pondelok 5. novembra 2018

Projekt Anna Philadelphiová rod. Šipkova: krátky úvod

Za tú chvíľu, čo som nebola aktívna na blogu udialo sa pár zaujímavých vecí. Nebudem ich tu všetky vymenovávať, uvediem len to, čo súvisí s článkom. A teda - vymyslela som si nový odevný projekt, na ktorom mienim postupne pracovať. Konkrétne ide o repliku historického odevu podľa portrétu maliara Petra Michala Bohúňa s názvom Podobizeň Anny Philadelphiovej, rod. Šipkovej ako verenice, datovanie okolo r. 1860.

Vždy som túžila po dobových šatách. Pýtate sa asi: na čo? V zahraničí napr. úplne normálne fungujú krajčírky, ktoré sa venujú len šitiu historických odevov. Fungujú rôzne spolky, usporadúvajú sa rôzne spoločenské akcie, plesy, pikniky, večierky, tančiarne, prehliadky, predvádza sa dobové stolovanie, etiketa... ľudia úplne normálne žijú týmto, nazvime to, "životným štýlom", zakladajú si na tom svoj biznis, cestujú po svete. A práve jeden takýto instagramový príspevok ma konečne podnietil k tomu, aby som sa do toho svojho prvého odevu pustila. Jedna žena v ňom písala, že tento rok síce ušila veľa dobových odevov, ale sama nemala čas sa účastniť akcií vo svete. Ale dodala, že sa chystá na karneval v Benátkach v r. 2019 (!!!). Ešte podnetnejšia je však skúsenosť, do ktorej som sa pustila len nedávno a tou je, že chodím na historické tance. A tým myslím na naozaj historické tance, ktoré sa "vyučujú" na základe štúdia písomných prameňov. Súčasťou sú tiež repliky dobových odevov z prostredia Uhorska. Tak som sa spýtala samej seba: žena, na čo čakáš pre boha živého? Smelo do toho! Ži si svoj sen!=D A tak som si našla obraz a odev, tiež z nášho prostredia, s ktorým by som chcela začať.=D

Celá táto "zábava" má však jeden háčik a tým je fakt, že neviem šiť. Mám v pláne pokúsiť sa o nejaké drobné dozdobenie - ako napr. našitie volánu na spodnú sukňu alebo o ručné ušitie spodného prádla (na tom aj aktuálne pracujem)... ale tú zodpovednejšiu prácu nechám skúsenejším a šikovnejším.=) A kto vie? Možno sa mi raz splní sen a zúčastním sa so svojím odevom aj nejakého večierka či dobovej akcie.

Peter Michal Bohúň: 
Podobizeň Anny Šípkovej ako verenice Mórica Philadelphiho, r. 1860

Zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.O_1182
Rozmenené na drobné, budem potrebovať:
Vrchný odev:
Živôtik - plánujem bledomodrý zamat s bielou ozdobou; guľaté gombíky s červeným stredom
Rukávce/blúza - z batistu; čipkovaný lem
Zástera - z batistu; lem asi z madeiry
Sukňa - taft v adekvátnej farbe

Spodný odev:
Košieľka pod korzet 
Bloomers 
Pančušky
Korzet
Krinolína
Spodnička na krinolínu

Z toho všetkého mám zatiaľ spodnú košieľku, ale obávam sa, že tá nebude úplne vhodná na tento konkrétny odev; korzet, pančušky a spodničku na krinolínu. Posledné menované mi ušila teraz už ex-kolegyňa z práce, Barbora. Je to obyčajná kolová sukňa z plátna. A možno je trocha neobyčajná, pretože jej spodný obvod má vyše 7 metrov.=D Šialené číslo, ale dúfam, že to je dostatočný objem pre krinolínu, ktorá pod ňu pôjde.
No a aktuálne si šijem v rukách bloomersky alebo slovensky povedané bombarďáky... ale o týchto veciach v ďalšom článku.=D

Možno ste si všimli, že daný odev nie je najkomplikovanejší - nemá komplikované sklady, riasenie, priveľa čipky ... svojim spôsobom je naozaj jednoduchý. Hádam najkomplikovanejší bude živôtik - predstavujem si ho tak, že vzadu bude na šnurovanie, vpredu bude celistvý, zdobenie bude len okrasné. No a spomínané zdobenie - to bude treba vyšiť či našiť.=D Tak som zvedavá... ale ten sa bude robiť určite až posledný.=)

Inak vždy som si myslela, že ohľadom dejín odievania mám toho načítaného až-až a že sa do tejto témy celkom vyznám. Ale zisťujem, že možno danú tému vo všeobecnosti ovládam, ale zlyhávam na úplných detailoch. Mám sa teda ešte veľa, čo učiť, no aspoň mám konečne príležitosť využiť tých pár poznatkov čo mám v praxi.

Čo hovoríte na tento projekt vy? Sledujete nejaké dobové skupiny či krajčírky - zahraničné či domáce? Ak áno, z ktorého obdobia?
BB

2 komentáre:

  1. No a krinolína už leží u mňa na stole :D. Je to doslova najexpresnejšie dodanie ako som cez spomínaný shop kedy zažila xDD

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Už????!!!! 😯 Achhh, a Vianoce su ešte tak ďaleko.😟

      Odstrániť