sobota 18. augusta 2018

Traveling – it leaves you speechless, then turns you into a storyteller

Na osvieženie blogu som ako nový článok zvolila "outfitový článok". V samotnom článku sa však chcem po obsahovej stránke opäť venovať téme "cestovanie". Nikdy doteraz som si totižto v takej miere neuvedomila aké je cestovanie obohacujúce a ako každá jedna cesta dokáže zmeniť vaše vnímanie. 
Niekedy sú to zvyky, ktoré ste si pri cestovaní osvojili a chcete ich zaradiť do bežného života. Niekedy si na cestách uvedomíte, že na niektorých veciach, ktoré ste dovtedy považovali za dôležité... že na nich vlastne až tak veľmi nezáleží. Inokedy si zasa uvedomíte aké maličkosti beriete ako samozrejmosť... a pritom v globálnom meradle je to veľká vec. Mnohé stereotypy sa vám vyvrátia a mnohé zasa potvrdia. Správy z médií budete brať viac s nadhľadom, lebo vy ste tu krajinu zažili. Mnohé cesty a zastávky vás inšpirujú. Objavujete osobnosti, príbehy, udalosti, rôzne uhly pohľadu na jednu udalosť ... na základe toho čítate knihy, učíte sa nové jazyky, objavujete nové chute a cudzokrajné kuchyne.... Nie nadarmo sa hovorí:

... cestovanie je jediná vec, ktorú si kúpiš a spraví ťa bohatším...


Cestovať sa skrátka oplatí. Nie preto, aby sme sa mohli pochváliť, koľko sme precestovali alebo preto, aby sme zistili, že inde je to krajšie, lepšie, úžasnejšie. Cestujme, aby sme spoznávali, aby sme si ujasnili súvislosti, aby sme múdreli. Zistíte, že vo svete sú ďaleko väčšie problémy ako tie vaše alebo, že svet nie je vždy len o vás... Treba len cestovať s otvorenými očami a mysľou.

... akurát, že veľa ľudí si pletie dovolenkovanie a cestovanie. Ja uznávam oboje. Ľúbim ako bláznenie sa v morských vlnách a týždeň vylihovania pri mori, tak spoznávanie miest či krajín. Niekto však prežije týždeň v hotelovom bazéne a hovorí o cestovaní... Podľa mňa je však cestovanie spoznávanie krajiny - ľudí, jazyka, tradícií, pamiatok, domácej kuchyne a áno, podľa mňa k tomu patrí aj odievanie - móda. Móda má úžasnú výpovednú hodnotu. 
Samozrejme nedbám, ak k spoznávaniu patrí ubytovanie v 5* hoteli.=D Nech to ale nie je vrchol danej cesty.;)


No a to je dôvod prečo napríklad nesledujem takmer žiadneho známeho travel blogera. Pre mňa sú to len biznismeni, žiaľ, žiadni cestovatelia. 
Napríklad do Iránu sme zháňali informácie kade to len šlo. Od ľudí, ktorí tam boli až po internet. Jedna travel blogerka nejaké info spísala, nám neskúseným sa to na začiatku zdalo zaujímavé... no po 3 týždňoch v Iráne sme zistili, že dievča vlastne nič nezažilo a jej rady sú dosť mylné.
O inom blogerovi som zasa počula, že tam, kde sa nedohovorí po anglicky, tam nejde...  čo je trocha kontraproduktívne si myslím. Najmä s ohľadom na to, že je travel blogger...
No a ostatné články ostatných blogerov? Promo články k hotelom a rezervačným stránkam, no najmä prefláknuté najturistickejšie destinácie... a žiadne tipy, ktoré by ste nenašli na Tripadvisore. Otázne samozrejme je, či sa v dnešnej dobe dá priniesť niečo nové... ale podľa môjho mienenia... dá.
Skrátka travel bloger je dobre namazaná mašina, ktorá zarába na nevedomosti alebo lenivosti ľudí. Je to cestovateľská kancelária 21. storočia, ktorá je ideálna pre vyššie ročníky, jazykovo menej zdatných a menej odvážnych či skúsených. Ale keď prekonáte strach a použijete sedliacky rozum, tak cestovanie je niečo, čo nemôže ublížiť a niet sa čoho báť... hoc aj na vlastnú päsť.=)


A k tomu obohateniu. Čítajte, zaujímajte sa, počúvajte. Pre mňa je krásnym objavom súsošie z Batumi z Gruzínska - Ali a Nino. Nielen, že je to pre mňa kus moderného umeleckého diela, ktoré sa mi páči, ale stojí za tým celý príbeh spísaný v rovnomennej knihe Ali a Nino. Takže už dlhšie si robím zálusk na túto momentálne vypredanú a v knižnici nezohnateľnú knihu.=) Niekto nejaký tip? 
Iným príkladom je Irán, ktorý ma priviedol k oceňovanému knižnému dielu City of Lies. Kniha pojednáva o Teheráne a o iránskej spoločnosti. To, čo je skutočne pod pokličkou spoločnosti, ktorá je zviazaná prísnymi pravidlami, a kde sa žije život oficiálny podľa pravidiel a ten druhý...

Skrátka cestovať sa oplatí ... súhlasíte?

Na záver ešte krátky sumár k outfitu. Outfir sa fotil vo Wroclawe, čo je krásne mestečko v Poľsku. Mesto sa považuje za jedno z najkrajších v strednej Európe. Veľká časť mesta, podobne ako takmer celé Poľsko, bola zničená za bombardovania Nemcami počas II. SV. Treba však uznať, že Poliaci si dali s obnovou veľkú námahu. Uvidíte tak, okrem iného, krásne centrum - Rynek - s rozprávkovými domčekmi, ktoré majú krásne barokové štíty.Samotné šaty som si priniesla ako suvenír z gruzínskeho mesta Kutaisi. Zelené veci som do tohto roka do svojho šatníka nezaraďovala, pretože to vôbec nie je moja farba... teda nebola. Tento rok je však zelená mojou farbou... a tak som týmto šatám nemohla odolať.=) Vyrobila ich značka Koton. Tá je pôvodom z Turecka a kedysi mala pobočku aj v Bratislave v Eurovei. Možno sa ešte pamätáte.... ja som si tam kedysi vedela kúpiť pekné šaty.
Takéto čisté šaty si potom vyslovene pýtajú doplnky. Pôvodne som mala pripravený, na mňa dosť netradičný, veselý farebný outfit, ale nejak nekorešpondoval s počasím... a tak tu máme túto retro verziu so slameným klobúčikom a háčkovanými rukavičkami. Skrátka na dámičku.=)
Čo na tento outfit poviete?
BB

2 komentáre:

  1. Ten outfit je dokonalý! Zelená je moja farba a tento rok ku mne náhodne prúdi všetko zelené xD ... a tie rukavičky! ja som za celé roky nenatrafila na jedny poriadne a to ma lákajú už od nepamäti x( ale to musí byť naozaj hodnotný vitage kúsok! ... haha, no ja som sa tento rok po dlhom období cestovania xD konečne chcela dopracovať k dovolenke, ale myslím, že vzhľadom na to, čo sa nám stalo a koľko užitočných praktických informácií to prinieslo, som zasa skôr cestovala...xD

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Tebto rok je to aj moja farba. Ako som ju doteraz nemala rada... resp. len smaragdovo zelena a tyrkysova u mna presla... tak napr. v Irane som celu dobu zhanala satku v olivovo zelenej farbe.😄 No a potom tieto saty z bavlny... skratka ... zelena zelena zelena kam sa pozriem.😄
    Inak rukavicky su z toho "klobucnickeho obchodiku" na .... hmmm Laurinska je ta ulica v Starom meste? Akurat ja mam pridlhe prsty ☹ Mohli by byt o milimeter dlhsie.😄
    Och to ano - vy dvaja cestovatelia.😄 Behom 4 dni hned 2 mesta. Ale zvladli ste to bravurne... ako klobuk dolu. Ja by som to veru ze nerozdychala.

    OdpovedaťOdstrániť