streda 13. septembra 2017

Predĺžený víkend v Bosne a Hercegovine

Pohľad na Tuzlu
Už som to viac ráz spomínala - tú historku o tom, ako som si myslela, že 8. septembra je sviatok a čaká nás predĺžený víkend, a tak priateľ kúpil letenky do Tuzly, lebo veď to je také malé mesto akurát na víkend. A potom sme zistili, že vtedy nie je sviatok a predĺžený víkend nás ešte len čaká, a tak sme naň kúpili ďalšie letenky - do Prištiny... Takže september je pre nás v znamení objavovania Balkánu.=D
Začali sme teda výletom do Tuzly. Tuzla je malé mesto s vyše 120 000 obyvateľmi. Je úzke a dlhé, zasadené medzi lesnatými kopcami. Aj túto myšlienku som už premlela viac ráz, ale príde mi neuveriteľne krásna, a tak ju napíšem aj do tohto článku. Totižto jedna Bosniačka, ktorá s nami letela cestou domov, citovala jedného domáceho spisovateľa, ktorý povedal niečo v štýle, že ak by sa všetky kopce Bosny a Hercegoviny vyžehlili na rovinu, Bosna a Hercegovina by bola najväčšia krajina na svete. A teda Bosna a Hercegovina je naozaj kopcovitá - to sme videli počas 3 hodinovej cesty z Tuzly do Sarajeva. Ako povedal priateľ, tá cesta nejde chvíľu rovno... a veruže naozaj nejde.=D Krajina je to však krásna... tak inak ako sme zvyknutí z výletov "na západ". Je špinavá, miestami veľmi smradľavá, ošarpaná, plná túlavých psov... ale ono je fajn poznať ten svet aj z iného uhla. Tak si potom človek lepšie uvedomí niektoré veci a možnosti, ktoré v živote má. V tomto článku vám teda chcem spísať pár postrehov, ktoré by vás mohli zaujímať alebo by sa vám mohli hodiť v prípade, že nad takýmto nejakým výletom rozmýšľate.=)

Do Tuzly sme leteli na predĺžený víkend - piatok až pondelok. Ak sa pýtate na dôvod prečo zrovna Tuzla, ten bol jednoduchý - jesť, sedieť na káve a relaxovať. Ono sa tu toho zasa až tak veľa robiť nedá. Môžete sa tu kúpať - sú tu totižto jediné slané jazerá v Európe a korzovať... a možno nakupovať, keďže tu majú veľké nákupné centrum. My sme sa ale rozhodli pre to korzovanie a jedenie. Samostatný článok o jedle som písala pre náš druhý blog Magické pečenie, takže podrobnejšie si o tejto téme môžte prečítať TU

Spiatočné letenky do Tuzly sme kúpili za  28 eur (pre jednu osobu). Let trval necelých 45 minút. Vtipné na tom je, že ani autobusom sa tak rýchlo neviem dostať do práce.=D Cesta bola teda naozaj rýchla. Ubytovanie sme riešili cez Air bnb a boli sme spokojní. Mali sme priestranný dvojizbový byt ... akurát sme sa trochu čudovali tým uhlom a oblúkom, ktoré steny jednotlivých miestností zvierali.=D Akože tomu, kto túto stavbu navrhoval by som cenu za architektúru nedala (a asi ani nikdy žiadnu nedostal). Napr. jedna stena v spálni sa stáčala do oblúka. V zásade no a čo... lenže táto stena vám ostane kompletne nevyužitá - nedáte ku stene komodu, stolík, skriňu, ani naň nezavesíte obraz. Bolo to teda celkom smiešne. O niečo horšie bolo to, že byt bol absolútne zvukovo neodizolovaný, takže počuli ste ženu nad vami ako sa prechádza po byte v opätkoch, aj suseda ako otvára vchodové dvere a mali ste popri tom dojem, že otvára dvere k vám do bytu.=D Samostatnou kapitolou boli potom zvuky zvonku - napr. keď vám o pol druhej v noci vypeckujú na plno balkánske hitovice a vám ide srdce vyskočiť z hrude, kým si uvedomíte, že čo sa vlastne (ne)deje. Vo všeobecnosti bolo ale ubytovanie super - čisté, byt bol plne vybavený, majiteľova svokra, ktorá nás vítala v pohode.=D

Slané jazerá v Tuzle
Do centra mesta sme to mali 10-15 minút peši, čo je v zásade kúsoček. Ak sa vám nechce chodiť, môžte využiť zdielaný taxík, ktorý premáva po meste a stojí všade tam, kde postávajú ľudia - čiže najmä na zastávkach. Jedna cesta vás vyjde pre dve osoby na cca 3 eurá. Lístok na MHD stojí podobne ako u nás 70 centov. Lístok sa dá kúpiť priamo u vodiča v MHD. Cestovanie je teda jednoduché. U vodiča kúpite lístok aj v Sarajeve - v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny, kam sme si odskočili na jednodňový výlet. Bosniačka z lietadla hovorila, že aj tu taxikári veľmi radi ojebabrávajú turistov, my sme však takúto negatívnu skúsenosť našťastie nemali, ale teda dávajte si pozor.
Centrum Tuzly
Tuzla je, ako som už viac ráz spomínala, pomerne malé mesto, akurát na jeden predĺžený víkend. Ak sa radi kúpete, vyberte si termín, kedy je teplo a slnečno - ako som spomínala v úvode, sú tu slané jazerá, pekne upravené, v ktorých sa dá kúpať. Ženy mali na kúpalisku normálne plavky, aj keď krajina je z časti moslimská. Väčšina žien tu však chodí oblečených úplne "normálne" - v západnom štýle - najmä mladé baby sú moderne oblečené, nasledujú trendy - napr. aj ten s odhalenými pupkami, ale samozrejme sú tu aj ženy v hidžábe a v Sarajeve aj v burkách. Bosniačka, ktorá s nami letela vravela, že veľa týchto "zahalených žien", že to sú turisti rovnako ako my, ktorí sem chodia tráviť leto, pretože Bosna je teda aj moslimská, je lacná a leto je tu príjemnejšie ako napr. u nich v Saudskej Arábii a podobne. Vo všeobecnosti sa ale nemusíte ničoho báť - tu si nažívajú všetci spolu.
Nás s priateľom dokonca jeden starý pán zatiahol dovnútra malej mešity, kde nám vysvetľoval všetko možné aj nemožné - ako sa modlia, kedy sú modlitby, ako a kedy sa zvoláva na modlitby, kde stojí Imám, ukázal nám Korán a popritom všetkom nás nabádal, aby sme si to určite všetko odfotili na pamiatku... aj jeho... s Koránom v ruke. Samozrejme, pred vstupom do mešity sme sa museli vyzuť. Ja som sa vyzúvala trocha opodiaľ, načo ma upozornil, že mám ísť bližšie ku koberčeku, nech nešliapem bosou nohou na holú zem. Samotná mešita je potom vystlaná rôznymi mäkunkými kobercami. Medzi dverami mi samozrejme podal šatku, aby som si mohla zahaliť vlasy, a potom spustil exkurziu o mešite. Konkrétne išlo o mešitu Ferhadija - po domácku Ferhadija džamija, ktorá bola postavená v 16. storočí. Inak takéto menšie mešity sú v každej malej dedinke... asi ako u nás kostoly... ktoré sú v tých dedinkách tiež.=D
Mešita v Sarajeve. V pozadí pán, ktorý nás potom vtiahol dnu
S Koránom v ruke
Moslimský cintorín pri mešite
Jeden deň potom určite "obetujte" na výlet do Sarajeva. V Tuzle nastúpite na autobusovej stanici a veziete sa cca 3 hodiny pomedzi kopce až na autobusovú stanicu v Sarajeve. Spiatočný lístok stojí v prepočte necelých 15 eur. V Sarajeve môžte ísť nakupovať - hneď kúsok od stanice sú dve veľké nákupné centrá - oboje stoja oproti sebe, oddeľuje ich len cesta. Inak aj tu je najlepším víkendovým športom nakupovanie - nákupné strediská sú skrátka plné! Určite však nakupovaním nestrácajte veľa času a vydajte sa do centra mesta. Cestou neprepásnite Latinský alebo aj Principov most, na ktorom zomrel arcivojvoda a korunný princ František Ferdinand d´Este a jeho žena Žofia Chotkova. Atentát všetci poznáme ako Sarajevský a bol jedným z príčin I. svetovej vojny.
Latinský most v Sarajeve
Centrum Sarajeva
Cestou do centra si potom všimnite pripomienky vojny, ktorá tu skončila prakticky len nedávno. Mám na mysli všetky tie fasády domov poznačené streľbou. Je to dosť desivé a vlastne mi neprišlo ani veľmi vhodné nejak to "dokumentovať" - fotografovať, takže fotky nemám, mám len svoje dojmy. V centre si potom pozrite rôzne kostoly, uličky, obchodíky a sadnite na kávu, najlepšie na bosansku kahvu a dobrý obed. Skúste nájsť aj nejaký stánok s čerstvou šťavou z granátového jablka. Je veľmi osviežujúca, sladká a tak trocha trpká.
Inak platí sa ich menou "km", čo je skratka pre konvertibilná marka. U taxikára sa doplatíte aj eurami, inde sme to ale neskúšali a peniaze sme buď vytiahli z bankomatu alebo sme v nejakej banke zamenili. Nájdete tu ako VÚB banku, teda Intesa Sanpaolo, tak Raiffeisen banku pre tých, čo majú Tatra banku napríklad, ale aj Sporiteľňa/Sparkasse, Sperbank a ešte pár ďalších. Výber z bankomatu by ste tak nemali mať spoplatnený - minimálne VÚB banka to garantuje....

Čo sa týka nejakých "balkánskych zvláštností", tak určite k nim patria psy, ktorí... vlastne nepatria nikomu a len sa tak voľne pohybujú mestom, kde-tu zasa podriemkavajú alebo si ľahnú len tak ku dverám do obchodu a pozerajú a čakajú, kto im čo dá. Psy vás majú prakticky na háku, veľmi si vás nevšímajú a nemali sme s nimi problém, ale ja som v tomto trocha paranoidná a nebolo mi niekedy príjemné prechádzať len tak popri nich. V každom prípade, každý pes má na uchu pripnutý pomerne veľký čip alebo značku, neštudovala som to blízka, ale je to vidno voľným okom, takže je dosť pravdepodobné, že ich odchytávajú, a potom očkujú alebo kastrujú alebo všetko naraz.
Veľmi zvláštna mi ešte príde tá hromada odpadkov všade možne po meste. A nie je to tým, že by nemali odpadkové koše, skrátka.... pre nich je odpadkový kôš všetko naokolo. A je jedno či ste v malom alebo v hlavnom meste, či stojíte pol metra od vchodu do bývania, či je to riečka pretekajúca mestom, jej breh alebo voľná príroda. Odpadky sú skrátka všade. To je hádam jediné negatívum, ktoré sme videli/zažili.
Túlavý psík pri našom dome...
Na záver ešte dodám pár tipov, ktoré sme s priateľom nestihli. Ak by sme mali viacej času, tak by sme sa určite išli pozrieť do portrétnej galérie v Tuzle, má veľmi pozitívne hodnotenia a samozrejme, zbehli by sme do Mostaru, ktorý je ešte kúsok za Sarajevom. Mňa osobne veľmi fascinovali aj cintoríny v Tuzle či v Sarajeve, ktoré dokázali byť obrovitánske. Navyše pomníky sú biele (resp veľká časť z nich ;)), zasadené vysoko do pomerne strmých kopcov, takže ich už vidíte resp. svietia  na vás už z veľkej diaľky.

Aby som to zhrnula, pre mňa to bol jednoznačne zaujímavý a pomerne obohacujúci výlet. Nie je to veľmi "estetický" výlet, stále ho však hodnotím pozitívne. Veľa nám o krajine a ľuďoch porozprával aj taxikár, ktorého nám dohodil majiteľ bytu za celkom slušnú sumu.... Skrátka, pre mňa to bola úplne iná skúsenosť, prekvapivo príjemná. Najbližšie, už tento víkend, nás čaká Kosovo, Priština, ktorá je že vraj ešte o niečo viac "pozadu" ako Bosna, tak som zvedavá.

A čo vy? Boli ste niekedy v Bosne a Hercegovine? Využívate tieto ultra lacné letenky na Balkán alebo to nie je vaša šálka kávy? =)
BB
Bosanska kahva

4 komentáre:

 1. Hm, zaujímavé, toto je vlastne tiež exotika, ale tak trochu inak...a centrum Tuzly má náhodou veľmi krásnu dlažbu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ochhh to áno - oproti našim pomerom je to ozaj exotika. A to ma ešte pár vecí napadá, ktoré som zabudla spomenúť.=D

   Odstrániť
 2. Cestování je dle mého nejlepší "věc" za kterou se vyplatí utrácet :) Je dobře, že hodně cestuješ. Jinak super fotky! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Určite, cestovanie je naozaj jedno z najlepších "privilégií" aké človek môže mať.=) A hlavne človek má veľa zaužívaných predstáv o krajinách, ľuďoch, životnom štýle iných... je super môcť si spraviť názor podľa reálnej skúsenosti.;)

   Odstrániť