sobota 2. decembra 2017

Koncoročné radosti

Ani sa mi nechce veriť, že už je zasa december. Príde mi to ako včera, čo som písala svoj wishlist na r. 2017 a už môžem písať ďalší.=D Ale nie v tomto článku! Tento článok bude o radostiach ... a keďže tie posledné boli ozaj dosť dávno, tak článok bude trošičku dlhší. Hlavne v poslednej dobe sa toho nakopilo docela dosť a chcem sa s tým podeliť. Navyše veľa vecí a súčasných radostí predznamenáva, že r. 2018 bude fenomenálny... ak všetko vyjde samozrejme, ale to už nechám na osud. Zatiaľ si aspoň prejdime tie radosti.=)

Na úvod začnem trošku trpko-sladkou radosťou, no je pre mňa dôležitá, tak ju chcem spomenúť hneď na prvom mieste. Sladká teda preto, lebo s priateľom sme 29. novembra oslávili 4. výročie. Trpká, lebo tak ako minulý rok, tak aj tento je opäť v práci, teda na mori a naviguje loď, takže výročie sme oslávili síce spolu chatovaním, ale v realite vlastne každý na inom mieste. V každom prípade, priateľ aspoň objednal krásnu kyticu plnú tulipánov rovno až pred moje dvere, takže mám teraz u seba v izbe kúsoček jari, čo je celkom utešujúce oproti tým -8 stupňom, ktoré sú aktuálne vonku.=D


Čo sa týka ešte nás dvoch, aktuálne máme rozplánovanú cestu do Mongolska. Budúci rok si totižto chceme zobrať 2 až 3 mesiace na cestovanie. Zatiaľ to vyzerá tak, že je to reálne, no je pár vecí, ktorých som si vedomá, že do toho môžu vstúpiť a dovolenku buď posunúť alebo ju úplne zrušiť. V každom prípade, náš prvý plán vyzeral, že pôjdeme minimálne traja a autom, no aktuálne sme len dvaja, takže máme v úmysle to zobrať akýmikoľvek dopravnými prostriedkami z Turecka do Gruzínska, ďalej do Arménska, cez Irán do Turkmenistanu, Uzbekistanu až cez Kazachstan do Mongolska. Takže aká bude realita uvidíme, zatiaľ plánujem, nasávam informácie a snívam o tomto.=D

Veľkou vecou je za posledné dva týždne aj naša kuchárka, ktorá sa naozaj stáva realitou. Akože áno podpísaná zmluva je zaväzujúca, ale nedá vám ten pocit skutočnosti. Až keď sa dohodnete na dizajne, texte a všetkom... viete, že sa blížite do finále, v ktorom budete držať svoje dielo - vytlačenú knihu!!! Ako podotkol priateľ - to je moje prvé dieťa.=D Takže veci sa hýbu a dejú a ja som supernadšená!!! (Ak ste náhodou nezachytili o čom tu vlastne básnim, viac sa dočítate napr. TU!)

Naša kuchárka ;)

No a teraz prejdem k tým drobnejším radostiam.=) V niektorom z minulých článkov (konkrétne TU) som spomínala, že sa chodím korčuľovať na ľad, a že je to zábava a pomáha mi to udržiavať postavu. Krasokorčuľovanie je krásny šport a obdivujem ho, no ešte radšej mám balet (milovať oba sa inak nevylučuje, naopak, navzájom sa dopĺňajú). Na ten sa túžim prihlásiť už roky a splniť si tak detský sen, no aktuálne kvôli smenám v práci nemôžem navštevovať kurzy cez pracovné dni a víkendové kurzy nevedie ani jedna baletná/tanečná škola v BA. Tak či onak, teraz sa mi podarilo naškriabať voľné dni tak, aby som stihla absolvovať aspoň posledné 3 hodiny baletu pre dospelých v tomto roku. Dokonca som si kúpila aj baletné cvičky - jemne ružovo-béžové... skrátka dokonalé.... =D Veď viete ako nakupujem všetky "artefakty", ktoré mi pomôžu k pocitu tanečnice/baletky/krasokorčuliarky.... keď už nemám tie skúsenosti/talent, tak mám aspoň pocit.=D Takže prvú hodinu mám za sebou a neviem sa dočkať tých ďalších, hoci naozaj to nie je jednoduché....Neviem dať ani správne ruky - aby boli tak krásne jemné, zaoblené, barokové! =D Ale hádam časom....


Ďalšou radosťou je to, že všetky vianočné darčeky mám už vybavené. Presne mesiac pred Vianocami som doriešila, čo kto dostane a musím povedať, že sa mi veľmi uľavilo, pretože ma dosť ťažila zodpovednosť alebo skôr, vlastné chcenie kúpiť nielen darčeky, ale kúpiť darčeky, ktoré sa budú páčiť. Uvidím či som vybrala aspoň ako tak dobre.
 Pre inšpiráciu uvediem niekoľko z nich - pre mamu som vybrala turban, pretože má rada klobúky a celkove pokrývky hlavy; otec dostane sadu pre voňavého muža - je tam olej na holenie, krém na holenie, ktorý sa nanáša bez štetky, balzam po holení a dokúpila som mu aj kamenec, ktorý zastavuje krvácanie, keď sa pri holení porežete; brat dostane členstvo v klube pánu z Ponožkovic; svokor krásnu sklenenú fľašu na whisky,; svokra brošňu a moje obľúbené mydlá od Mylo.sk - sada troch mydiel s vôňou levandule, mäty a maku a nechtíkové mydlo; napokon sa druhému bratovi s priateľkou ujde poukaz do divadla.


No a keďže nakupujem darčeky štýlom "jeden tebe, jeden mne", pár drobností sa ušlo aj mne. Tak napr. v mojom obľúbenom sekáči som natrafila na krásny kožušinový rukávnik. Po rukávniku túžim už tiež dlho, ale je ťažké niekde nejaký zohnať. Ja som jeden objavila len nedávno na stránke Fler.cz (česká obdoba nášho Sashe) a už už som si ho chcela objednať k meninám, keď tu zrazu prikvitol tento. Potreboval by síce trošku opraviť podšívku vo vnútri (hlási sa niekto???? =)), ale inak je kožušina v úplnom poriadku, takže zvonka je ok ... a je tak krásne hrejivý!!!! Plánujem s ním nafotiť aj nejaký outfit, ale ťažko povedať kedy sa k tomu dostanem.=/ Ale dúfam, že ešte túto zimu to bude.
Tiež som si kúpila sujtášové náušničky. Nemám rada až priveľmi komplikované a "čačané" doplnky, ale toto sa mi skrátka veľmi zapáčilo a jedny som si musela kúpiť.=D Sú pomerne veľké, nápadné, ale o to viacej vyniknú pri úplne jednoduchých šatách či obyčajnom svetríku.=D 


V novembri sa mi tiež podarilo zohnať knihu Garsonka (La Garconne) od Victora Margueritte-a - poslali mi ju až z ostravskej knižnice a že vraj aj to horko ťažko sa im podarilo knihu poslať a požičať aspoň na 3 týždne. Táto kniha je očividne nezohnateľná - posledné vydanie bolo asi v r. 1923 a z toho roku je aj táto konkrétna kniha. Dej knihy sa odohráva v období po prvej svetovej vojne, kedy sa "uvoľňujú" mravy. Hlavná hrdinka je zo začiatku veľmi čestná a slušná žena pred vydajom ... až do doby, kým nezistí, že ju jej nastávajúci sprosto podvádza. Sklamaná, podvedená a ublížená (lebo svojho nastávajúceho milovala a idealizovala si ho) sa postaví proti všetkým spoločenským konvenciám, odmietne sa zaňho vydať, za čo ju rodičia vydedia. Ona sa však nevzdá, založí si vlastný ateliér a začne žiť život nezávislej ženy - finančne aj emocionálne. 
Pomenovanie "garsonka" teda označuje ženu, ktorá sa správa ako muž - fajčí, pije, je nezávislá, nosí krátke vlasy, obchoduje, sex pre ňu nie je tabu, dokonca má viacero milencov/mileniek, má slobodné myslenie ... Viem, že dnes to už nič nezanemná, ale predstavte si takéto správanie v 20-tych rokoch 20. storočia. Mimochodom táto kniha bola v r. 1922 - v roku vydania - že vraj tak šokujúca, že autorovi odňali Rad čestnej légie, čo je ocenenie, ktoré udeľuje Francúzsko za spoločenský/vojenský/kultúrny/vedecký prínos. Knihu som ešte nedočítala, ale mám dojem , že autorova postava žijúca naozaj neviazaným a nezávislým životom nakoniec i tak dospeje k poznaniu, že byť matkou/manželkou je to pravé orechové pre každú ženu. Mám dojem, že autor považuje Monikine správanie skôr za úpadok, než za jej oslobodenie, skrátka je tam cítiť na pozadí akási mravnostná pachuť podľa muža, ktorá hovorí, že žena nemá právo na slobodu akú majú muži a obhajuje to tým, že sama žena takúto slobodu nie je schopná zvládnuť/spracovať. Nuž ale uvidím aký bude záver .... v každom prípade som rada, že sa mi kniha nakoniec dostala do rúk.

A týmto by som to asi aj uzavrela. Ak chcete vedieť o mojich radostiach či strastiach =D priebežne, sledujte môj INSTAprofil. V komentároch sa zasa môžte pochváliť s vašou aktuálnou radosťou, rada si prečítam. 
BB

4 komentáre:

 1. Ten Maťo sa vie ukázať s tými kyticami!!! :)))
  Už sa teším na "slávnostné" odhalenie našej kuchárskej knihy xP

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. =DDD To áno, často sa mi nejaká ujde.
   Veru, tiež sa teším.=D A myslím, že to pôjdem aj "jak sa patrí" osláviť.

   Odstrániť
 2. Je vidieť, že ťa tvoj frajer ľúbi keď ti poslal kvety. S tými kvetmi to chlapi nechápu, ale proste je to dôležité a kytica je nádherná. Verím, že cestovanie vyjde, je to skvelé objavovať nové miesta. A tá kniha bola isto vo svojom čase dosť kontroverzná.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Och to áno, musím ho veľmi pochváliť. On vie, že ja kvetiny ľúbim a robia mi radosť.=) Už na naše prvé stretnutie mi doniesol kvetinu.=D
   Dúfam aj ja, že to cestovanie vyjde a nebudem musieť riešiť dilemu a rozhodovať sa buď pre cestovanie alebo.... novú prácu.=/ Pretože chcem oboje ...
   No podľa toho čo som prečítala, tak áno - verím, že to bolo šokujúce. Že tam autor uvádza lesbické vzťahy, to je o.k., to som čítala v knihách aj skoršieho datovania... ale žena! ktorá sa odmietne vydať - vlastne odmietne hmotné zabezpečenie a rozhodne sa sama si na seba zarábať a neviazať sa... podľa mňa TO bolo to najšokujúcejšie na tej knihe.=D Akurát som sa dostala teraz v závere k jednej časti, kde vystupuje postava - hospodyňa (ktorú manžel polial vitriolom a ona mu to odpustila) a presviedča hlavnú hrdinku, nech ostane vo vzťahu s mužom, ktorý je žiarlivý, majetnícky a násilný... a odôvodňuje to tým, že veď to je údel ženy, muži majú právo taký byť, žena to má vydržať ... načo sa tá hlavná hrdinka skrátka len zbalí a odíde... a krásne je tu vyobrazený ten rozkol medzi tým starým zmýšlaním a nastávajúcou novou dobou/morálkou, kde žena takéto veci naozaj nie je povinná znášať. V každom prípade... obávam sa, že ešte muselo prejsť veľa rokov, kým bol takýto životný štýl ženy akceptovateľný ... napokon aj dnes sa na takéto nezávislé ženy pozerá spoločnosť dosť cez prsty, aspoň ja mám niekedy ten pocit.

   Odstrániť