sobota 2. septembra 2017

Arts&Crafts

dávno som sa zaprisahala, že šaty od Lindy Bop nebudem kupovať. Zo začiatku to bol ten dôvod, že z troch objednávok prišli dve, aj to horko-ťažko, po x emailoch vymenených ako so samotnou značkou, tak s poštou, nehovoriac o tom, že balík cestoval naprieč Európou dva mesiace + . Samotné šaty však boli perfektné, čo sa s postupom času už žiaľ, povedať nedá. Neviem, ktorú dôležitú osobu v procese tvorby šiat vymenili, ale to, čo ponúkajú teraz je hrôza hrôzovatá nevkusná. Avšak! Na Vinted som nedávno objavila jedny šaty, ktoré sú z doby, kedy v Lindy Bop ešte vedeli, čo robia - čo bol tak rok, hádam, 2015?! Už vtedy som pokukovala po týchto šatách, avšak nakoniec som si objednala iné. Tieto šaty, model s názvom Ophelia, mi však asi boli predsa len súdené. Okrem strihu a vzoru látky, ma presvedčila aj skvelá cena a samozrejme to, že šaty mali moju veľkosť a visačku.=) No nekúp to! Aj s poštovným z Čiech ma vyšli na 26 eur, čiže mám ich zhruba za polovičnú cenu...  

Priateľ sa síce trocha hnevá, že či sme na tom tak zle, že musím kupovať šaty z druhej ruky, no vysvetlite chlapovi temné stránky ženského myslenia! Že každá kúpená vec je pre mňa "guilty pleasure" (zdôrazňujem slovo guilty) a ani kebyže mám všetky peniaze sveta, neuľavilo by sa mi na srdiečku (a svedomí), že kupujem zasa len ďalšiu "handru" do skrine. Skrátka mu to neviem vysvetliť a len hovorí, že veď si kúp pekné veci, buď  typickou ženou, nešetri! Lenže mňa okrem svedomia trápi aj tá ekologická stránka nakupovania a výroby oblečenia - je toho skrátka veľa - oblečenia, ktoré sa vyrába a potom nekupuje a nenosí. Ešte horšie som sa cítila po tom, čo som cez víkend videla dokument o pestovaní bavlny v Amerike a vo svete všeobecne. Že vraj poľnohospodárske stroje a výroba znečisťuje prostredie viacej ako všetky autá na svete. Úplným nonsensom je aj fakt, že v niektorých krajinách sa bavlna zbiera stále ručne. Ide o tie chudobné krajiny, ktorým posielame všetko to obnosené šatstvo... z bavlny prosím pekne, ktorú samy pozbierali! Tak si hovorím, že už je najvyšší čas prispieť svojou troškou a správať sa zodpovedne. Celkove podporujem otázku recyklovania oblečenia a v poslednej dobe viac ako inokedy. Aj preto som sa z týchto šiat tešila, nie len preto, že to bola pre mňa ekonomická, ale v zásade aj ekologická kúpa.


Toľko teda k môjmu citovému rozpoloženiu a myšlienkovým pochodom pri kúpe šiat. Prejdime však k samotným šatám - k niečomu menej tragickému, a názvu Arts&Crafts! Určite ste zvedaví o čo ide. Ja totižto milujem vzory - drobné bodky, kvetiny, ornamenty, toile de jouy, dokonca aj drobné mačičky na šatách a podobne. Tieto vzory však musia mať istú hierarchiu, nesmú byť hala-bla umiestnené na látke, nesmú byť príliš veľké, šialené či psychadelické... také akurát po každej stránke... ťažko sa to vysvetľuje, pretože nie je vzor ako vzor.
V každom prípade, keď som uvidela vzor na týchto šatách Ophelia, prvé čo ma napadlo, čisté Arts&Crafts! Tie rastlinné motívy, ten mix secesnej ornamentálnosti a stredovekej knižnej maľby! Samozrejme, hneď som išla googliť či je to naozaj tak... a viete k čomu som sa dopracovala? Že tento motív na šatách je naozaj dielom predstaviteľa Arts&Crafts - Williama Morrisa! Textília s týmto vzorom dostala názov Evenlode. Navrhol ju v r. 1883 ... a ja ako maniak do čohokoľvek historického v akejkoľvek forme, som po nich zatúžila a kúpila si ich.=) Inak to nešlo.

William Morris: Nemajte doma nič, o čom neviete, k čomu to slúži alebo o čom si nemyslíte, že je to krásne....

No a čo je Arts&Crafts? A&C bolo hnutie v druhej polovici 19. storočia. Ak si myslíte, že návrat k remeslám a ručnej práci je novinkou 21. storočia, verte, že tomu tak nie je. O návrat k poctivej ručnej práci sa ľudia snažili už v 19. storočí. Dôvod? Priemyselná revolúcia, vďaka ktorej sme obetovali kvalitu pre kvantitu. Navyše celý spôsob výroby nebol regulovaný. Napr. zatiaľ čo výrobca látok ešte v 18. storočí viedol biznis s veľkým "B", jeho potomkovia v 19. storočí, zarábali zlomok z toho, čo on. Čo viedlo k chudobe nielen jeho, ale aj jeho zamestnancov. A&C si dalo za úlohu vrátiť sa k poctivému remeslu, ktoré je nielen pekné, ale hlavne užitočné. Ich cieľom bola aj prijateľná cena, lenže tak ako dnes, aj vtedy ručná práca nemohla cenovo konkurovať veľkovýrobe, a tak aj ich práca bola drahšia a nie tak dostupná, ako mali pôvodne v pláne. Inými slovami, dovoliť si to mohlo len pár vyvolených
A&C dostalo svoj názov až v r. 1880, no myšlienka sa formovala ďaleko predtým u Ruskina v 40-tych rokoch, ktorý odsudzoval nenásytnosť kapitalistickej spoločnosti. Následne vznikli spolky umelcov - architektov, maliarov, remeselníkov atď. Inšpirovali sa fungovaním stredovekých cechov, ale aj umením tohto obdobia a samozrejme prírodou a jej motívmi. 
Význam tejto skupiny ani tak netkvie v samotnom dizajne ako v hlavnej myšlienke. Tu sa napr. rodí myšlienka, že dizajn je diktovaný funkčnosťou, že je treba rešpektovať lokálne štýly a materiály a aj okolie (to platí najmä pre architektúru). Keď si to tak vezmete, dnes sa ľudia zamýšľajú presne nad tým istým - už viac ako storočie riešime to isté! Príde mi to celkom vtipné a fascinujúce... 
No a najvýznamnejším predstaviteľom a vodcom hnutia bol William Morris - autor vzoru na mojich šatách. =)
BB
6 komentárov:

 1. Bože, aká si rozkošná s tým klobúčikom...tie šaty by inak stáli za všetky peniaze. Úžasné sú, ale tak chápem, záchrana zeme sa cení :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Čo ti poviem, je mi ľahšie na duši, keď nenakupujem len preto, že to "chcem", ale má to aspoň nejaký dôdov navyše.=D

   Odstrániť
 2. Šaty sú veľmi pekné, pristanú ti. A vidím, že nakupuješ rozumne o čo sa tiež sama snažím. Neviem príde mi fakt zbytočné kúpiť si niečo, čo mi nesedí len preto, aby mi to stálo v skrini. A aj napriek mojej racionalite nakupovania takéto nenositeľné veci v mojom šatníku stále mám, no zlepšuje sa to.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No... ja sa tiež zatiaľ len snažím.=) Nie je to dokonalé, ale je fakt, že nad nákupom premýšľam omnoho viacej. Aj priateľ už zhodnotil, že som v tomto úplne iná ako 4 roky dozadu, keď sme sa spoznali.=D Akože do nejakého extrému to asi nedotiahnem - predsa len som v znamení býka, som pôžitkár, mám rada pekné veci a rada si spravím radosť alebo sa nejak materiálne odmením, ale už toľko nelipnem na hromadení pekných veci, viem ich posunúť ďalej, aby robili radosť niekomu inému atď. Skrátka teším sa aj z týchto malých krôčikov.

   Odstrániť
 3. Arts&Crafts (aj) sa mihol minulý semester na prednáškach, ale doteraz som nevidela v realite použitý vzor či hocičo z ich tvorby:D škoda, že im to úplne nevyšlo, ak si správne pamätám, hnutie položilo najmä to, že už nemohli konkurovať továrňam, tvorba sa im predražovala a museli upustiť od svojej myšlienky a výrobu z časti strojovo "spriemyselniť".
  Vzor je to skvelý!

  Nepracuješ náhodou v knižnici? Alebo niekto tebe veľmi podobný?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Neštuduješ ty náhodou dejiny umenia?;) Ale áno, čo si ja pamätám, tak tak nejak to bolo. Tie vzory sú naozaj krásne - raz by sa mi páčilo mať nejakú takú tapetu u seba doma - v štýle A&C.

   Áno, pracujem v Univerzitke.=)

   Odstrániť