sobota 3. marca 2018

Farby, farby, farbičky - ako ich kombinovať a ako nájsť svoju paletu farieb

Minule som si tak preklikávala stránku Módní peklo a natrafila som na otázky v štýle "čo si mám obliecť k tmavomodrej sukni" alebo "akej farby by mal byť vrch k takej alebo onakej sukni". Samozrejme, hneď ma napadlo niekoľko možností, ktoré by sa hodili, no tiež som si uvedomila, že farebne skombinovať oblečenie tak, aby lahodilo oku je naozaj ošemetná a vôbec nie jednoduchá schopnosť. Áno, niekto túto schopnosť dostal do vienka a skrátka to kombinovanie a ladenie farieb má prirodzene "v oku", niekto si zasa oko vycvičil, takže hneď vie čo a ako... a niekto netuší, kde je sever a ladí jedno s druhým. Ja si osobne myslím, že nejaký cit mám, no neuškodilo by mu doladenie. Preto ma napadlo, čo tak sa pozrieť bližšie na "farebné zákonitosti" a zadefinovať si akési pravidlá, ktoré by nám uľahčili rozhodovanie "čo s čím" zladiť. Ako zdroj mi pre tento článok poslúžila kniha Bartko, Ondrej: Farba a jej použitie (2004) a samozrejme internet. Tak teda poďme na to.=)

Základné pojmy
Podrobnou fyzikou vás trápiť nebudem, to nie je ani moja parketa, ale na začiatok by nemuselo byť zlé rozlíšiť pár základných pojmov.
Tak napr. vo vyššie uvedenej knihe sa pod pojmom farba myslí zrakový pocit, ktorý závisí od vlastností a stavu zrakového orgánu pozorovateľa, od podmienok pozorovania a od jeho psychického stavu. (str.36) Farby sa od seba odlišujú tónom, svetlosťou a sýtosťou.
Tón farby je vlastnosť zrakového pocitu, ktorú možno označiť slovom žltý, červený, zelený, fialový, modrý, modrofialový atď.
Sýtosť je čistota farebného tónu. Vyjadruje intenzitu farby. Sýta farba je napr. taká, ktorá je vo svojej najväčšej intenzite, je čistá, ničím nelomená (napr. čiernou či šedou "farbou", ktorá vzniká napr. pri nedostatočnom svetle - napr. za súmraku).
Pod svetlou farbou rozumieme farbu, ktorá má vyššiu odrazivosť svetla a teda viacej dráždi naše oko/vnem. Tmavá farba odráža menej svetla, preto ju vnímame ako tmavú. Napr. čierny zamat odráža len 0,5 % svetla, takže ho vnímame tmavo, čierne.
Odtieň farby môže vzniknúť zo základného farebného tónu a jeho zmiešaním s inou farbou, bielou či čiernou. Zmiešaním s bielou vzniknú svetlé odtiene, farba postupne obelieva až sa môže zmeniť na bielu. Zmiešaním s čiernou vznikajú tmavé odtiene, farba sa stáva postupne tmavšou, menej jasnou, až sa zmení na čiernu.

Nájdite si svoju paletu farieb
Podľa mňa, prvou a najdôležitejšou úlohou  je nájsť si tú svoju farbu alebo paletu farieb. Nehovorím o obľúbenej farbe, ale o farbe, ktorá vám pristane. V ktorej sa cítite dobre, žiarite, vynikne. Taká, ktorá vás nepotláča, nestrácate sa v nej, nepôsobíte v nej mŕtvolne ani choro... lebo aj to farby dokážu. Ja si napr. myslím, že mne pristane modrá farba - najmä námornícka modrá, petrolejová, tyrkysová, bledulinká pastelová modrá. Ale tiež to neplatí na všetky odtiene - napr. parížska modrá je podľa mňa skrátka priveľmi sýta a čistá, výrazná.... a tak ju ani nenosím.
Čiže ešte raz. Ako prvé si nájdite farby, ktoré vám pristanú a potom jednotlivé odtiene. Ako áno, chlapi sa smejú že nazývame farby rôznymi čudnými menami - akože cyklaménová, okrová, tehlovo-červená.... ale ak chce žena naozaj upgradenúť svoj módny cit, musí vedieť mnohé farby rozoznávať. Čiže nie je červená ako červená či žltá ako žltá. Sýta žltá vám nemusí pristať, no čo tak skúsiť jemnú pastelovo-žltú farbu? Existuje až 9000 odtieňov farieb (!), takže... myslím, že je si z čoho vyberať.=D

Je to proces... nájsť tú svoju farbu, ale stojí to za to. Raz keď tie svoje farby nájdete, máte vyhrané.
A ak už svoje farby máte, nezabudnite ich raz za pár rokov prejsť "inventúrou"... či k vám ešte naozaj sedia. Lebo mení sa váš výzor, vaša osobnosť ... a to čo pre vás platilo dnes, nemusí s vami korešpondovať o pár rokov!

Farebná typológia podľa ročných období
Najlepším spôsobom (a najčastejším a úplne najzákladnejším) ako začať s hľadaním svojich farieb je zaradiť sa do niektorého typu 4 ročných období. V tomto prípade nezáleží na tom, či je váš dátum narodenia na jar alebo v zime, ale ide o vaše charakteristické výzorové črty - farba očí, tón a farba pleti, vlasov... Na internete je kopec článok s viac či menej podrobným opisom jednotlivých skupín, takže ak vás to zaujíma, sadnite si k tomu a čítajte. V skratke to ale vyzerá takto:


Jarný typ
Svetlá a bledá pleť, môžu ale aj nemusia mať pehy
Svetlé oči – modré, šedomodré, zelenošedé, zlatohnedé
Vlasy sú blond, svetlohnedé s nádychom do červena
Ideálne sú pre vás teplé farby a jasné so žltým podtónom
Jarný typ (zdroj:pinterest)

Letný typ
Svetlá pleť s „namodralým podtónom, v lete sa opáli do sneda alebo naopak, olivovohnedá pleť
Oči sú šedomodré či zelené, orieškovohnedé či zelenomodré
Vlasy sú blond, popolavé či „myšacie“, svetlohnedé až tmavohnedé
Ideálne sú pre vás nežné pastelové a púdrové farby s chladným podtónom

Letný typ (zdroj:pinterest)

Jesenný typ
Pleť je svetlá, svetlá s bronzovým alebo broskyňovým nádychom, v lete sa opaľuje do červena;  bronzová
Zelené, oceľovo modré či svetlomodré oči, hnedé až tmavohnedé
Vlasy sú ryšavé, medené  či gaštanovohnedé
Ideálne sú teplé, najmä zemité farby ale aj svetlé a tlmené.

Jesenný typ (zdroj TU)

Zimný typ
Pleť je biela, porcelánová alebo béžová, olivová až čierna
Oči sú modré, šedé, zelené, hnedé až čiernohnedé
Vlasy sú tmavohnedé až čierne
Ideálne farby sú studené, tmavé ale aj jasné a sýte, svedčia aj kontrastné farby
Zimný typ (zdroj TU)

Týmto by sa váš  výber farieb mal zúžiť, čo je skvelá správa. Teraz si môžte niektorú farbu vybrať a skúšať ako pristane vám nielen po vizuálnej stránke, ale aj ako korešponduje s vaším "ja". Cítite sa v nej dobre? ... skrátka skúšajte, noste, porovnávajte, robte čokoľvek, čo vám pomôže si ujasniť či je toto tá správna farba pre vás. A ešte jedno zlaté pravidlo - neberte tabuľky ako niečo dogmatické... berte to len ako odrazový mostík.=)

Ako vybrať oku lahodiace farebné kombinácie
Ak už teda máte svoj okruh farieb, povieme si pár základných vecí o tom, ako ich medzi sebou kombinovať.
Najjednoduchší postup je skombinovať vo svojom outfite tri farby - svetlú, tmavú a nejakú žiarivú/výraznú, ktorá  spraví na vašom outfite finálny akcent. Na pomoc si pritom môžte zobrať tzv. "color wheel". Takéto "farebné kolieska" nájdete na internete v rôznych farebných tónoch, odtieňoch a intenzitách.
Vyberiete si teda prvú farbu, ktorá bude robiť základ vášho outfitu. Nájdete si ju na koliesku a zbytok dohľadáte nasledujúcimi možnými spôsobmi.
Analógové farby - sú farby umiestnené na koliesku vedľa seba.
Komplementárne farby - sú farby umiestnené na koliesku oproti sebe
Monochromatické farby - sú rôzne odtiene jednej jedine farby, teda jedného výseku na koliesku
"Triáda" - je trojica farieb, rovnomerne rozmiestená na koliesku v zmysle, že medzi jednotlivými farbami je rovnaký odstup.

"Color wheel"

Toto sú tie najzákladnejšie postupy. Môžte samozrejme použiť aj 4 farby a vytvoriť na koliesku štvorec alebo obdĺžnik. V každom prípade, nezabudnite, že sa vždy dá kombinovať rôzna sýtosť/odtieň farby.
Tu je konkrétny príklad. Ako základ som si vybrala tmavomodrú farbu.


 alebo podľa kolieska

Možno trocha netypická kombinácia - takmer smaragdovo zelená, staroružová a červená. Ale tieto 3 farby sú komplementárne a tak sedia.  Myslíte že nie? A čo tak si skúsiť predstaviť áčkovú smaragdovú sukničku a k tomu jednoduchý vlnený tenký svetrík v staroružovej farbe, ktorý by mal na sebe červené zamatové bodky... pre mňa rozkošná predstava! =D

Čo sa týka čiernej, bielej a šedej - názory na ne sa rôznia. V zásade sú to doplnkové farby, ktoré si viete obliecť ku každej farbe. Minimálne biela je najuniverzálenjšia "farba", ktorú môžte kombinovať s akoukoľvek inou farbou a nič tým nepokazíte. Na druhej strane, to isté by sa mohlo povedať aj o čiernej, ale podľa mňa by to nebola pravda. Veľké plochy čiernej farby s niektorými inými farbami pôsobia podľa mňa tvrdo alebo lacno. Naopak drobné čierne detaily vedia byť krásne na akejkoľvek farbe. Takže opäť, skúšajte a samé uvidíte, v čom sa cítite a vyzeráte najlepšie.
 
Takže... ako ste na tom vy? Máte "svoje" farby? Viete, ktoré vám pristanú a viete ako ich kombinovať? Ak nie a nemáte ani chuť ich hľadať, vždy ton istí napr. Pinterest, ktorý je plný už hotových farebných kombinácií a plný inšpirácie. Stačí len otvoriť a nechať sa viesť. Ak však chcete byť originálna a vybudovať si štýl, tak hor sa do hľadania! Uľahčí vám to nakupovanie a ušetrí peniaze, pretože siahnete po veci, ktorá vám bude pasovať a budete ju nosiť rada! =D
BB

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára