sobota 8. decembra 2018

Ktoré baletné štúdio je v Bratislave to naj? Recenzia

8. decembra to je presne rok, čo som sa dala na balet. Svoje rozhodnutie som za ten čas ani raz neoľutovala a moje nadšenie sa neznížilo ani o malinký kúsoček. Je pravda, že miestami som zo seba frustrovaná, lebo  moja snaha nikdy nie je dostatočná na to, aby som zvládla veci tak ako treba či ako by som chcela. Stále mám pocit, že robím málo.=D Ale ono to asi ani nejde.... spraviť veci na prvý, druhý či tretí raz. Ak by to bolo také jednoduché, tak baletky by nepotrebovali tak dlhý tréning.... Skrátka mám svoje ups and downs, ale stále ma táto moja záľuba drží. To som chcela napísať.=D

Aktuálne som zmenila aj prácu a v poslednej dobe sa mi darí mať 3 hodiny za týždeň (plus jednu hodinu historických tancov). Ako...ja by som stíhala aj 4. hodinu, v sobotu, ale moje telo, alebo skôr moja neopatrnosť, mi to nedovolí. Nejaké 3 týždne dozadu ma totižto pobolievala achilovka. A to je priveľmi dôležitá časť na to, aby som to podcenila. Aktuálne už opäť cvičím, ale môj výkon, žiaľ stále nie je 100 percentný a teda 4. hodina v týždni sa nekoná. Možno časom, keď si telo zvykne na tie 3.=)

Tie 3 hodiny som si naškriabala tak, že navštevujem 2 rôzne baletné školy. Ono nie, že by mojim cieľom bolo zámerne oscilovať medzi rôznymi školami. Skôr ide o to, že každá ponúka niečo iné, iný termín, iný prístup, ktorý mi niekde vyhovuje viac, inde menej, dôležitá je aj dostupnosť... ale hlavne, veľa robí práca. Doteraz som pracovala na 2 zmeny a prispôsobiť tomu akúkoľvek pravidelnú aktivitu nebolo jednoduché. A tak som hľadala a navštevovala zrovna to, čo sa dalo. Takto som vystriedala 3 rôzne baletné školy. Hneď a na rovinu vám poviem, že ani jedna nie je zlá. Svojim spôsobom mám rada všetky tri... ale každú teda inak. A o tom bude tento článok. Čo dané školy ponúkli mne a ako to vnímam. Možno to niektorej z vás pomôže pri rozhodovaní a možno tie z vás, ktoré už tieto školy navštívili či navštevujú to vnímajú inak... to je samozrejme v poriadku.=) Vašu skúsenosť si rada prečítam dole v komentároch. Konkrétne teda ide o tieto 3 školy: Tutu škola baletu, River Park Dance School a In Ballet Class.

Začnem asi s tou, ktorá mi je aktuálne najmilšia a tou je TUTU, škola baletu, ktorá sídli na Vajnorskej, hneď kúsoček od obchodného domu Polus City Center. Dostupnosť je dobrá - jazdia sem električky z jedného konca mesta na druhý, tiež autobusy a dá sa sem dostať aj autom s tým, že pekne zaparkujete priamo pred budovou (neplatené parkovisko, vždy sa jedno (či viac) voľné miesto nájde).
Pre začiatočníkov je otvorená aktuálne jedna hodina do týždňa v dĺžke 60 minút. Super je, že hodina začína vždy na čas.
Zahrievací pletený unitard z merino vlny. Moja novinka medzi baletným oblečením a je to čistá geniálnosť!=D
Úplný začiatočník si musí zakúpiť celý kurz. Na hodinách sa robí dochádzka a zameškané hodiny sa potom nahrádzajú po skončení kurzu. 1 hodina vychádza v prepočte 8 eur.
Škola disponuje dvoma šatňami a dvoma baletnými sálami. Vybavenie je tradičné baletné - zrkadlá, tyče upevnené po obvode stien + k dispozícii sú aj mobilné, podložky, na zemi je špeciálny povrch. Interiér je vo všeobecnosti pekný a čistý.

No a dôvod prečo mám rada túto školu. A tým je lektorka. Máme mladú slečnu, 24 ročnú ak sa nepletiem, študentku klasického tanca na magisterskom stupni. Pôvodom z Ruska.... (ak mám naozaj správne info). Veľmi milé žieňa s veľmi rozkošnou výslovnosťou písmena "ä".=D Skvelé na nej je, že má prirodzený rešpekt. Nemá hlúpe poznámky, má božskú trpezlivosť, jej hodiny sú fyzicky náročné, ale všetko "učivo" vám podá s úsmevom a ako keby to bolo to najjednoduchšie a najprirodzenejšie na celom svete. Nikdy žiadnu z nás "nezotrela" štýlom: ženy, bože, o čo sa snažíte... robíte to zle, je na vás smutný pohľad. A načo? baletky z vás už nebudú!!!! ... Naozaj nikdy! Lebo zažila som aj takýto prístup a to je dosť demotivujúce, keď ľudia odchádzajú z kurzu s pocitom, že sú "trápni" či "neschopní". O tom tieto kurzy nie sú. Ale späť k téme. Dôležité je, že vás vždy opraví. A to je naozaj dôležitý faktor. Venuje sa každému, postupne, pri každom cviku. Inak povedané - hodiny si oddriete, ale napredujete.

Čo sa týka negatív, na začiatku som mala pocit, že škola ako taká nemá atmosféru (myslím mimo hodín; hodiny ako také boli super od začiatku!). Komunikácia s vedením mi prišla chladná a bez záujmu o potenciálneho zákaznika, najmä keď som sa ešte úplne prvý raz snažila poinformovať ohľadom mojich možností popri dvojzmennej práci. Uzavreli to v štýle, že kurz je kurz a ak nemám možnosť chodiť pravidelne, nemám sa ani pokúšať o zápis. Skrátka dlho som váhala či túto školu osloviť aj druhý raz, keď už som mala možnosť navštevovať hodiny naozaj pravidelne... Potom neskôr, keď už som chodila na kurz, moje spolucvičenky mi prišli, ako by tam boli skôr za trest ako z vlastnej vôle. 
Napriek tomuto všetkému ma to neodradilo a som naozaj rada, že som sa odhodlala a zapísala sa na kurz v tejto škole. Mám to tam rada.=)
Ďalšia škola je In Ballet Class. Toto je vlastne škola, s ktorou som začínala. Hodiny vedie Izabela, niekdajšia baletka. No a teraz, aby som to nedoplietla. Izabela vedie jednu hodinu do týždňa pre dospelých v Dúbravke (tu hosťuje v tanečnej škole vždy v piatok) a potom viacero hodín do týždňa vedie v Aircraft Sport House, ktorý sa nachádza pri letisku. Jedna hodina vychádza 8 eur. Ak si kúpite celý kurz naraz, tak 1 hodina vychádza na cca 7,50 (aspoň môj kurz v Dúbravke tak stál)... v každom prípade pri kúpe celého kurzu máte zľavu.

Dostupnosť do Dúbravky je super - je to pri električkovej a autobusovej zastávke. Ak idete autom, tak zaparkujete hneď pri budove. Čo sa týka Aircraftu, pre mňa to bolo dlhodobo veľmi od ruky. Vlastne aj teraz je to od ruky, ale už trošku menej, keďže hneď oproti cez križovatku mám novú prácu.=D Inak parkovať sa dá priamo v budove v podzemnom parkovisku.

Čo sa týka vybavenia, Dúbravka je v tomto biedna. V miestnosti, kde cvičíme sú len parkety.... ktoré sa miestami šmýkajú. A baletná tyč je len mobilná a nie dobrá, keďže dole má priečku, ktorá zavadzia.
Aircraft je zasa vybavený kompletne - povrch, kvalitné mobilné baletné tyče, dostatok priestoru.
Na týchto hodinách nás bolo vždy pomenej, takže mali aj komornejšiu a uvoľnenejšiu atmosféru. Na hodinách si človek zacvičí, zabaví sa, psychicky si oddýchne. Izabela je veľmi milá lektorka a príjemná žena. Vždy pochváli a povzbudí.
Na druhú stranu, tu zaznamenávam najmenšie resp. najpomalšie pokroky zo všetkých škôl. Izabela opravuje len veľmi jemne, necepuje ako iné. 
Takže, ak chcete priateľskú atmosféru, kde si dáte do tela, no zároveň si odpočiniete, odporúčam túto školu.

No a posledná, v tomto prípade tanečná škola, je River Park DAnce School. Sem som začala chodiť v lete, keď som sa vrátila z ciest. Zažila som tu viacero lektoriek - niektoré príjemnejšie a motivujúcejšie, iné nepríjemne, ale po rozdýchaní a spracovaní kritiky, istým spôsobom tiež motivujúce.=D 

Dostupnosť do školy je podľa mňa dobrá. Auto môžte na dve hodiny odparkovať do podzemnej garáže alebo zaparkovať popri ceste. Jazdia sem autobusy aj električky. 

Na tejto škole zbožňujem celkové zariadenie školy a jej umiestnenie. Oknami sa pozerá na Dunaj, takže keď sa rozcvičujete pred hodinou, môžte sa pozerať na rieku, a takto v zime na stromy na promenáde obvešané svetielkami. Pre mňa je to veľmi upokojujúci pohľad. Navyše súčasťou školy je aj kaviareň, kde najmä teraz vypúšťam pri šálke kávy stres z celého dňa. Okolo mňa pobehujú deti, rozprávajú personálu školy svoje teórie v štýle: ty sa voláš Denis, takže určite hráš tenis (chápete ... Denis-tenis).... kričia a naháňajú sa, rodičia či starí rodičia sedia a čakajú na svoje ratolesti, kým im skončí hodina... a mne sa tam tak nejak páči, lebo to tam žije, no zároveň mám svoj pokoj.

No a keď si dopijem kávu, tak idem na svoju hodinu. Sály sú tu dve, vybavené špeciálnym povrchom (baletizol) a mobilnými tyčami.
Čo sa týka hodín, tie sú vedené ako kurzy. Začiatočníci sa otvárajú pravidelne v priebehu roka, čiže ak ste nestihli termín v septembri nebojte sa, môžte si počkať na ďalší. Hodiny sú dva razy do týždňa, pričom hodina vychádza na 6 eur. Teda bezkonkurenčne najlepšia cena. 
Moja lektorka je pôvodom z Ruska... a nikomu nič nedaruje.=D Jej komentáre sú veľmi ostré a pochvalami naozaj neplytvá. Prvé dve hodiny s ňou boli dosť... ťažké. Myslím po tej psychickej stránke, hoci po tej fyzickej to nebolo o nič lepšie. Skrátka nemazná sa s vami, vie človeka parádne zvoziť doslova ako malé sopľavé decko. Ale keď toto pominieme, tak zistíte, že jej kritika vás posúva ďalej. Akurát vám ju nenaservíruje na striebornom podnose zabalenú v ružovom papieri.
Inak vysvetľuje učivo veľmi dobre a opravuje vás. Žiaľ, niekedy je nás veľa a nie je čas chodiť od jedného k druhému... ale všíma si a opravuje ako to len ide. Čiže zhrnuté - tu sa viete naučiť tiež veľmi veľa, akurát tempo je pomerne rýchle a hodiny sú naozaj fyzicky náročné. Ak chcete napredovať, často krát musíte prekonať svoju komfortnú zónu, ale stojí to za to.=) 
Takže negatíva ani nemám... áno, spočiatku som sa tu cítila nesvoja a nepohodlne, ale veľmi veľa ma to naučilo a zobrala som si z toho veľa vecí aj do bežného života. 

Ako som teda písala v úvode, ani jedna škola nie je zlá. Líšia sa len vo výuke, v lokácii, v cene, do istej miery aj v kvalite. Ale to tiež záleží. Otázne je totižto, čo od baletu očakávate. Ak si chcete zacvičiť, vyformovať a spevniť postavu, to vám dajú všetky 3 uvedené školy. Ak si chcete oddýchnuť po práci - spojiť príjemnú aktivitu s užitočnou, choďte k Izabele. Ak sa chcete naučiť balet so všetkou terminológiou a technikou či raz sa pokúsiť aj o tanec na špičkách, odporúčam RPDS alebo TUTU. Aspoň takto vnímam tieto školy ja. 
BB

Ps.: Fotky berte len ilustračne. Počas hodín sa len príležitostne natáčam - nie je čas, hoci by som sa niekedy chcela. Je naozaj užitočné miestami sa natočiť, pozrieť sa na seba a kriticky sa zhodnotiť. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára