nedeľa 1. novembra 2015

Sprievodca VINTAGE nakupovaním

Prednedávnom som čítala článok o aktivistke, ktorá bojuje za zlepšenie podmienok ľudí, ktorí pracujú v továrňach a šijú nám oblečenie... okrem iného. Kdesi k posledným otázkam sa tiež vyjadrila, že jedným z riešení ako problematiku obrovského množstva oblečenia čiastočne vyľahčiť, je "sharovanie" oblečenia. A s tým súhlasím. Obdobou je podľa mňa kupovanie a nosenie tzv. vintage oblečenia, laicky povedané, oblečenie, ktoré bolo ušité kedysi dávno. Kto by si myslel, že nosenie vintage znamená nosiť nemoderné "handry", vyvediem ho z omylu. Dajú sa nájsť kvalitné a krásne kúsky, často za smiešnu sumu... lenže ono to zasa nie je tak ľahké... vintage je vyslovene celá veda, chce to čas, trpezlivosť a skúsené oko a preto som sa rozhodla (a posnažila) priniesť aspoň niekoľko tipov, ktoré nakupovanie vintage uľahčia a pomôžu vám nájsť kvalitné kusy.

Sama v tejto téme nie som úplne doma, pretože, na rovinu sa priznám, bridí sa mi nosiť oblečenie, ktoré predo mnou niekto dlhéééé roky nosil a ktoré pri kúpe smrdí zatuchlinou. Aj preto som sa nakupovaniu vintage dosť dlho vyhýbala. Na druhej strane sledujem, že túto prekážku začínam tak nejak prekonávať a to najmä kvôli tomu, že sa mi v poslednej dobe darí nachádzať veci, ktoré boli určite nosené ale sú v stave ako úplne nové. Navyše hľadanie vintage vecí ma baví, vyslovene milujem ich "historickú" hodnotu a milujem aj kombinovanie starého a nového. Takže aby som zdokonalila svoje "oko" a dostala sa na level "skúsené oko", musím sa dovzdelať... a nevidím dôvod prečo sa s vami o nadobudnuté informácie nepodeliť. ;)

Starožitnosť, vintage, secondhand, retro

Najčastejšie sa stretávame s týmito pojmami. Podľa wikipédie a ďalších internetových zdrojov, za starožitnosť považujeme vec, ktorá bola vyrobená pred rokom 1920 resp. je staršia ako 100 rokov. Vintage je vec, ktorá vznikla po r. 1920 resp. je staršia ako 25 rokov. Avšak nie každá stará vec by mala niesť pomenovanie "vintage". Vec s týmto označením by mala spĺňať isté estetické kvality, prípadne prezentovať typický štýl obliekania tej-ktorej dekády. Osobne by som povedala, že vintage je svojim spôsobom zberateľský kúsok.
Nosené oblečenie, ktorého výroba sa pohybuje v rozpätí posledných cca 25 rokov zvyčajne nájdeme v secondhandoch, prípadne v zahraničí aj v "thrift stores" a ešte stále spadá do "súčastného odievania". Retro je zasa vec, ktorá imituje štýly predošlých dekád. V angličtine na to existuje veľmi pekný výraz "fashionably nostalgic". Príklad: ak nájdete sako z 80-tych rokov, je to vintage. Ak si dnes poobede kúpite sako v H&M s vypchatými ramenami a bude vám silno pripomínať módu 80-tych rokov, tak toto sako je retro.

Čo zvážiť predtým, než sa vyberieme na "lov"
Nakupovanie vintage oblečenia neznamená, že automaticky musíte žiť aj vintage štýlom. Ak máte rady 50-te roky, nemusíte zo svojho domu spraviť panoptikum a žiť životom domácej načančanej paničky, ktorá sa obetuje pre svojho muža, domácnosť a deti. Nemusíte chodiť na swing či tancovať rock´n roll. Vintage je príležitosť ako obohatiť svoj šatník o originálne kúsky s hodnotou. Na začiatku určite zvážte či chcete nájdený kus nosiť alebo ho chcete mať "do zbierky". V prvom prípade musí oblečenie zachovávať isté kvality, v druhom prípade musíte doriešiť skladovanie. Bavme sa ale o prvej možnosti a vtedy je možno dobré si premyslieť, akým štýlom sa chcete uberať. Ja osobne idem dekadentnou cestou, teda nakupujem čo sa mi páči, bez výrazných štýlových preferencií a to ďalej miešam so súčasnými kúskami. Keď už teda zhruba vieme (alebo možno aj nevieme) čo chceme kupovať, je dobré vedieť odhadnúť vek danej veci, štýlovo ju zaradiť a podobne. Nato sa pozrieme nižšie v texte.

Kde nakupovať
Myslím si,  že u nás na Slovensku veľa príležitostí nakupovať skutočné vintage kúsky veľmi nie je. Máme sekáče, v poslednej dobe sa organizuje množstvo bazárov, blšákov a podobne ale ponuka je chabá. Určite ale nechcem povedať, že sa týmto akciám treba vyhýbať. Práve naopak... choďte, skúste, pohrabte sa, lebo mne sa tak podarilo nájsť sako a kabelku. Na počet navštívených akcií slabá štatistika, ale  no... nebudem sa sťažovať.=D
Šťastnejší ľudia s množstvom príbuzných sa môžu pohrabať v ich starých skriniach či truhliciach. Spolužiačka z výšky napr. našla u svojej babky v truhlici krásne romantické šaty, druhá zasa veľmi zaujímavé sako z 80-tych rokov. U nás doma sa všetko staré povyhadzovalo, takže ja sa už nemám komu hrabať v skrini.=D
Inou alternatívou je nakupovanie cez internet, prostredníctvom ktorého sa môžte dopracovať k zaujímavým kusom z pohodlia domova. Mne sa zatiaľ osvedčil nákup cez Salón Módy. Komunikácia bola rýchla a bezproblémová - odpovedali rýchlo na všetky dodatočné otázky, nákup tiež bez problémov a balík prišiel behom týždňa od obdržania platby. Daný predmet bol naozaj v skvelom stave - tak ako deklarovali a navyše poslali aj pár drobností ako napr. starú výplatnú pásku či reklamný letáčik.=D Beyond retro osobne zatiaľ odskúšané nemám ale vyzerá celkom sľubne.
Nákup vintage napokon istia zahraničné kamenné obchody. Ak sa vyberiete do zahraničia, odporúčam pozrieť sa na internet či v okolí niečo také ako vintage shop či blšák nie je. Samozrejmosť je chodiť s otvorenými očami, lebo nikdy neviete, kde a čo nájdete. A kam je najlepšie ísť? Nuž, s Londýnom a s Parížom krok vedľa určite nespravíte. Ja sa chystám skúsiť blízku Viedeň, určite aj ona má čo ponúknuť.

Ako zaradiť nájdené oblečenie

Silueta - základný poznávací znak
Prvá vec, na základe ktorej radím oblečenie do štýlu, je silueta resp. tvar aký oblečenie vytvára. Silueta presýpacích hodín? Zdôraznené ramená? To všetko je dôležité. Podľa siluety potom môžem oblečenie zaradiť do štýlu a následne do jednej zo štyroch vyššie spomínaných kategórií. Móda 20. storočia bola veľmi dynamická a každé 10-ročie prinieslo vždy novú siluetu. Ak to s vintage myslíte vážne, odporúčam naštudovať si dejiny módy (pozri napr. knihy od Ľ. Kybalovej), bez toho budete stratení a budete nakupovať podľa domnienky, bez istoty.
V skratke to bolo ale asi nejak takto (orientačne!)... ak sa pletiem, prosím opraviť
Napr. pre 20-te roky je typická chlapecká postava, šaty majú znížený pás, pričom boky, pás a prsia sú potlačené voľným strihom. Šaty z tohto obdobia sa zvykli obliekať cez hlavu. Pre predstavu - pozrite si napr. film s Leonardom Dicapriom - Veľký Gatsby, prípadne pre nasatie atmosféry doby, si prečítajte ďalšie diela od F. Scotta Fitzgeralda, autora Gatsbyho.
30-te a 40-te roky sa vrátili k elegantnej ženskej siluete - pás sa vrátil do prirodzenej polohy, typické boli padnúce saká, klobúčiky a rukavičky, dámske kostýmy. Šaty sa zvykli zapínať zipsom na boku a krátky zipsový úsek mohol byť aj hore na chrbte resp. krku, zips ste mohli ale nájsť aj na rukávoch.
50-te roky priniesli Christiana Diora, New Look a typické široké sukne. V opozícii stáli úzke šaty a sukne, označené ako "pencil" skirt/dress, ktoré poznáme aj dnes.
Na začiatku 60-tych rokov bola módnou ikonou Jackie Kennedy. Nosili sa dvojdielne šaty, šatové kostýmy a "boxy jacket" ale zároveň prišla do módy aj minisukňa či hotpants.
70-roky sú mixom všetkého možného. Nosia sa šialené psychadelické vzory, kvetinové vzory, denim. Na jednej strane sú "deti kvetín", na strane druhej disco. V závere a v priebehu 80-tych rokov prichádza punk, Vieviene Westwood, New wave... inými slovami vypchaté ramená, kožené bundy, roztrhané džínsy a tričká. 80-te roky sa tiež dajú charakterizovať ako "veľké", lebo vtedy bolo oversize takmer všetko - saká, svetre, bundy, ramená. =D

Ďalšie veci, ktoré by ste mali sledovať
1. Veľkosť. Najmä ak objednávate cez internet, čítajte pozorne rozmery oblečenia. Ak nie sú, vypýtajte si ich. Veľkosť 10 či 38 nemusí zodpovedať a väčšinou ani nezodpovedá dnešnej veľkosti. Osobne mám skôr skúsenosti také, že tieto vintage kúsky vedia byť naozaj prťavé!
2. Zips. Toto pravidlo nemusí platiť doslovne pri každom kuse odevu ale vo všeobecnosti: kovový zips sa používal v 30-tych až 70-tych rokoch, potom bol bežnejší plastový zips. V 50-tych rokoch sa začalo pracovať so skrytým zipsom, no chvíľu trvalo kým sa zdokonalil.
3. Etikety so symbolmi údržby, ktoré sú dnes bežnou súčasťou, by ste na starom oblečení hľadali márne... Respektíve našli by ste ale to ako daný kus oblečenia  prať, žehliť, bieliť či sušiť, ste sa z štítka mohli dozvedieť minimálne až po r. 1963. Dnes dokonca to, čo má daná etiketa obsahovať upravuje zákon!
4. Na druhej strane charakteristické sú etikety so značkou , ktorá daný kus vyrobila a prípadne aj miestom. Tak napr. viem, že moje sako je od Lily Farouche, vyrobené v Mníchove a podväzkový pás vyrobili České prádelny v Prahe. Zoznam veľkého množstva značiek aj s krátkym popisom je zozbieraný -TU- a oplatí sa ho pozrieť, ak zvyknete nakupovať v zahraničí.
5. Syntetické materiály. 
Začátky průmyslového zpracování (zdroj:wikipedia)
 • 1938 polyamid (USA)
 • 1941 polyester (Velká Británie)
 • 1950 polyakrylnitril
 • cca. 1958-60 polypropylen a elastan
 • cca. 1972-74 aramidy
Tieto "umeliny" alebo syntetické materiály nájdete pod názvom ako rayon (umelý hodváb, obľúbený v r. 1924-50) a neskôr dacron a terylene (oboje dnes poznáme ako polyester. Do výroby sa dostal v r. 1953, veľkú popularitu nadobudol v 60-tych rokoch).
Mimochodom na zistenie materiálu niekto používa "burn test". V skratke ide o to, že zo šiat odstrihnete malý kúsok látky, samozrejme z miesta, kde nebude chýbať a zapálite ho. Následne postupujete podľa tabuľky "fiber burn chart"... a mali by ste sa dopracovať k materiálu.
6. Rukávy. Každá éra má nejaký dominantný strih rukávov. Neznamená to však, že niektorý strih sa nemôže objavť v jednej či vo viacerých dekádach.
 • 1930s: Flutter / Butterfly; Cape; Puff shoulder (omitted in the diagram above); Set-in.
 • 1940s: Puff shoulder; Set-in (with or without small triangular shoulder pads); Cap; Kimono (late 40s).
 • 1950s: Bishop (a.k.a. Poet); Cap; Set-in; Raglan; Dolman; Puff; Kimono.
 • 1960s: Sleeveless; Set-in; Raglan; Cap; Bell (very late 60s).
 • 1970s: Angel; Butterfly; Cape; Bell; Leg-o-mutton (Victorian revival); Flounce / Ruffle.
Zdroj: http://blog.tuppencehapenny.co.uk/search/label/Vintage%20for%20Beginners
7. Švy a ukončenia. Okolo polovice 60-tych rokov sa začal používať "serged seams". Ako vyzerá si môžte pozrieť na obrázku. Myslím, že u nás sa tomu hovorí overlockový steh. Oblečenie skoršieho datovania zvykne mať viacero švov a pomerne široké lemy aby sa v prípade potreby dalo upraviť - skrátiť, rozšíriť atď. Navyše (najmä v 50-tych rokoch) mohlo byť ukončené takto "zúbkovano" (ang. pinked seam)

Zdroj: http://www.abeautifulmess.com/2012/01/basic-seams.html
Zdroj: http://www.abeautifulmess.com/2012/01/basic-seams.html
8. Vzor, potlač, farba. Toto je vyslovene veda. V zásade každá dekáda mala svoje preferencie či už išlo o vzor, potlač, farbu ale aj zdobenie a pod. Nedá sa to tu vypísať lebo by to bolo dlhé a pritom stále neúplné. Ak máte záujem, pridávam linky, naštudujte, dohľadajte. =)
20-te roky: http://www.vintagedancer.com/1920s/fabrics-and-colors/
40-te roky: http://www.vintagedancer.com/1940s/1940s-fabrics-colors-fashion/
60-te roky: http://www.vam.ac.uk/content/articles/h/history-of-1960s-fashion-and-textiles/
70-te roky: http://www.fashion-era.com/1970s.htm#Fabrics%20In%20The%201970s
...

Posledný krok pred kúpou

V tomto bode by sme mali mať v rukách kúsok, ktorý nás zaujal, páči sa nám a mali by sme ho mať aspoň približne zaradený. Môžme sa potlapkať po pleci ako dobre sme našli, prípadne si pomyselne zatlieskať. Na druhej strane, držte svoje nadšenie na uzde lebo je nutné ešte niekoľko vecí skontrolovať. Je samozréjme, že veci na nosenie by mali byť v nositeľnom stave. Ak nakupujete cez internej, existuje stupnica, podľa ktorej zistíte v akom stave je daný kus. V tom lepšom prípade, ak máte oblečenie v rukách, máte aj príležitosť si ho veľmi podrobne obzrieť. Kupujte veci, ktoré nie sú roztrhané či s očkami, prepotené (to znamená žlté kruhy pod pazuchami a pod.) a nemajú výrazny odór, materiál nie je oslabený atď. Zvážte ošetrovateľnosť veci - niektoré veci proste a jednoducho nestrčíte len tak do práčky. Určite budte otvorení nápadom - oblečenie sa dá prešiť - zmenšiť, skrátiť, zúžiť, gombíky a zips prešiť alebo došiť. Buďte tvoriví, no zasa nie za každú cenu.=) Neprimeraný zásah môže celú vec definitívne znehodnotiť. A keď už hovorím o cene, treba počítať s tým, že niektoré veci kúpite za cenu dnešnej novej veci, prípadne viacej... v tom lepšom prípade za úplne smiešnu sumu a zistíte, že daná vec má vyššiu hodnotu. Ak nájdete naozaj dobrý kúsok platíte za kvalitu, estetickú a "historickú" hodnotu. Navyše tým, že sa záujem o vintage neustále zvyšuje, stúpajú aj ceny... Hlavne nezabúdajte, že vintage je o hľadaní toho "pravého".;)

Záver
Zmienené "pravidlá" či rady berte orientačne. Dajú sa aplikovať na väčšinu zahraničných vecí, keďže aj zdroje, z ktorých som čerpala sú zahraničné. Či sú využiteľné aj v našom prostredí je pre mňa zatiaľ otázne ale osobne si myslím, že vedieť tohto základného "sprievodcu" určite nie je na škodu, napokon veľa vintage oblečenia v slovenskej ponuke je i tak zo zahraničia.
Na záver by som dodala: berte vintage oblečenie ako investíciu. Pokojne kúpte aj drahú vec, no starajte sa o ňu ako keby ste kúpili drahé auto. Napokon to čo je teraz vintage, bude raz starožitnosť a to čo má už teraz veľkú hodnotu, môže mať za pár rokov ešte väčšiu.
A hlavne majte na pamäti! Zvyčajne ide o veľmi osobité a výrazné kúsky - nekupujte preto hneď a čokoľvek... nech sa nestane, že vyzeráte ako z cirkusu-. Ja viem, zvykne sa hovoriť, že móda je hra... ale c´mon! Troška vkusu a súdnosti nie je nikdy na škodu.=)

BB

Zdroje: 
www.ebay.com/gds/Vintage-Clothing-Buying-Guide-/10000000177635796/g.html
vintagefashionguild.org
blog.tuppencehapenny.co.uk
/www.vintagedancer.com

2 komentáre:

 1. wooow, skvely a velmi poucny clanok, ktory ma v tomto obdobi, ked citim, ze cosi vo mne ma taha k zmene stylu, velmi obohatil :)))).
  Inak ten "burn test" je svojim spôsobom velmi vtipny...uz sa vidim ako by som si ani s tabulkou stale nebola ista, a tak by som odstrihavala, odstrihavala a odstrihavala xD
  Vzdy sa mi pacilo retro 50.roky a stale budem take tie nafufnane suknicky vyhladavat a nosit, no uz ma to neuspokojuje az tak velmi...vdaka tomu rozdeleniu stylov zistujem, ze ma to taha od 1940 nizsie...vynimkou su 20te roky, kde mi to naozaj prislo az prilis chlapcenske...co sa tyka mojej sucasnej manie s dlhymi suknami a tiez teda aj satami...som prekvapena, ze ked som si minule vyhladavala saty na stranke s retro a vintage satami, takmer vzdy mi poskocilo srdce pri dlhych satach, o ktorych som nakoniec zistila, ze su 70te roky xDD dost zvlastne zistenie pre mna.
  k vintage veciam ma to taha aj mimo mody... vzdy sa mi pacila hlavne ta historicka hodnota... skratka - nosit vec, ktora uz ma svoj pribeh. Ale netusila som od akeho presne casoveho useku sa vec berie ako starozitnost, ci vintage... o.O

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, veď som ho aj písala skoro týždeň, takže som rada, že moja snaha padla na úrodnú pôdu. U mňa zasa písanie článku totálne zabilo ten strašný nákupný "chtíč", ktorý ma prepadol od kedy som odovzdala diplomovku - nakupovať hlava-nehlava. =DDDD Nie nie.... Keďže mám v skrini všetko potrebné asi sa teraz zameriam prevažne na hladanie a nakupovanie vintage.
   Inak presne toto som si aj ja predstavila - ako nuchám ten smradlavý a štiplavý dym a neviem sa rozhodnúť ako vlastne smrdí =D.
   Na 20-te máme príliš ženskú postavu =D To by sme neodnosili ... si myslím.=D

   Odstrániť