nedeľa 2. septembra 2018

Románové leto

Na knihách je krásne to, že každú chvíľu môžte prežiť iný príbeh. Ešte minulý týždeň ste mohli byť tragickou Annou Kareninou, a tento týždeň môžte prežívať príbeh niekoho úplne iného. Milujem, keď sa môžem preniesť do histórie a precítiť atmosféru starého Anglicka či avantgardné prostredie parížskych umelcov. Áno, milujem historické romány a siaham po nich pravidelne... kolegyňa mi síce povedala, že človek sa obohacuje čítaním len vtedy, ak siaha po knihách mimo svojho záujmu... ale osobne si myslím, že to už potom skôr hovoríme o nejakom duševnom zveľaďovaní sa, než o oddychu pri dobrej knihe. Chápete ten rozdiel, však? 
V každom prípade, moje čitateľské tempo sa za posledné mesiace dosť uvoľnilo, no napriek tomu sa ku mne dostalo pár zaujímavých historických románov. A aj keď to nie je vaša šálka kávy, odporúčam si článok prečítať. Mnohé tieto romány sa inšpirujú skutočnými udalosťami a možno vás predsa len nejaký zaujme.=)

Theodore Dreiser - Sestra Carrie
Túto knihu mi odporučila kolegyňa z práce. Patrí ku literárnej klasike amerického realizmu/naturalizmu. Kniha vyšla v r. 1900 a na svoju dobu bola škandalózna. Hlavnou hrdinkou je totižto mladučká a krásna Carrie, ktorú pošlú z vidieka za sestrou do mesta - nech okúsi svet a zarobí nejaké peniaze. Lenže Carrie je trošku naivná, priveľmi pekná a priveľmi márnivá... jej jediným cieľom je "mať sa dobre". To škandalózne bolo práve to, akým spôsobom tento status dosahovala a ako vedela ohýbať svoju morálku podľa toho ako bolo treba. 
Na jednej strane všetko vzniklo vždy skôr z jej naivity ako z jej vlastného pričinenia sa. Práve jej naivita jej v konečnom dôsledku bránila vidieť dôsledky svojho konania... Istým spôsobom sa o nej dá zmýšľať ako o postave, ktorá bola skrátka len v správny čas na správnom mieste... na strane druhej, je až neuveriteľné ako dokázala vidieť len samú seba a nič okolo.
Totižto svojej sestre, ktorá jej v meste poskytla ubytovanie sa odvďačila tým, že utiekla s obchodníkom Drouetom. Ten jej poskytne pekné bývanie aj pekné veci bez toho, aby od nej niečo očakával. Práve Drouet ju potom zoznámy so svojim dobrým priateľom Hurstwoodom - ktorý je bohatý a okrem toho aj ženatý. Ten sa do Carrie bláznivo zamiluje a svoju  manželskú krízu vyrieši tým, že ukradne svojmu zamestnávateľovi peniaze z trezoru a utečie aj s peniazmi, aj s Carrie do New Yorku. Tu sa snaží o nový začiatok, ale jeho snaha ostane bez odozvy a on len upadá a upadá. Naopak Carrie nájde svoju šancu v divadle... 
Nebudem prezrádzať ako celý príbeh vlastne dopadne, ale poviem aspoň to, že ďalšia vec, prečo bola kniha taká škandalózna bolo to, že Carrieno konanie - využívanie ľudí, ktoré videl len čitateľ a nikto z hlavných postáv.... ostane nakoniec nepotrestané. A práve vďaka tomu sa dostane presne tam, kam chcela a o čom snívala... čiže kniha svojim spôsobom nenesie žiadne priame ponaučenie ani výstrahu.

Cathy Marie Buchanan: Dívky z Monmartru
Táto kniha ma zaujala z viacerých dôvodov - dej sa točí okolo baletu, odohráva sa v Paríži v závere 19. storočia a vystupuje v ňom maliar Degas a jeho socha malej 14 ročnej tanečnice. Zároveň do deja zasadila autorka ďalšiu postavu, ktorej osudy boli inšpirované súdnym procesom, ktorý sa v tej dobe reálne odohral. 
Celý príbeh je vlastne o 3 sestrách a ich matke, ktoré žijú v chudobe a čo sa zarobí, ich matka rýchlo prepije. A tak sa rozhodne, že dve zo sestier pôjdu do parížskej opery za baletky - tam zarobia viacej ako v práčovni. 
Práve prostredná sestra, 14 ročná Marie má všetky predpoklady k tomu, aby z nej bola úspešná baletka. Navyše pre jej nezvyčajné črty si ju všimne aj známy maliar baletiek Edgar Degas. Ten ju pozve do svojho ateliéru aby mu stála modelom... a podľa nej vytvorí spomínanú sochu. Inak socha, ktorú autorka spomína naozaj existuje.=)
Byť však na umeleckom vrchole resp. len sa tam dostať, nie je jednoduché a bez nástrach... no a to je práve to, pred čím v závere knihy hrdinka stojí. Byť úspešnou, ale zbaviť sa akejkoľvek morálky a zábran, alebo nasledovať svoje hodnoty ... ?
Príbeh má naozaj potenciál, ktorý autorka, žiaľ, nie vždy vedela využiť. Kniha ma bavila, ale miestami mi bolo ľúto, že sa niektorým veciam nevenovala obsiahlejšie. Ako som už písala v jednej recenzii, začiatok knihy bol zbytočne rozvláčny a koniec naopak ako z rýchlika... škoda. Ale aj napriek tomu hodnotím knihu pozitívne - mala atmosféru.=)

Kate Manning: Môj smutne známy život
Túto kniha bola u nás v knižnici jednu dobu veľmi obľúbená. Išla doslova z ruky do ruky a ja som bola zvedavá, či je naozaj tak dobrá. Autorka sa opäť inšpirovala skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrávali v New Yorku v druhej polovici 19. storočia. 
Hlavná hrdinka Ann Maldoon  vyrastá ako sirota, opäť v úplnej chudobe. Má však šťastie a postupne sa priúča ženskej fyziognómii .... dnes by sme povedali že sa učí za gynekologičku. Naučí sa vyrábať aj rôzne medicíny, ktoré majú zabrániť ženám v počatí - tzv. lunárne tabletky, ktoré sa stanú obrovským hitom. Navyše robí aj nezákonné "výškraby"... teda potraty. Z týchto činnosti postupne zbohatne natoľko, že si môže dovoliť dom na piatej avenue a jej majetok dosiahne výšin viac ako pol milióna dolárov. 
Podľa mužskej logiky však to, čo vykonávala, bolo čisté bosoráctvo, jej činnosť bola proti morálke a logike, ale najmä - týmto všetkým podporovala nekontrolovateľné sexuálne chute žien. Ako príbeh dopadol vám rozpovie samotná kniha, skutočná Ann Maldoon sa volala Madame Restell a celý jej príbeh si môžte prečítať na internete ...stačí zadať do googlu jej meno.=)
Knihu odporúčam už len z toho dôvodu ako pekne autorka vykresluje pokrytectvo mužov v niektorých otázkach. Vid. krátku ukážku nižšie.;) 


María Dueňas: Čas mezi šitím
Aj túto knihu som si vybrala z toho dôvodu, že obsahovala viacero pre mňa zaujímavých tém. Odohráva sa v Maroku v Tangeri. V Maroku ako takom som zatiaľ ešte nebola, no mala som šťastie pozerať sa na marocké brehy práve z tangerského prístavu. A tak si vravím, že to nemôže byť nezaujímavá kniha. Ďalej dej je na pozadí skutočných historických udalostí ... a samozrejme - je tam šitie a šitie to je móda. A naozaj - táto kniha nebola krok vedľa. Navyše kniha má podľa mňa naozaj krásnu obálku.=)
Nečítala sa ľahko... ale prvý raz po dlhej dobe som mala pocit, že čítam skutočne kvalitnú knihu. Autorka využila rozsah 680 strán naozaj na plno a má naozaj inteligentný a kvalitný spôsob písania. 
Možno by som ten záver nesfúkla tak rýchlo... ale to je možno len vec vkusu. 
V každom prípade, hlavná hrdinka pracuje ako šička v Španielsku v 30. rokoch 20. storočia. Hoci je zasnúbená a čaká ju taká tá typická budúcnosť plná istôt (veľa detí, život v domácnosti, nuda a starostlivosť o muža-úradníka), bláznivo sa zaľúbi do iného muža. Ten ju dotiahne až do Maroka, kde má Španielsko kolóniu. Nakoniec ale ostáva v Maroku sama, bez peňazí, zato s obrovským dlhom za ubytovanie. Dlh musí splatiť a tak sa pustí do jedinej veci, ktorú vie - do šitia. Otvára si salón, do ktorého postupne prúdia dôležité osoby a známe osobnosti vtedajšieho spoločenského života.
Svojim spôsobom má ale hrdinka šťastie v nešťastí, lebo v samotnom Španielsku sa v tej dobe odohráva občianska vojna. Postupne sa teda zoznámy s dôležitými ľuďmi, o.i. so šéfom britskej tajnej služby, ale aj s manželkami vysoko postavených Nemcov... a tak Briti spoja príjemné s užitočným a túto šikovnú "švadlenu" nasadia medzi nemecké manželky ako špiónku. To je skrátka dokonalý príbeh, ktorý len tak ľahko nevymyslíte.=D 

A aký zaujimavý historický román by ste odporučili vy? =)
BB

Zdroj: Martinus a www.knihy-marmar.sk

2 komentáre:

  1. och, Teodor D. ♥... no ja som od neho čítala Jennie Gerhardtovú a to mi práve prišlo ako veľmi mravná kniha, klasika o zvedení dievčaťa zámožným starším mužom. Hoci, priznám sa ako mi to prišlo zvláštne, že on bol taký.... hm... nebol vyslovene vykreslený ako ten hriešny zvodca, čo by som vlastne pochopila, ale ako celkom zaľúbený...a aj tak sa správal tak nejako, akoby ju zapieral v istých momentoch... ešte si spomínam, že milostný akt bol popísaný vetou "100 rokov treba na vytvorenie dokonalej panny" a zrazu bola tehotná, kedy som si uvedomila, že aha, tak to znamenalo, že ono to už bolo xD

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ano, ano! Hrozne nejasne pise tieto "intimne temy". Ako keby sa bal to napisat otvorene... skratka ty to tam tusis, ze niekde na pozadi sa to tam deje, ale realne to tam vobec nespomina ani nerozobera.

      Odstrániť