sobota 16. decembra 2017

Moje postrehy z hodín baletu

Pamätáte si, ako som vám spomínala hodiny baletu pre dospelých? Ako veľmi by som na ne chcela? Tak nakoniec som si to nejak zariadila... miestami dosť krkolomne, ale!... už som absolvovala 3 hodiny a plánujem v tom pokračovať opäť v januári. Odteraz sa teda považujem za dospelú amatérsku baletku začiatočníčku a mojim cieľom je dotiahnuť to až na baletné špičky! Viem, viem, profesionálka zo mňa nebude, viem aj o tých zničených nohách/kĺboch/kolenách... ale utnite tieto myšlienkové pochody hneď na začiatku - žiaden argument ma nepresvedčí, že balet za to nestojí... =) No a teda čomu sa chcem v dnešnom článku venovať? Tak prosím pekne pár postrehom, ktoré som za tú ultrakrátku dobu zaregistrovala. Časom ich určite pribudne, ale nedá mi, nenapísať už teraz niečo.=)


1. Baletné cvičky. Neviem ako sa cvičí bez cvičiek, pretože tie svoje som si kúpila okamžite po potvrdení kurzu, takže som bez nich ešte necvičila. V každom prípade s nimi je to super a odporúčam. Dá sa síce cvičiť aj v ponožkách, ale tie pri výskokoch netlmia dopad. Naproti tomu, cvičky majú mäkkú podrážku a tá túto vlastnosť má. Cvičky zoženiete cca od 13 eur a tie prvé odporúčam nakupovať v špecializovanej predajni, neobjednávať cez internet. V rámci Bratislavy máme niekoľko takýchto predajní. Totižto veľkosť klasickýh topánok nemusí byť vôbec smerodajná. Moje piškóty sú napr. až o dve čísla väčšie oproti veľkosti topánok. Cvička je totižto mäkká, látková a dôležité že vraj je, aspoň tak ma poúčala slečna v obchode, že palec by nemal vpredu ťahať látku, ale skrátka... cvička by mala perfektne sedieť. 

2. Baletný dres. Hneď na prvom cvičení som zistila, že nosiť tričko na balet je veľmi hlúpa voľba. Celú hodinu som nerobila nič iné, len si zakrývala kríže a sťahovala tričko, ktoré sa pri pohyboch vyhŕňalo stále hore a hore. Takže druhá vec, ktorú som si kúpila? Dres. Zatiaľ nie síce baletný, len taký, čo sa predáva teraz bežne v obchodoch za 7 eur, ale časom sa dopracujem aj k tomu kvalitnejšiemu... (a neskôr aj k pančuškám a sukničke=D). Takže prečo dres? Skrátka drží na mieste, je pohodlný, stále máte zakrytý chrbát. Navyše je priliehavý, takže si viete v zrkadle skontrolovať svoj postoj, pozíciu v akej držíte ruky, ramená, lakte... Takže dres za mňa určite áno. Ak vám príde veľmi odhaľujú, robte to ako baletky, natiahnite si na neho legíny a máte vystarané. Tak to robím aj ja. =)

3. Balet to je opakovanie, drilovanie, zlepšovanie a úplný opak pravidla "neprepínajte kolená". Po poriadku. Ak v niečom platí heslo "opakovanie, matka múdrosti"... hoci v tomto prípade by sa skôr hodilo "schopností", tak je to určite v balete. Tu sa cviky opakujú a drilujú do nemoty ... kým ich nezvládnete s eleganciou, prirodzenosťou a úplnou ľahkosťou. Nuda? Vôbec nie. Napr. včera sme cvičili jednu zostavu - sme tam cca 4-5 báb, kto ako príde... a zrovna včera sme už dávali túto zostavu celkom plynule, do rytmu a tempa hudby. Inými slovami . bol to perfektný pocit - vidieť, že sme sa zlepšili, že aj koordinácia je lepšia. Apropo... koordinácia. Pri balete vám ruky robia jedno, nohy druhé a hlava tretie, zároveň musíte držať postoj  - lopatky ťaháte dole, lakte a ruky v správnej pozícii... celkom komplikované, čo? No ale ako som písala - opakovaním sa to všetko zautomatizuje a ide to lepšie, ale poviem vám, je to zaberák. Nehovoriac o tom, že balet, to sú aj francúzske názvy - battemant, adagio, développé a mnohé mnohé ďalšie.
Čo sa týka "neprepínajte kolená"... poznáte to z posilky alebo z jógy ako vás lektori stále upozorňujú na to, aby ste neprepínali kolená alebo pri drepoch - kolená smerujú von a nemajú presiahnuť špičku chodidla? Nooo tak tu sa na nič také nehrá.=D Napokon ... čo iné sa dá aj očakávať, keď len prvá pozícia vyzerá tak ako vyzerá.=D

4. Balet to sú silné členky a balančná podložka. Sila a estetika - to je to čo na balete vidím. A teda, že tie baletky musia byť naozaj silné, aby dokázali všetky tie ťažké prvky predviesť s ľahkosťou, ktorá v divákovi evokuje, že takto si skackať po pódiu je vlastne úplná malina. Baletky tak musia byť nielen fyzicky silné, ale aj ohybné. Avšak veľa spraví aj trénovanie rovnováhy a hádam jednou z najdôležitejších vecí sú silné členky. Veľa z nadobudnutých síl viete použiť aj v krasokorčuľovaní ... napokon nie nadarmo sa odporúča krasokorčuliarom chodiť na hodiny baletu. 
Na internete som si všimla, že baletky rovnako aj krasokorčuliarky používajú na cvičenie rovnováhy balančné podložky alebo vankúšiky. Ja som jednu doma vyhrabala - dlho bola nevyužitá, lebo som netušila čo s ňou, ale teraz, keď už viem, myslím, že lepšiu pomôcku som zatiaľ na cvičenie doma nemala. Ak sa vám zdá nejaký cvik ľahký, skúste ho na balančnej podložke a dostanete sa do úplne inej dimenzie. Veľmi užitočná je aj pre nadšencov jógy. O tom, že toto cvičenie spevňuje naozaj celé telo asi nemusím hovoriť.;)

Aby som to zhrnula. Od baletu som nikdy nečakala, že bude jednoduchý, ale práve tá náročnosť sa mi páči. Naučiť sa aspoň niečo bude vyžadovať veľa, veľa úsilia aj s ohľadom na to, že som trošku polienko, ale som z toho tak nadšená, že moje nadšenie prekoná všetko.=D 
Inak ešte mám pár otázok, ktoré dúfam, že čas (strávený na balete) zodpovie... a keď to zistím, tak dám zasa vedieť. Inak spomienok o balete bude teraz na blogu asi viacej.... tak len dopredu upozorňujem.=D

A čo vy? Aký je váš detský sen, ktorý si plníte až teraz v dospelosti?
BB

6 komentárov:

 1. Cítim veľmi silnú podobnosť s krasokorčuľovaním :D od silných členkov, pevného postoju až po vyhlásenie trénerky: "Keď toto spravíte 208 krát, určite to už budete vedieť" :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. jaaaaj...a balančná podložka mi príde budúci tyždeň :DDDDD

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno, je úplne super, že čokoľvek sa naučíš pri jednom alebo druhom využiješ vlastne pri oboch.=D Len teda obávam sa, že mne 208-krát stačiť nebude... ešte tak aspoň tisíckrát viacej a možno to bude správne a krásne elegantné.=D Veľkou výhodou však na týchto športoch je,aspoň ja si tak myslím, že tu vieš robiť aj úplne malé krôčky, ktoré ťa motivujú cvičiť ďalej a ďalej! A úplne najviac ma fascinuje, ale to si zatiaľ všímam len na korčuľovaní, že cvičíš jednu vec dlho predlho a popritom úplne náhodou zistíš, že si sa stihla naučiť aj niečo iné. Ja som takto úplnou náhoudu zistila, že mne ide korčuľovať aj dozadu... nie len citróniky! A pritom, keď som sa to snažila robiť vedome, tak nie a nie sa pohnúť z miesta.=D

   Odstrániť
 3. Baby (rátam aj Polly) - obdiv, že si na "staré" (mysleno, samozrejme stále mladé!) kolená plníte takéto sny, ktoré zdanlivo spadajú do kategórie "na to je už teraz neskoro". Je to veľká inšpirácia.
  Takže vravíte, že v roku 2018 si kupujem koňa?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. =DDD Inak je zaujímavé, že na veľa vecí sa už považujem za starú, ale tu mi to nijak neprekáža.=D A zrovna včera som na IG natrafila na jednu "baletku" - začala tancovať v 25-tich rokoch. Teraz má 28 a už tancuje na špičkách.=) Tak asi sa to naozaj dá.
   Kôň je super, to bol tiež môj detský sen.=D A teda ako zverolekárka asi vieš, ale aj tak... kamoška čo robí na dostiške v stajniach hovorila, že kúpiť koňa nie je tak drahé ako sa oňho starať.=D

   Odstrániť
  2. Áno, to viem, že kúpiť sa dá lacno. Ale viem aj, že to je len tá najmenšia položka :D
   Myslím, že zatiaľ sa tento sen bude musieť odložiť. Mám dve ďalšie zvieratká ktoré na staré kolená trápi zdravie a zaberie mi teraz dosť času (aj financií) sa o ne postarať, že ďalšie zviratko (a to ešte tak náročné ako je kôň) neprichádza do úvahy.

   Odstrániť