sobota 23. septembra 2017

MBD #10: Ako som otestovala tri výrobky prírodnej kozmetiky Weleda...

Prednedávnom mala Weleda naozaj perfektnú súťaž. Výhrou bolo, že istý počet vybraných ľudí pošlú tento október na týždeň do Nemecka na školenie, kde sa o.i. oboznámia s fungovaním spoločnosti Weleda, ktorá vyrába prírodnú kozmetiku. Napokon sa z týchto účastníkov vyberie jeden, ktorý dostane možnosť precestovať všetky pobočky Weledy na celom svete. Úlohou tohto jedného šťastlivca bude v roku 2018 (vtedy sa cesta uskutoční) postovať zábery z tejto cesty aj s popisom na Instagram. Samozrejme na cestovanie a ubytovanie dostane budget. Nie je to súťaž snov? A pritom stačilo vyplniť dotazník... Tak som ho teda vyplnila aj ja... až na jeden detail - účastníci mohli byť len z tých krajín, kde má Weleda reálne pobočku -  medzi inými Česká Republika, Taliansko, Francúzsko, Nový Zéland atď.... Žiadne Slovensko. Tento fakt som si ale uvedomila až po tom, čo som dotazník odoslala. Samozrejme došiel mi na druhý deň aj zamietajúci email s tým, že žiaľ podmienky nespĺňam, avšak! ako kompenzáciu môžem otestovať niektoré ich výrobky.... Nemusím asi hovoriť, že táto milá pozornosť ma dosť prekvapila a za svoju nechcenú "drzosť" (nedočítala som totižto celé podmienky účasti) som niečo takéto ani nečakala - hlavne nie "kompenzáciu"! V každom prípade, vybrala som si na otestovanie tri výrobky a tu je môj názor na ne.

Hneď od začiatku mi bolo jasné, že jedným z produktov, ktorý by som chcela otestovať, bude niečo do podpazušia, takže som si vybrala dezodorant 24 deo roll-on - granátové jablko. Čo sa týka tohto druhu prípravkov a tejto "oblasti" ľudského tela - som trocha paranoidná kvôli rakovine prsníka a podobne. Pravda-nepravda či a čo môže prispievať k tejto chorobe, ja som sa rozhodla, že ak nemusím, dezodorant nepožívam (napr. keď leňoším doma cez víkend.. na čo? =D)... Inou alternatívou u mňa je použiť "eko-bio-raw" verziu dezodorantu. Kedysi som používala jeden značky Alverde, potom ešte nejakú inú značku a samozrejme, pokukovala som aj po Welede.
Ako napovedá názov, ide o guľôčkový, tekutý dezodorant. Čo sa týka zloženia, žiaľ, v tomto som lajk a sledujem len, pre mňa však najdôležitejšiu informáciu, obsah hliníkových solí. Ak však viete o zložení kozmetických prípravkov viacej, viete čo jednotlivé pojmy znamenajú, tak na stránkach Weledy nájdete kompletné zloženie toho-ktorého výrobku. Tento dezodorant teda hliníkove soli neobsahuje.
Nanáša sa potom pomocou guľôčky. Odporúčam naniesť dezodorant ešte pred tým ako sa oblečiete. Dezodorant krásne "zaschne" resp. vstrebe sa do pokožky, avšak pár minút to trvá - ja sa napr. medzi tým maľujem alebo si suším vlasy. Dezodorant je číry a nezanecháva biele stopy na oblečení.
Hádam najšpecifickejšie je na tomto dezodorante jeho vôňa. Objednávala som schválne granátové jablko, pretože som očakávala sviežu a povedzme, že ovocno-kvetinovú vôňu. Žiaľ, vôňa taká vôbec nie je - nie podľa môjho očakávania. Je veľmi... "špecifická" a pripomína mi "komunistický" krém alebo nejaký kozmetický výrobok na tvár, ktorý používala moja babka a mala ho vystavený na komode v chodbičke oproti kúpeľni. Nie je to vyslovene nepríjemná vôňa - dá sa na ňu zvyknúť ale moje očakávanie bolo trocha iné.
Výdrž je ďaleko lepšia ako som čakala. Počas horúčav, testovala som ho v Skopje počas 30 stupňových teplôt, držal celkom pekne. Samozrejme, ak chcete mať neustály pocit sviežosti, je nutné aplikáciu v priebehu dňa opakovať.... mne ju napr. stačí zopakovať len raz ... napr. poobede.
Čo sa týka obalu, je z umelej hmoty. Po tej praktickej stránke je to o.k., lebo sa ľahko prenáša v kabelke. Dizajnovo je však obal trocha nezaujímavý, možno až lacný.
V konečnom dôsledku však ide o samotný obsah, nie balenie. Tento dezodorant by mal inak vyhovovať aj vegánom. Podľa oficiálnej stránky neobsahuje konzervačné látky, farbivá, parfumy atď.
Za seba by som tak dala tomuto dezodorantu 3.5 hviezdy z celkových 5. Body strhávam za balenie, ktoré ma veľmi nezaujalo a veľmi špecifickú vôňu. Palec hore dávam za zloženie (hoci ten alkohol je trocha diskutabilný =/) a výdrž.

Ako druhý výrobok som si vybrala levanduľový relaxačný olej. Už dlhšie mám totižto obdobie, kedy zbožňujem chuť aj vôňu levandule. Doma mám levanduľový sirup, z ktorého robím limonády aj koláče a oboje je ozaj božské. Olej som si teda vybrala aj preto, lebo že vraj vie uľaviť pri bolestiach hlavy a ja teda trpievam migrénami... a za druhé, pomaly ale isto sa úplne vzdávam "komerčných" voňaviek a prechádzam na voňavé oleje. Levanduľový relaxačný olej od Weledy som tak pojala skôr ako"parfum" a nanášam ho klasicky na zápästie, krk, za uši, do vlhkých vlasov či trocha do dekoltu. Olej sa veľmi ľahko vstrebe a nezanecháva mastný pocit, ani nerobí mastné fľaky na oblečení. Olej sa dá vraj pridať do vodného kúpeľa, ale kúpele veľmi nepraktizujem, takže skúsenosť s tým zatiaľ nemám.
Inak tento relaxačný olej je vlastne zmes viacerých olejov - mandľového, sezamového a levanduľového a éterických olejov. Pri objednávaní som sa bála, že nebude cítiť po levanduli, ale opak je pravdou - olej vonia krásne levanduľovo. Samozrejme, nevydrží toľko, čo klasický parfum alebo toaletná voda - výdrž je veľmi slabá, ale keď vezmeme do úvahy, že toto ani nie je jeho primárna funkcia... skrátka nemôžem sa na to sťažovať.=)
V čom ma však veľmi milo prekvapil je bolesť hlavy - neodstránil ju, ale tak trochu sa mi to napätie v hlave uvoľnilo. Mať možnosť poležať si vtedy a oddýchnuť, verím, že bolesť by vďaka kombinácii - vôňa-oddych, podstatne zoslabla.
Samozrejme, veľmi vyzdvihujem balenie oleja, ktoré je z tmavého zeleného skla!
Výrobku dávam 4.5 hviezdy z celkových 5. Nato, že to bola prvá skúsenosť s týmto výrobkom, veľmi milo prekvapil.


Napokon tretí výrobok, ktorý testujem je rozmarínové vlasové tonikum. Odkedy som si dala zosvetliť vlasy, som trocha posadnutá starostlivosťou o ne, aj keď ma to predtým nikdy veľmi neinteresovalo. Teraz, po zosvetlení, ostali veľmi drsné, slamené a ja sa preto im aj pokožke snaží dodať čo najviac výživy. Druhá vec je tá, že si chcem nechať narásť dlhé vlasy - dlhé, zdravé vlasy, takže sa snažím si ich pestovať, čo to len dá.
Vlasové tonikum je vlastne číra tekutina, ktorá sa vmasíruje do pokožky hlavy - najlepšie ráno aj večer. Ja to robím len po umytí hlavy, čiže nie tak často a nie tak pravidelne, kedže vlasy a pokožka by mali byť navlhčené... a to sa mi popravde nechce každý deň.
Vôňa je príjemne rozmarínová, bylinková, svieža. Tonikum je balené v rovnakom balení ako vyššie spomínaný levanduľový olej - teda v tmavom zelenom skle.  Oboje má v hrdle aplikátor, ktorý umožňuje tekutinu pohodlne dávkovať.
Podľa popisu má tonikum pôsobiť priaznivo na pokožku - má ju prekrvovať, normalizovať obsah tuku v pokožke a bojovať proti lupinám. Či to naozaj funguje si zatiaľ nedovolím hodnotiť - myslím si, že na to treba dlhšie časové obdobie, než len pár týždňov. V každom prípade výrobok sa mi pozdáva, na pokožke hlavy pôsobí veľmi príjemne, a teda oceňujem aj sklené balenie. Jediné, prečo som pri tomto výrobku váhala či ho kúpiť alebo nekúpiť je opäť obsah alkoholu v zložení. Mám totižto zafixované, že alkohol vysúša pokožku, a tak som sa trocha bála. Zatiaľ je to však úplne v poriadku.

Aby som to zhrnula... s výberom výrobkom som nadmieru spokojná. Čo sa týka tonika a oleja, určite budem uvažovať aj nad kúpu ďalšieho balenia, keď sa tieto minú... čo ale asi nebude tak skoro, keďže balenia sú pomerne veľké na množstvo, ktoré pri jednej aplikácii použijete - objem jednej fľaštičky je konkrétne 100 ml... V každom prípade, pri dezodorante skúsim inú vôňu, prípadne vyskúšam dezodorant v spreji resp. s rozprašovačom, ktorý majú tiež v ponuke. Veľmi ma láka napr. ružový alebo šalviový.

Na záver ešte pár všetečných otázok, na ktorých odpoveď som veľmi zvedavá. Akú skúsenosť máte vy s prírodnou kozmetikou Weleda? Kupujete? Vyskúšali ste už niektorý z týchto výrobkov?
Vaša BB

4 komentáre:

 1. Od Weledy mám veľmi rada Skin Food doslova potrava pre pleť. Ja ho používam na všetko, na pleť, telo, ruky, pery. Je to výživný, hutný krém s jemnou bylinkovou vôňou, ktorý sa rýchlo vstrebe a nezanecháva žiaden ťažký mastný film. V zime tento krém milujem.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Fííííha, tak to skúsim potom v zime na telo.=) S mojou aknóznou pleťou by som to na tvár neskúšala, ale v zime ma najviac trápi suchá pokožka na nohách ... tak tam by to mohlo perfektne fungovať.=)

   Odstrániť
 2. ak niečo nemusím, tak takéto guličkové-natieracie dezodoranty, ale ide len o môj osobný pocit, že ten proces schnutia mi je mimoriadne nepríjemný xD, ale relaxačný levanduľový olej ma rozhodne zaujal a ak prispieva k tlmeniu bolesti hlavy, tak by som mu dala šancu...v súčasnom období ma dosť bolieva hlava a vôňu levandule mám rada.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. JA ich tiež veľmi nemusím, pretože mi nikdy nezaschnú, a potom mám stále vlhké podpazušie. Ale napr. s týmto taký problém nemám - naozaj sa pekne vstrebe - keď tomu dám čas samozrejme. Ale väčšinou je to už ok, kým sa namaľujem.
   A ten levanduľový je veľmi príjemný - skúsila som si s ním masírovať spánky a trošku to pomohlo. Samozrejme, nie je to ako tabletka, nie je tam šanca, že ti to utlmí úplne alebo na minimum, ale nejaké zlepšenie tam je. Podľa mňa to funguje asi tak, že ťa to zrelaxuje - uvoľní a tým sa uvoľní aj to napätie v hlave. Viem si predstaviť, že keď si ešte k tomu ľahneš do postele a oddychuješ, tak to aj má nejaký reálny účinok. Aspoň moja teória. Ako som písala v článku, ja som nemala čas ležať v posteli, keďže ma chytila bolesť hlavy tesne pred tým ako som šla do práce.

   Odstrániť