatstvo
Inak tak ako dnešné časopisy, aj tie z prvej polovice 20. storočia boli plné reklám. Až celostranové a farebné reklamy využíval napr. Baťa. Okrem konkrétnych modelov reklamoval aj svoje služby zákazníkom. Napr. v r. 1939 vyšiel kratší reklamný článok o "Baťovom punčochovém sanatoriu". V tomto "sanatóriu" ste si mohli dať ošetriť nohy a odovzdať pančuchy na opravu. Nie, vtedy sa pančuchy nevyhadzovali, ale opravovali...=D Opravili vám očká, päty, pančuchy vyprali a znova vytvarovali. Ošetrenie nôh odporúčali raz do týždňa a išlo o to, že ošetrené nohy neničili pančušky - čiže prevencia.=)

K pre mňa k veľmi kvalitným zdrojom módnej inšpirácie patrí časopis Nové pařížské módy, ktoré boli podľa už spomínanej knihy Česká móda 1918-1939, českou mutáciou Wiener mode. Ako časopis má jednu z najdlhších tradícií, keďže čísla tohto časopisu viete kúpiť ešte z r. 1890. Ku mne napr. teraz putuje jedno číslo z Čiech, ročník 1895. Inak zrovna tento časopis v knižnici nenájdete, ale napr. na stránkach digitalniknihovna.cz nájdete novšie čísla z r. 1939-40 - a dá sa v nich pekne "virtuálne listovať".;)

Kritickým momentom pre väčšinu vychádzajúcich periodík bola II. svetová vojna. Nedá sa však povedať, že by móda v tomto období úplne stagnovala ako si veľa ľudí myslí... ja vždy radšej hovorím, že sa prispôsobila... daným podmienkam. Niektoré periodiká teda ešte v prvých vojnových rokoch vychádzali. Ich obsah sa však prispôsobil vojne. Ženám na stránkach časopisu radili nielen ohľadom varenia, ale aj toho ako využiť prídelové lístky na oblečenie. Koľko metrov látky na aké šaty treba. Napr. aj mladým mamičkám radia koľko čoho nakúpiť na výbavičku aby efektívne zúžitkovali prídelové lístky, a pritom im pre dieťa nič nechýbalo. Už viac ráz som spomínala, že veľmi moderné bolo prešívanie šiat... napr. z dvoch poškodených ušili jedny "nové". A presne v tomto duchu sa tiahnu módne časopisy tých rokov. 
Veľmi zaujímavý mi v tomto prišiel Módní svět. Konkrétne som mala v rukách ročníky 1942-43. Je to bezobrázkový časopis s textom... pričom text je len preklad pôvodného textu z nemeckého časopisu Modenwelt. Inými slovami, tento text vám dával najväčší zmysel, až keď ste držali v rukách aj nemecké vydanie. Text sa venoval tomu ako ušiť šaty pre veľmi štíhle ženy, pre plnšie ženy, ale s malou spotrebou látky, pre tehotné ženy, ako zaplátať resp. opraviť poškodené oblečenie atď. Musím povedať, že niekedy sú tie texty až mrazivé... Keď sa pozeráte na dvojstranovú obrovskú mapu Čiech bez nemeckých Sudet... a pritom v článku vám radia "kam na dovolenou" alebo odpovedajú na otázky ohľadom opravy oblečenia, o ktorom i tak tušíte, že musí byť v hroznom stave a končiac radami na "levné" koláče, pečené bez vajec ledva zo 100 g múky. ... Vrátim sa ale k téme.

Reklamné fotografie "baťových dievčat" pri oprave pančúch
Okrem týchto časopisov, určených najmä pre laickú verejnosť, vychádzali aj tie, ktoré mali odborné či odbornejšie zameranie. K takým patril napr. časopis Modistka s množstvom textu a ilustráciami. 

Keby že mám zhrnúť svoje dojmy, osobne si myslím, že (minimálne) Čechy išli v tej dobe naozaj so svetovou módou. Začalo to inšpiráciou vo Francúzsku či vo Viedni a postupne sa to kryštalizovalo do "českého štýlu". Povedala by som, že Česi mali v prvej polovici 20. storočia naozaj svoju "módnu identitu". Často sa však pýtam, čo sme mali my... Slováci či skôr Slovenky. Na toto si zatiaľ odpovedať neviem. O móde tejto doby poznám len jednu slovenskú knihu, ale tú som ešte nečítala; osobne mám dojem, že u nás bola výroba módy skôr závodná či konfekčná ako salónna či ateliérová ako tomu bolo v Čechách. A čo bežné ženy? Verím tomu, že tieto časopisy čítali aj Slovenky... veď nie nadarmo mnohé periodiká nesú podtitul "československé".... no ako veľmi sa takejto inšpirácie držali... to zatiaľ neviem. Napokon aj príspevky v periodikách sú z 90 percent české....Tak či onak, mám pocit, že nástupom 50-tych rokov resp. silnejúcim komunistickým režimom sa táto národná módna identita vytráca... jedno či Čechy alebo Slovensko.... Čo si myslíte vy? 

Módna ilustrácia: Z. Fuchsová
Na záver inak dodám ešte jednu milú príhodu, ktorá sa mi stala v knižnici. Zhodou okolností som túto pani (ročník 1940) "schytala" ja... Došla sa popýtať či nemáme v knižnici jeden konkrétny časopis. Išla som už volať kolegyni, ktorá to má na starosti, keď pani začala rozprávať o tom ako zháňa jeden módny časopis. To som samozrejme zbystrila. Že či nemáme Módu a textil z ´51. Hneď som vedela, že toto číslo máme, lebo som ho videla v katalógu... tak som jej teda vysvetlila, že máme ale že ho treba objednať.... a zrazu mi celá taká rozrušená hovorí, že aká je rada, že ho máme, lebo na obálke novembrového čísla je jej sestra... a že rada by si spravila fotku tej obálky, lebo chce aby to mala rodina na pamiatku! Jej sestra bola modelka, predvádzala aj na móle a tancovala ľudové tance.... žiaľ, neviem či ten ročník nakoniec dostala, niektoré sú vo veľmi zlom stave a skladníci ich nedajú.... v každom prípade, považujem to za naj knižničný zážitok!=D

Zdroj:
UCHALOVÁ, Eva: Česká móda 1918-1939. Praha 1996.
Internet
Uvedené časopisy
Zdroj: http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/view/uuid:33e74ea0-abc9-11e3-b74a-5ef3fc9ae867?page=uuid:245617f0-aec1-11e3-87a3-001018b5eb5c

2 komentáre:

 1. Super článok! Akurát si mi dala dobrú inšpiráciu na tému mojej diplomovej práce :)
  World of Nicol

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ooooo, tak to ma nesmierne teší! Kiež by aj mňa toto napadlo tak tri roky dozadu.=D Je to naozaj krásna a podľa mňa ešte nevyčerpaná téma. Máš možnosť rozobrať časopis z milión uhlov, záleží čo študuješ a čo sa ti vlastne hodí.=) Acchhh ... no, držím palce.

   Odstrániť