pondelok 30. októbra 2017

Recenzia: fotozošit od Saal Digital_cz

Nedávno mi na Instgrame vybehla reklama od Saal Digital, kde hľadali dobrovoľníkov na otestovanie jedného z ich produktov - konkrétne fotozošit. Stačilo vyplniť formulár - napísať, že mám záujem a prečo, a už len počkať či si vyberú práve vás. Tak som skúsila, pretože ja veľmi rada listujem fotoalbumami. Ak by ste ma na návšteve u seba doma posadili k rodinnému albumu a rozprávali mi ku každej fotke nejaký príbeh, vôbec by ma to nenudilo. Páči sa mi tá nostalgia, ktorú so sebou fotografia prináša - nejakú tú spomienku, zachytený moment, stotina z nášho života... samozrejme najradšej mám staré fotky a naopak milión fotiek jedného "čohosi" (veci či človeka) zasa nepochopím (ale myslím naozaj že milión.... sú aj takí maniaci!=D)...
Skrátka mám fotky rada a kým sme nekúpili novú tlačiareň, aj som ich pravidelne, tie najlepšie samozrejme, tlačila doma, zakladala do albumov a písala k nim rôzne popisky, datovanie, srdiečka či smajlíky. Najnovšia tlačiareň, "kancelárskeho" typu, však fotopapier neberie, a tak sa mi fotky v poslednej dobe iba hromadili v počítači.... to rozprávam na vysvetlenie toho, prečo som po tejto akcii skočila!=D Aby som ale príbeh skrátila... Saal Digital si ma vybrali, poslali kupón na 600 kč s tým, že ho môžem využiť podľa ľubovôle na akýkoľvek fotozošit, no a tu je moja skúsenosť.

Saal Digital ponúka viacero produktov - fotoobraz, fotoknihy, plagáty, kalendáre, ale aj spomínaný fotozošit. Fotozošit pozostáva zo stránok a matnej ochrannej fólie, ktoré sú spojené krúžkovou väzbou. Jej výhodou je, že zošit tak viete úplne otvoriť, nemusíte väzbu/fotku "lámať" ako napr. pri knižnej väzbe či klasickom zošitovom formáte so spinkami. Značka sa pýši "kvalitnou 6-farebnou tlačou a prvotriednym papierom". Neviem túto prednosť porovnať s inými fotozošitmi či fotoknihami - toto je moja prvá skúsenosť, ale ak to porovnám s vytlačenými fotkami z klasickej predajne, kde vám vyvolávajú či tlačia fotky, zdá sa mi kvalita farieb lepšia. Aj celkový prvý dojem z fotografií bol pomerne ohromujúci v pozitívnom zmysle. Vysvetlím prečo.


Čo sa týka kvality fotiek, nedá sa povedať, že tie moje by boli vrchol kvality. Použila som fotografie z klasického kompaktu prípadne z mobilu. S ohľadom na to som zvolila malý... resp. klasický formát fotografií - 10x15 cm. Navyše niektoré fotografie, najmä tie blogové, sú "zaťažené" filtrami, čo im z kvality ešte uberá. Výsledná kvalita fotografie tak bola obmedzená už na začiatku a nečakala som preto bohvieaké zázraky... ale osobne si myslím, že tlačiareň vyťažila zo svojich možností naozaj maximum. Výsledné fotografie s kvalitou aj farebnosťou naozaj prekvapili. Ak teda váhate či sa oplatí dať tlačiť aj fotky z mobilu - ja osobne by som povedala, že áno. Samozrejme, bavíme sa o ostrých fotkách s istou minimálnou kvalitou. Zasa fotka v zlej kvalite zostane zlá aj po vytlačení... všakže. Program vás ale pri nahrávaní fotiek sám upozorní v akej kvalite je fotka - u mňa bola, až na jednu fotku, kvalita fotiek "veľmi dobrá" ... a taký bol aj výsledok.


Nahrávanie a úprava fotiek teda prebieha v programe, ktorý si musíte stiahnuť z ich stránky a nainštalovať do počítača. Osobne nie som fanúšikom takéhoto sťahovania, ale bez toho to nešlo, tak som skúsila a žiaden problém nenastal. Samotný program je inak veľmi jednoduchý, v zásade intuitívny... mne zabralo len pár minút, kým som prišla na základné ovládanie. V programe si viete nastaviť veľkosť zošitu, formát na výšku či šírku, počet fotografií, ktoré môžte behom procesu pridávať alebo uberať, viete si nastaviť obal zošitu - buď vzor, ktorý ponúkajú alebo nahrať niečo vlastné.... skrátka s programom sa viete hrať pokojne niekoľko hodín. 
Inak jedna z možností, ktorá sa mi páčila bolo, že jednu fotografiu viete dať cez dve strany (vid foto) ... vyzerá to veľmi pekne a vie to oživiť celý album. A skoro by som bola zabudla - na fotkách ani na obale nie je žiadne logo výrobcu.
No a hotový produkt potom už len cez program exportujete na tlač... a čakáte, kým vám príde poštou. Mne prišiel email o prijatí objednávky vzásade obratom. O 6 dní prišiel email, že produkt odosielajú a zásielku som prebrala o dva či tri pracovné dni neskôr.


Za spomínaný kupón mi vyšli dva fotozošity aj s poštovným (to ukrojilo 119 kč). Oba boli rozmerovo rovnaké, akurát jeden bol orientovaný na výšku a druhý šírku. Ten menší album, ktorý som venovala našim spoločným dovolenkám s priateľom za posledné 2 roky, mal 33 fotiek; ten druhý "blogový" má až 55 fotiek. Ceny a formát fotozošita nájdete TU.


Takže aby som to zhrnula - hoci z technických stránok to až tak veľmi zhodnotiť neviem - v každom prípade, z toho laického pohľadu som spokojná. Veľmi sa mi páči, že na výrobok nepchajú čiarové kódy či logá. Väzba je dostatočne pevná a kvalitná, stránky akurát tvrdé. Cenovo sú podľa mňa zhruba porovnateľný s konkurenciou. Ešte by som ocenila/vypichla ich webovú stránku, ktorá mi príde jasnejšia a zrozumiteľnejšia a prehľadnejšia, čo sa týka objednávania a kalkulovania finálnej ceny za objednávku...  
Inak na Vianoce plánujem konečne zainvestovať do lepšieho fotoaparátu, takže sa teším, až budem môcť tlačiť podstatne kvalitnejšie fotografie. Mimochodom, takýto fotozošit sa mi celkom pozdáva ako vianočný darček ... takže ak neviete čo vymyslieť, možno toto nie je zlá voľba.=)

A čo vy? Máte skúsenosti s takýmito produktmi či konkrétne s touto značkou? Dávali ste si už niekedy tlačiť fotoknihu? 
BB

4 komentáre:

 1. Fajn, tak toto je napríklad presne to, čo potrebujeme dať babke na Vianoce...krásny rodinný foto album. Páči sa mi to😁

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ano, je to velmi mile. Ja by som dala takto vytlacit album pre svokru, ale jej sme nieco podobne davalo minuly rok ... cize musim vymysliet volaco dalsie.��

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tieto zošity som už niekde zazrela a veru sa mi to velmi páči. Je to uplne iné spracovanie fotiek, aké poznám.
  Štýl ženy

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Áno, na internete je viacero recenzií na tento zošit, aj od profesionálnejších fotografov - a čo som čítala, tak všetky boli pozitívne. =)

  OdpovedaťOdstrániť