štvrtok 22. novembra 2018

Projekt Anna Philadelphiová rod. Šipkova: bloomers a chemise

Posledné týždne ubehli v šicom delíriu. Je fakt, že som sa veľa ľudom zaprisahávala, že sa na šitie nikdy nedám, lebo to neviem, nechápem tomu, mám v tomto doslova drevorubačské ruky bez dávky jemnocitu, nemám trpezlivosť na titernú prácu... skrátka, veľa bolo tých dôvodov. Lenže tiež som zistila, že mám doma 3 a pol metra čistej bielej bavlny, že mám voľný čas, v hlave plán ako to zmajstrovať a mám chuť skúsiť to. Tak som to skúsila... a tu je výsledok.

Na úvod ale spomeniem pár vecí o viktoriánskom spodnom prádle. Veľmi pekne túto tému rozoberá Ruth Goodman vo svojej knihe How To Be a Victorian. O knihe som písala v tomto článku TU. Pár základných info si teda požičiam. 
Keď si predstavíte oblečenie či róby 19. storočia, tak prvé, čo vás napadne je, že sú objemné, často krát s množstvom detailov, pričom niektoré sú tak delikátne, že len ťažko si viete predstaviť ako sa prali a žehlili! Nuž, pravda je, že tieto vrchné odevy sa prali naozaj máličko. Preto podstatnú časť odievania tvorilo spodné prádlo. Nie len, že tvorilo ďalšiu vrstvu oblečenia, ktorá vás chránila napr. pred chladom, ale zároveň tvorilo medzivrstvu medzi vašim telom a vrchným odevom. 

Takže, ak sa niečo pravidelne pralo a menilo, bolo to spodné prádlo. A to sa naozaj menilo často, pokojne aj viac ráz za deň. Ak vám to samozrejme dovoľovala vaša ekonomická situácia. 
Čo sa týka kúpania, naozaj je pravda, že viktoriánci sa veľmi neumývali. Verili totižto teórii, že ak sa umývajú príliš často, tak pokožka sa zbavuje ochranného "filmu" a sú tak náchylnejší na "zlé" baktérie.

Čiže spodné prádlo malo ochrannú funkciu, zahrievaciu funkciu a tiež chránilo cudnosť žien. Nie nadarmo vznikajú bloomers alebo tiež "reformky" vo viktoriánskej ére. Totižto do módy prichádzajú krinolíny, čo je veľmi ľahká "klietkovitá" konštrukcia, ktorú keď podfúkne vietor, vie vám sukňu zdvihnúť až ku hlave. Aká ponižujúca scéna by to pre dámu v tej dobe bola... takto odhalená! 
Lenže s bloomers vám takéto nepríjemné odhalenie nehrozilo... aspoň nie odhalenie nahej kože, keďže vaše členky a lýtka zakrývali pančušky, kolená a stehná široké nohavice a na vrchu ste mali chemise, alebo košieľku a korzet!

Inak spodné prádlo bola naozaj delikátna záležitosť, ľudia si ho zväčša šili doma sami. Dokonca aj chudobnejší ľudia si prádlo mohli dovoliť, pretože bolo z bielej bavlny a tá bola cenovo dostupná.

No a teraz k mojej práci. Rozhodla som sa pre ručné šitie. So šijacím strojom som pracovala len raz v živote, a keďže nikto nemal trpezlivosť my to vysvetliť, získala som akúsi nechuť k tomuto stroju. Navyše som naozaj chcela skúsiť ručné šitie. A tak som skúsila. 

Ako prvé som šila bloomers, tam som získala skúsenosti, ktoré som potom zužitkovala pri chemise. Inak napísané - bloomers sú z rubovej strany naozaj desivé, chemise je podstatne krajšie ušitá. Oboje sa však dá naozaj obliecť, čo bol pre mňa naozaj prekvapivý, no zároveň aj veľmi uspokojujúci moment. V tej chvíli som bola na seba naozaj pyšná.=)
Korzet, ktorý mám na vrchu je kupovaný. O ňom som písala TU.

Proces strihania a šitia


Hotové bloomers

Čo sa týka historickej korektnosti, tak tá asi nie je 100 percentná, možno sú oba kúsky priveľmi prezdobené resp zle ozdobené, viem, čo by som zmenila a kde by som to zmenila... ale musím povedať, že ručné šitie má svoje limity a niektoré veci som skrátka v rukách spraviť nevedela. Niekto možno namietne, že aj tej madeiry je veľa, ale skrátka... toto je najviac ako som dokázala svoju márnivosť udržať na uzde.=D

Mimochodom, strihy na historické šaty aj spodné prádlo sa dajú za pár eur kúpiť. Ja som však veľmi netrpezlivý človek v niektorých veciach a tiež som človek, ktorý nevie ísť podľa návodu. Napokon aj tieto veci som šila podľa voľne dostupných strihov a podľa svojho uváženia... teda vydržala som sa na tie strihy maximálne dívať. Modifikovať som ich začala hneď pri kreslení strihu. Druhá vec je tá, že dobre prepracovanému strihu by som vlastne ani neporozumela.=/
Chcem tým ale povedať, že na internete nájdete množstvo návodov, tipov, voľne dostupných aj platených strihov.

Chemise alebo košieľka pod korzet
Jediné, čo som sa naozaj snažila dodržať, je lodičkový výstrih resp. padnuté ramená na košieľke. To bol aj dôvod prečo som vlastne túto košieľku šila. Tá, ktorú som chcela použiť pôvodne mala inak strihaný dekolt, úplne nevhodný pre toto obdobie a kostým. Tiež som na bloomers nepoužívala žiadne gumičky. Dole sa dajú stiahnuť pomocou stužiek a hore sa zaväzujú na šnúrku. 

Inak popri šití a skúmaní rôznych fotografií dochovaných kúskov som sa zasa naučila pár nových vecí. Veľmi sa teším, že som to zvládla, aj keď nie úplne dokonalo, som rada, že projekt napreduje... a môžem mať svoj "Scarlett O´Hara moment".... a najbližšie bude komentár k spodničke a ku krinolíne.

BB
Scarlett v scéne, keď si ide dať s ostatnými dámami "poobedného šlofíka" počas BBQ v Twelve Oaks. Z filmu Odviate vetrom
Moje ručne šité bloomers a chemise

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára