nedeľa 22. októbra 2017

KORZETY - mýty a fakty

Priznám sa, že posledné týždne, resp. odkedy sa v práci zaúčam do nového programu, som, čo sa týka nápadov, ako prázdna studnica. Mám pocit, že si neviem nájsť chvíľku len tak pre seba a doslova si dať myšlienky dokopy; som roztekaná, nesústredené, uzlík nervov. Neustále prichádza niečo, čo treba vyriešiť alebo čitateľ, ktorý ma rozhodí na ďalšie dva dni dopredu a poviem vám, že minimálne posledné dva týždne som ako papiňák, tlakový hrniec - vo vnútri sa idem zblázniť, no snažím sa to až tak veľmi nedávať najavo, hoci niekedy musím vypustiť paru, a potom si to schytá najbližšie okolie. Nie že by som na nich bola zlá, len si musia vypočuť tú sprchu frustrovanosti, ktorá zo mňa ide. S tým súvisí aj to, že hoci by som strašne chcela, neviem sa donútiť do nejakých zaujímavých článkov. Takže aby to tu nestagnovalo, rozhodla som sa zrecyklovať jeden článok resp. príspevok, ktorý som písala ešte začiatkom roka. Pôvodne to bola príprava na jednu prednášku o odievaní, ktorú sme plánovali... ale kvôli iným veciam sme sa k nej nedostali... tak tu je časť z nej - konkrétne mýty a fakty, ktoré sa spájajú s nosením korzetov. Myslím, že tieto sú tie najčastejšie ... ak by vás ešte nejaký napadol, tak mi napíšte do komentáru a ja sa na to mrknem.=) 

FAKT: Muži nosili tiež korzet
ODPOVEĎ:
Existujú záznamy, podľa ktorých nosili v 18. storočí niektorý vojaci korzet – v angličtine sa používa termín „stays“ (termín platí aj pre dámsky či detský typ tohto korzetu). Korzet (najmä krátky typ) podporoval držanie tela, a tak si ho obľúbili najmä kavalieristi (vojak na koni) či lovci alebo „športovci“ a to aj v priebehu 19. storočia. Naopak „módny“ korzet bol v 18. storočí skôr výnimkou a muži v korzetoch boli terčom posmechu.   
Módne pánske korzety sa stali bežnejšími s nástupom 19. storočia a s fenoménom „dandyzmu“. Ten sa objavuje v období romantizmu, čo je obdobie, kebyže to máme generalizovať, od záveru 18. storočia až po prvú polovica 19. storočia.
Dandy bol muž, v spomínanom období, ktorý kládol veľký dôraz na svoj výzor, vyjadrovanie, voľnočasové aktivity atď. Skrátka budoval si vlastný kult osobnosti. Väčšinou to boli mladí muži, ktorí pochádzali zo strednej vrstvy, pričom sa snažili napodobniť aristokratické vystupovanie. Ako som spomínala, veľký dôraz kládli na svoj zovňajšok, pričom práve korzet im umožňoval dosahovať, podobne ako u žien, želanú siluetu – v tomto prípade štíhly, rovný pás, veľké ramená a k tomu „sukňovitý“ strih kabátu, ktorí umocňoval štíhlosť pásu.
Samozrejme, podobne ako sa vysmievali ženám a noseniu korzetu, rovnako si karikaturisti zobrali „do parády“ aj mužov a ich „ideál krásy“.
Muži, ktorí nosili korzet aj po r. 1850 vyhlasovali, že je to zo zdravotného hľadiska. V tomto období sa totižto rozšíril názor, že muži by na také triviálnosti ako je móda nemali vôbec myslieť. Navyše aj pánske oblečenie malo voľnejší strih, takže korzet už nebol nutný. Avšak podobne ako dnes, aj vtedy ostala hŕstka mužov, ktorý korzet nosili.
 
Príklad Dandyho z r. 1830. Zdroj.

Karikatúra na dandyzmus

MÝTUS: Muži tlačili ženy do nosenia korzetov a extrémneho sťahovania
ODPOVEĎ:
Na nosení korzetov nemali muži tak veľký podiel ako by sa mohlo zdať. Korzet ženy nosili kvôli tomu, že im pomáhal dosahovať ideál krásy, zároveň to bol symbol seba-rešpektu, spôsob ako zdôrazniť ženskú atraktivitu; ženskosť nevulgárnym spôsobom resp. spôsobom, ktorý nepohoršuje spoločnosť. Ženy to tiež brali ako istý druh ochrany, štít ... muž sa mohol dotknúť ženy oblečenej v korzete, ale ak žena nemala pod šatami oblečený korzet, bolo nepredstaviteľné aby sa jej muž dotkol (napr. pri tanci), pretože by sa prakticky dotýkal jej nahého tela. Žena bez korzetu sa považovala za ženu s nízkou morálkou, ktorá o seba nedbá. Navyše módu v domácnosti vždy udávala najstaršia žena, nie muž. Takže ženy boli podporované v nosení korzetov ženami, nie mužmi.
Muži v tomto zastávali postoj, že žena má nosiť korzet, lebo je od prírody „slabším“ pohlavím. Verilo sa, že ženské pohlavné orgány (maternica) potrebujú podporu, a tak sa korzetu pripisovali aj zdravotné benefity.Doktori celkove podporovali nosenie korzetov aj s ohľadom na to, že ho považovali za ochranu obličiek a celkove ženských orgánov pred zimou. Mali akurát výhradu k extrémnemu sťahovaniu – naopak odporúčali umiernenosť. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ženu bez korzetu považovali za rovnako hlúpu ako ženu s extrémne stiahnutým korzetom.
Môžeme to porovnať s dnešnou snahou žien o dokonalú postavu, len s tým rozdielom, že sme korzet zamenili za rôzne podprsenky, wonderbra, sťahovacie nohavičky, pančuchy, pásy (cincher)... väčšina z nás to nerobí na popud muža, ale na svoj vlastný, pre vlastný dobrý pocit.

MÝTUS: (Najmä) v 19. storočí bolo typické extrémne sťahovanie, ktoré spôsobovalo deformáciu orgánov a dokonca aj smrť, napr. zadusením
ODPOVEĎ:
Odvolám sa na autorku knihy The Corsets - Valerie Steele, ktorá je inak riaditeľkou a hlavnou kurátorkou múzea Museum at fashion Institute of Technology. V článkoch aj v knihe uvádza, s odvolaním sa na rôzne zdroje, že extrémne sťahovanie nebolo bežnou praxou. Ženy síce chápali korzet ako prostriedok ako korigovať nedostatky, no stále im išlo o čo možno najväčšie pohodlie. Bežné stiahnutie sa pohybovalo v rozpätí 2,5-5 cm, čo je len o niečo viacej ako dnešné sťahovacie prádlo. Zbytok už dotvorili rôzne vypchávky, vrstvenie spodničiek ... najmä v závere storočia ... a samozrejme, doslova optické klamy. 
"Trend" extrémne štíhleho, napr. 45 cm, pásu spomínala aj dobová literatúra ... ale tu sa dostávame k tomu, že nie všetko čo je napísané, je skutočné. Aj dnes vidíme rôzne známe osobnosti, mnohokrát vyretušované, ktoré sa priemernej žene skrátka ani nepribližujú. 
Mimochodom retušovanie fotografií bolo bežné už vtedy... Veľmi zaujímavý príspevok na túto tému nájdete na blogu Redthreated.
Samozrejme, to neznamená, že neexistovalo extrémne sťahovanie, ale v zásade to fungovalo ako dnes – týkalo sa to len úzkej skupiny ľudí. Naopak, doktori aj dobové magazíny (napr. La Vie Parisienne) vystríha ženy pred prílišným sťahovaním, pretože: spôsobuje červené línie a zvrásnenie kože, ktoré mizne len veľmi pomaly. A to bol len jeden z mnohých dôvodov, ktoré sa v spoločnosti šírili.
Čo sa týka zadusenia v korzete... nepredpokladám, že človek lapajúci po dychu bude čakať, kým  ho to prejde a bude pokojne sedieť v kresle. Avšak nie každý má rád pocit zovretia, ktorý korzet prináša a po stiahnutí ho môže doslova chytiť panika, ktorá môže spôsobiť, že sa človek nemôže nadýchnuť... vtedy treba korzet povoliť a skrátka nenosiť. V každom prípade... pri akomkoľvek diskomforte, nečakajte, kým vás to "prejde".;)

Korzet, vypchávky, póza, retuš... na fotke je všetko;)
Vnútro korzeta po obvode vystlané výplňami. Zdroj.

Príklad korzetu, ktorý mohol byť v oblasti pozadia a bokov vystlaný výplňami pre dosiahnutie adekvátnej siluety. Tým pádom pas pôsobí reálne užší ako tomu je v skutočnosti.

Na tieto fakty by som nadviazala typickým filmovým obrazom, ale teda nie len filmovým, existuje veľa dobových obrázkov, ktoré ukazujú trpiacu ženu, ktorá sa silou mocou drží stĺpika postele, pričom druhá žena jej ešte väčšou silou uťahuje korzet. Tak takto sa korzet určite nesťahuje – korzet NIKDY nesťahujeme nasilu ani silou. Ak by sme mali určiť jednu vec, ktorá škodí, bola by to práve táto. Dobrý korzet a dobre sediaci korzet si viete stiahnuť aj sama – vid napr. video od Riwaa Nerona a jej názorná ukážka ako sa to má robiť. Samozrejme každá nositeľka je individuálna a individuálne trénovaná, takže aj stiahnutie je u každej ženy iné.... pointou ale je, že stiahnutie je plynulé a hladké.

Záber z filmu Odviate vetrom
Záber z filmu Remember the night

FAKT: Ženy nosili korzety aj počas tehotenstva
ODPOVEĎ: 
Nosili a konkrétne išlo o tehotenské korzety určené špeciálne pre tehotné ženy. Korzety mali na rôznych miestach šnurovanie, aby sa mohol korzet postupne uvoľňovať a prispôsobovať rastúcemu brušku. Tiež neboli vystužené po celom obvode, spôsob vystuženia sa líši z korzetu na korzet – alebo neboli vystužené vôbec. V priebehu 19. storočia podporovali takéto korzety skôr prsia ženy ako samotné bruško. Treba mať stále na pamäti, že podprsenky neboli a prsia rástli tak nejak spoločne s bruškom.=D Na začiatku 20. storočia sú potom tehotenské korzety prezentované  s tým, že slúžia na podporu bruška, čo má samozrejme pomôcť žene. 
Pridávam ešte pár zaujímavých pikošiek. Tehotenstvo pre ženu nebolo v 19. storočí až tak veľmi spoločensky povznášajúce ... ak išlo o ženu z vyššej vrstvy. V tej dobe bolo neprípustné aby sa tehotná žena zúčastňovala plesov, piknikov, rôznych návštev, čajov, posedení... skrátka tehotenstvo bola súkromná záležitosť, ktorá mala ostať doma, a tak bolo žene odporúčané tehotenstvo preležať v posteli a skrátka... oddychovať v ústraní. O niečo bizarnejší dôvod, prečo bola tehotná žena v spoločnosti neprípustná je to, že tehotenstvo upozorňovalo na to, že žena je sexuálne aktívna a že došlo k pohlavnému styku, a to mohlo spôsobiť akýsi... spoločenský diskomfort. No a v neposlednom rade – osí pás bol zosobnením krásy a mladosti... ženy s rastúcim bruškom tak nadobúdali pocit, že už nie sú ani pekné, ani mladé. Nie celkom sa tohto spoločenského ústrania držali ženy zo strednej vrstvy. A ak išlo o chudobnú ženu, tehotenstvo mohlo spôsobiť aj vyhadzov od zamestnávateľa, pretože takáto žena je pomalšia, rýchlejšie sa unaví, a teda aj jej produkcia klesá. Takže...  ženy sa snažili tehotenstvo schovávať najdlhšie ako to šlo, k čomu ako nástroj slúžil práve korzet.
 
Tehotenský korzet

Tehotenský korzet
Pomerne raritná fotografia tehotnej ženy s manželom
Korzet pre kojace matky . Zdroj.

MÝTUS: Korzety pomáhajú chudnúť alebo novodobý fenomén „cinchers“
Odpoveď:
Korzet nie je určený na chudnutie ani na to, aby vám pomohol „stiahnuť“ popôrodné brucho... Je pravda, že vďaka nemu sa môžete naučiť jesť menšie porcie, možno aj zdravšie menšie porcie, ale jeho primárna funkcia to nie je... rovnako ako to nie je funkcia sťahovacieho pásu alebo tzv. cincher. Hlavne netreba dúfať, že cincher je pohodlnejší a dokáže tvarovať postavu rovnako ako korzet. Cincher je len supertuhý elastický pás, ktorého stiahnutie je rovnomerné po celom obvode, takže ste v tom ako jaternica. A tým sa dostávame napr. k tomu, že jeho stiahnutie nie je možné redukovať podľa potreby, je pomerne hrubý, takže núti človeka sa potiť... a skrátka, ak chcete zredukovať pás, treba cvičiť. Správne ušitý alebo kúpený korzet vám má teda sedieť, a nie, že vy sa doňho musíte „natlačiť“. Nemá korigovať prehrešky .... ale byť v súlade s vaším telom. Inak sa pre vás korzet nikdy nestane pohodlným.

MÝTUS: Je v poriadku nosiť korzet na holé telo
ODPOVEĎ:
Predtým ako sa rozhodnete pre túto voľbu, spomeňte si na fakt, že korzet sa nedá oprať. Skrátka nie. Drobné fliačky napr. od deodorantu viete otrieť navlhčenou handričkou, ale reálne ho nenamočíte a neoperiete. Ďalšia podstatná vec je tá, že korzet je pomerne hrubá vrstva a nie je výnimkou, že sa pod ním spotíte. Preto pod korzet patrí taká vrstva, ktorú viete vymeniť a oprať – kedysi sa nosili bavlnené košieľky tzv chemise. Dnes si môžete vybrať z viacerých možností: či už využijete rôzne šatové spodničky, bavlnené tielka alebo si necháte ušiť/kúpite jednoduchú bavlnenú košieľku, v každom prípade ja osobne túto voľbu určite odporúčam.

Koniec.=)
BB

5 komentárov:

 1. Takéto články by som vedela čítať celý deň😂😂 Som vďačná,že si mi to v hlave upratala, ale musím povedať,že podporujem mýtus, pretože nutim drahého,aby ma čo najviac stiahol, pretože skrátka ma to pri korzete vždy prinúti skúšať svoje možnosti...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja mám tiež veľmi rada ten pocit stiahnutia, ale povedzme si na rovinu, že na celodenné či každodenné nosenie to skrátka nie je. Vtedy treba ísť na to naozaj postupne.=D Aspoň tak si myslím ja...

   Odstrániť
  2. isteže, keby sme žili v dobe, kde sa od nás očakáva, že budeme korzet nosiť každý deň, určite k nemu mám úplne iný postoj a ide mi skôr o pohodlie.

   Odstrániť
 2. Uff, no ženy to podla mna niekedy mali ťažke. Ja osobne by som nezniesla nosiť korzet každý deň, vadi mi čokolvek stiahnuté v oblasti brucha. A ešte ako tehotná, no tak to som nezniesla vobec nič cez brucho.
  Štýl ženy

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne si to vystihla - ak ti vadí ten pocit stiahnutia, tak korzet si nezamiluješ ani keby čo bolo. Ja to mám naopak rada, preto korzety milujem. Ale to je rovnako s každou časťou tela - ja osobne napr. nemám rada náhrdelníky, naozaj len málokedy nejaký mám. Skrátka mám pocit, že ma to škrtí a stále mi to zavadzia.=D
   A tehotná som síce ešte nebola... ale myslím, že asi by mi to tiež vadilo. Na druhej strane, vtedy nemali ženy podprsenku a teda ani nejakú podporu pŕs... možno to by mi vadilo ešte viacej a nejaký bezkosticový "korzet" by som na seba asi natiahla, hlavne nech mám prsia na mieste =D... ale to je len čisto teoretická úvaha.=D

   Odstrániť